Γυμναστήριο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο, Θεσσαλονίκη
18.00: ΑΟΠ Κηφισιάς - Ολυμπιακός 1-3 (13-25, 25-19, 22-25, 27-29)
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Δεληκωστίδης
Αναπληρωματικός: Παπαδογούλας

Kαλησπέρα σας από το Αλεξάνδρειο Μέλαθρο, όπου στις 18.00 ο Ολυμπιακός και η Κηφισιά θα διεκδικήσουν το Κύπελλο Ελλάδας για τη σεζόν 2016-2017.

Ο Ολυμπιακός είναι ο περσινός Κυπελλούχος και η Κηφισιά η περσινή φιναλίστ. Οι δύο ομάδες έχουν βρεθεί ξανά στον τελικό το 2014 στη Καλαμάτα και το 2016 στη Γλυφάδα.

Ο Ολυμπιακός είναι πρώτος σε κατακτήσεις με 15 Κύπελλα.

17.35: Οι δύο ομάδες έχουν ξεκινήσει το ζέσταμα τους, 25 λεπτά πριν το πρώτο σερβίς του μεγάλου τελικού.

17.55: Μικρότερη η προσέλευση του κόσμου στο Αλεξάνδρειο σε σχέση με τους δύο χθεσινούς ημιτελικούς και λογικό λόγω της απουσίας του ΠΑΟΚ από τον τελικό.

osfp kif zestama

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χριστοφιδέλης, Μουρούτης, Παπαγγελόπουλος, Πούλκο, Γιορντάνοφ / Ταμπουρατζής (λ).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Σουλτανόπουλος, Στιβαχτής, Κοκκινάκης, Άθος Κόστα, Τσούπκοβιτς, Αγκάμεζ / Γκούζντα (λ).

1ο σετ: Όλα έτοιμα για το πρώτο σερβίς του τελικού, Τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον χαμό της Ευγενίας Παπαγεωργίου, 0-1 επίθεση Τσούπκοβιτς, 1-1 επίθεση Γιορντάνοφ, 2-1 άσσος Παπαγγελόπουλος, 2-2 πρώτος χρόνος Κόστα, 2-3 μπλοκ του Αγκάμεζ σε επίθεση πάιπ του Πούλκο, 3-3 Γιορντάνοφ επίθεση και πάει στο σερβίς, 3-4 σερβίς φιλέ Γιορντάνοφ, 3-5 άσσος Κόστα, 3-6 επίθεση του Αγκάμεζ - δεν μπορεί να βγάλει άμυνα ο Γιορντάνοφ (τάιμ άουτ Κηφισιά), 3-7 νέος άσσος του Κόστα πάνω στον Πούλκο, 4-7 επίθεση του Χριστοφιδέλη και βάζει τέλος στο 4-0 του Ολυμπιακού, 4-8 μπλοκ άουτ Αγκάμεζ (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 5-8 επίθεση του Πούλκο, 5-9 μπλοκ Σουλτανόπουλου σε Γιορντάνοφ, 6-9 μπλοκ στον Κοκκινάκη, 6-10 Κοκκινάκης πάνω στο φιλέ, 6-11 άουτ επίθεση Γιορντάνοφ, 7-11 καρφί του Πούλκο, 7-12 πάιπ του Τσούπκοβιτς, 7-13 πρώτος χρόνος Κόστα, (τάιμ άουτ Κηφισιά), 8-13 μειώνει ο Γιορντάνοφ, 8-14 Κόστα σε πρώτο χρόνο, 9-14 παράβαση στο φιλέ από τον Αγκάμεζ, 9-15 επίθεση Τσούπκοβιτς απέναντι σε μονό μπλοκ - δεν είχε πρόβλημα να τελειώσει τη φάση ο Σέρβος του Ολυμπιακού, 9-16 μπλοκ του Αγκάμεζ στον Χριστοφιδέλη (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 9-17 Σουλτανόπουλος σε πρώτο χρόνο, (Λάππας αντί του Πούλκο), 10-17 έξυπνο πλασέ του Χριστοφιδέλη, 10-18 μπλοκ άουτ κερδίζει ο Τσούπκοβιτς απέναντι σε τριπλό μπλοκ, 11-18 επίθεση Γιορντάνοφ, 11-19 πρώτος χρόνος του Σουλτανόπουλου, 11-20 άσσος του Τσούπκοβιτς, 11-21 νέος άσσος του Τσούπκοβιτς και η διαφορά στο +10, 12-21 πόντος από τον Γιορντάνοφ που προσπαθεί να εμψυχώσει τους συμπαίκτες του, 13-21 νέο τελείωμα του Γιορντάνοφ στη κόντρα επίθεση, 13-22 καρφί πάνω από το αντίπαλο μπλοκ για τον Αγκάμεζ, 13-23 μπλοκ άουτ Τσούπκοβιτς, 13-24 άσσος του Σουλτανόπουλου και σετ μπολ για τον Ολυμπιακό, (Καρατζάς αντί του Παπαγγελόπουλου), 13-25 με νέο άσσο του Σουλτανόπουλου ο Ολυμπιακός παίρνει εύκολα το πρώτο σετ.

Καθολική η κυριαρχία του Ολυμπιακού στο πρώτο σετ που αποτυπώνεται και στη στατιστική. 6-1 οι άσσοι, ενώ οι ερυθρόλευκοι είχαν και 3 μπλοκ έναντι κανενός της Κηφισιάς.

2ο σετ: 0-1 με μπλοκ άουτ του Τσούπκοβιτς ξεκινάει το δεύτερο σετ, 1-1- Παπαγγελόπουλος σε πρώτο χρόνο, 2-1 μπλοκ του Παπαγγελόπουλου πάνω στον Αγκάμεζ, 2-2 ισοφαρίζει ο Αγκάμεζ, 2-3 Τσούπκοβιτς, 3-3 τρυπάει το αντίπαλο μπλοκ η επίθεση του Γιορντάνοφ, 4-3 κόντρα επίθεση της Κηφισιάς και ο Πούλκο σκοράρει, 4-4 άουτ σερβίς Πούλκο, 5-4 Γιορντάνοφ, 6-4 άσσος του Παπαγγελόπουλου, 6-5 κεραυνός του Αγκάμεζ, 7-5 Γιορντάνοφ στην ευθεία, 7-6 άουτ σερβίς Γιορντάνοφ, 8-6 πάλι ο Γιορντάνοφ (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 8-7 πλασέ Αγκάμεζ, 8-8 τριπλό μπλοκ στον Γιορντάνοφ, 9-8 δύσκολο τελείωμα του Πούλκο, 10-8, 11-8 μπλοκ Παπαγγελόπουλου σε Αγκάμεζ, (τάιμ άουτ Ολυμπιακός), 12-8 εντυπωσιακό μονό μπλοκ του Πούλκο στον Αγκάμεζ, 12-9 άουτ το σερβίς του Μουρούτη, 12-10 μπλοκ του Σουλτανόπουλου στον Πούλκο, 13-10 νέος πόντος του Γιορντάνοφ, 13-11 Αγκάμεζ, 14-11 πάιπ Χριστοφιδέλης, 15-11 Γιορντάνοφ στη κόντρα, 16-11 μπλοκ του Χριστοφιδέλη στον Αγκάμεζ (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), (Φιλίποφ αντί Στιβαχτή), 16-12 σερβίς φιλέ Πούλκο, 17-12 επίθεση Χριστοφιδέλης, 17-13 πρώτος χρόνος Σουλτανόπουλος, 18-13 διαγώνιο χτύπημα του Γιορντάνοφ, 18-14 άουτ σερβίς Γιορντάνοφ, η Κηφισιά ζήτησε βίντεο ρέφερι και δεν δικαιώθηκε (Φράγκος αντί του Κοκκινάκη), 19-14 διπλή μπαλιά Γκούζντα, (επιστρέφει ο Κοκκινάκης), (Καρατζάς αντί του Νικολάκη για το μπλοκ η Κηφισιά), 19-15 Κοκκινάκης, (επιστρέφει ο Νικολάκης, στον πάγκο ο Καρατζάς), 20-15 δεν κόβεται σε αυτό το σετ ο Γιορντάνοφ - σκοράρει και πάλι, 21-15 μπλοκ του Παπαγγελόπουλου στον Τσούπκοβιτς, 21-16 Κόστα σε πρώτο χρόνο, 22-16 εντυπωσιακά ο Πούλκο, 23-16 άουτ επίθεση του Τσούπκοβιτς και η διαφορά στο +7 και πάλι, 24-16 πάιπ του Χριστοφιδέλη στη κόντρα και σετ μπολ για τη Κηφισιά, 24-17 μπλοκ άουτ Τσούπκοβιτς, 24-18, (τάιμ άουτ για τη Κηφισιά με τον Αρσενιάδη να βλέπει τον Αγκάμεζ στο σερβίς), 24-19 τέσσερις μπαλιές Κηφισιά, 25-19 τελειώνει το σετ ο Γιορντάνοφ και η Κηφισιά ισοφαρίζει σε 1-1.

Η Κηφισιά έβγαλε αντίδραση μετά το κακό πρώτο σετ και με τον Γιορντάνοφ να... πυροβολεί από παντού ισοφάρισε σε 1-1. Καλή εμφάνιση στο δεύτερο σετ και από Παπαγγελόπουλο, Χριστοφιδέλη και μεγάλη βελτίωση της Κηφισιάς σε μπλοκ-άμυνα.

3ο σετ: 1-0 μπλοκ άουτ Πούλκο, 1-1 παράβαση του Παπαγγελόπουλου που παραδέχεται το λάθος του, 1-2 μπλοκ άουτ Φράγκος, 2-2 στο φιλέ το σερβίς του Φράγκου, 2-3 άουτ σερβίς Πούλκο, 3-3 παίρνει τον πόντο με πλασέ ο Χριστοφιδέλης, 3-4 άουτ επίθεση Γιορντάνοφ, 3-5 επίθεση Αγκάμεζ, 4-5 πλασέ του Πούλκο από τη θέση «6», 4-6 δυνατό καρφί του Τσούπκοβιτς, 4-7 μπλοκ του Φράγκου στον Γιορντάνοφ, 5-7 άουτ σερβίς Τσούπκοβιτς, 5-8 επίθεση Αγκάμεζ (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 6-8 Γιορντάνοφ, 6-9 κακό σερβίς του Μουρούτη, 6-10 (τάιμ άουτ Κηφισιά), 7-10 άουτ σερβίς Φιλίποφ, 7-11 Κόστα σε πρώτο χρόνο, 8-11 επαφή στο φιλέ του Κόστα σε προσπάθεια για μπλοκ του Βραζιλιάνου, 8-12 μπλοκ άουτ Αγκάμεζ, 9-12 λάθος του Τσούπκοβιτς, 9-13 σερβίς φιλέ Παπαγγελόπουλος, 10-13 πάτησε τη γραμμή στο σερβίς ο Αγκάμεζ, 10-14 δύσκολο τελείωμα απέναντι σε τριπλό μπλοκ ο Τσούπκοβιτς, 11-14 Γιορντάνοφ μπλοκ άουτ, 11-15 φάση διαρκείας και τελείωμα του Φράγκου, 12-15 μπλοκ του Μουρούτη στον Φράγκο, 12-16 Αγκάμεζ (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 12-17 άσσος του Φιλίποφ στον Χριστοφιδέλη, (τάιμ άουτ Κηφισιά), 13-17 μπλοκ άουτ Γιορντάνοφ, 13-18 έξυπνα πλασάρει πάνω από το μπλοκ ο Φράγκος, 13-19 καρφί του Τσούπκοβιτς μετά το δυνατό σερβίς του Φράγκου, 14-19 Παπαγγελόπουλος σε πρώτο χρόνο, 15-19 άουτ ο πρώτος χρόνος του Κόστα, 15-20 άουτ σερβίς Πούλκο (Ρουμελιωτάκης αντί του Κόστα για το σερβίς ο Ολυμπιακός), (Εφραιμίδης αντί του Πούλκο για τη Κηφισιά), 16-20 νέος πρώτος χρόνος του Παπαγγελόπουλου, 16-21 Αγκάμεζ, 17-21 σερβίς φιλέ του Αγκάμεζ, 18-21 άσσος του Γιορντάνοφ, (τάιμ άουτ Ολυμπιακός), 18-22 παίρνει την αλλαγή ο Ολυμπιακός με πόντο του Αγκάμεζ, 18-23 άουτ επίθεση του Γιορντάνοφ μετά από το βίντεο ρέφερι που ζήτησε ο Ολυμπιακός, 19-23 Μουρούτης σε πρώτο χρόνο, (Καρατζάς αντί του Νικολάκη για το μπλοκ και επιστρέφει ο Πούλκο στη θέση του Εφραιμίδη), 20-23 άουτ επίθεση του Αγκάμεζ, 21-23 άσσος του Χριστοφιδέλη με την βοήθεια του φιλέ (τάιμ άουτ ΟΣΦΠ), 21-24 καρφί του Αγκάμεζ και τρεις ευκαιρίες για το σετ ο Ολυμπιακός, 22-24 μπλοκ άουτ Πούλκο (Λάππας αντί του Μουρούτη για το σερβίς), 22-25 επαφή με το φιλέ για τον Παπαγγελόπουλο σε προσπάθεια για μπλοκ και ο σετ περνάει ξανά μπροστά στα σετ.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στις κόντρα επιθέσεις, η Κηφισιά δεν παράτησε σε κανένα σημείο το σετ αλλά οι ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι στο φινάλε του σετ και το κατέκτησε. Στους 10 πόντους σταμάτησε στο τρίτο σετ ο Αγκάμεζ με 77% και 80% αποτελεσματικότητα στη κόντρα επίθεση οι ερυθρόλευκοι.

4ο σετ: 1-0 Γιορντάνοφ στη κόντρα επίθεση, 1-1 σερβίς φιλέ Πούλκο, 1-2 διπλό μπλοκ στον Γιορντάνοφ, 2-2 πρώτος χρόνος Παπαγγελόπουλος, 3-2 έξυπνα παίρνει το μπλοκ άουτ ο Γιορντάνοφ, 4-2 πάτησε το αντίπαλο τερρέν ο Φιλίποφ, 5-2 Παπαγγελόπουλος, (τάιμ άουτ Ολυμπιακός), 5-3 διπλό μπλοκ στον Γιορντάνοφ, 5-4 τρομερό μπλοκ του Αγκάμεζ στην πάιπ του Πούλκο, 6-4 επίθεση Γιορντάνοφ, 6-5 άουτ σερβίς Γιορντάνοφ, 6-6 τέσσερις μπαλιές Κηφισιά, 7-6 πλασέ πάνω από το αντίπαλο μπλοκ από τον Γιορντάνοφ, 7-7 Τσούπκοβιτς, 7-8 μπλοκ του Σουλτανόπουλου στον Γιορντάνοφ (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 8-8 μπλοκ άουτ Πούλκο, 8-9 άουτ σερβίς Μουρούτης, 8-10 (τάιμ άουτ Κηφισιά), 9-10 Πούλκο, 10-10 ισοφαρίζει σε πρώτο χρόνο ο Παπαγγελόπουλος, 10-11 μπλοκ άουτ Τσούπκοβιτς, 11-11 επίθεση στο φιλέ του Τσούπκοβιτς, 11-12 τρομερά δύσκολο τελείωμα του Αγκάμεζ, 12-12 Παπαγγελόπουλος σε πρώτο χρόνο, 13-12 η Κηφισιά περνάει μπροστά με μπλοκ του Μουρούτη στον Φράγκο, 13-13 Κόστα σε πρώτο χρόνο, 14-13 μπλοκ άουτ Χριστοφιδέλης, 15-13 στο +2 η Κηφισιά με τον Γιορντάνοφ (τάιμ άουτ Ολυμπιακός), 16-13 (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), (Στιβαχτής αντί του Φιλίποφ), 16-14 άουτ σερβίς Γιορντάνοφ, 17-14 άστοχος και ο Φράγκος, 17-15 Κόστα σε πρώτο χρόνο, 18-15, 18-16 μπλοκ του Σουλτανόπουλου στον Γιορντάνοφ, 19-16 μπλοκ άουτ κερδίζει ο Χριστοφιδέλης, 19-17 σερβίς φιλέ Νικολάκης, 20-17 λίγο άουτ το σερβίς του Τσούπκοβιτς, 20-18 μπλοκ άουτ Αγκάμεζ, 20-19 επίθεση φιλέ του Χριστοφιδέλη, 21-19 ο Παπαγγελόπουλος νικάει τον Φράγκο πάνω στο φιλέ, 21-20 η φάση του αγώνα με την εξαιρετική άμυνα της Κηφισιάς και πολύ δύσκολο τελείωμα του Αγκάμεζ, 21-21 ισοφαρίζει ο Αγκάμεζ, (τάιμ άουτ Κηφισιά), 22-21 Γιορντάνοφ, 23-21 άουτ επίθεση Τσούπκοβιτς, 23-22 λίγο άουτ το σερβίς του Γιορντάνοφ, 24-22 μπλοκ άουτ Γιορντάνοφ και σετ μπολ της Κηφισιάς για το 2-2, ο Ολυμπιακός ζήτησε βίντεο ρέφερι για παράβαση του Γιορντάνοφ στη γραμμή των τριών μέτρων - δεν δικαιώθηκε, 24-23 μειώνει ο Τσούπκοβιτς, 24-24 μονό μπλοκ του Τσούπκοβιτς στον Γιορντάνοφ, 24-25 μπλοκ του Σουλτανόπουλου στον Γιορντάνοφ και ματς μπολ για τον Ολυμπιακό, 25-25 ισοφαρίζει ο Γιορντάνοφ, 25-26 μπλοκ άουτ Τσούπκοβιτς, 26-26 Πούλκο και νέα ισοπαλία, 27-26 μπροστά και πάλι η Κηφισιά με τον Πούλκο να σκοράρει στη κόντρα, 27-27 Τσούπκοβιτς, 27-28 άσσος του Τσούπκοβιτς και νέο ματς μπολ, 27-29 νέος άσσος του Τσούπκοβιτς και ο Ολυμπιακός είναι Κυπελλούχος Ελλάδος για 16η φορά στην ιστορία του!