04-12-2016 21:25

Πρώτο διπλό με 47 πόντους του εξωπραγματικού Μπόμπι

Την πρώτη της εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε η Κηφισιά που νίκησε μετά από εκπληκτικό παιχνίδι τον Ηρακλή Χαλκίδας, με τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ να είναι πραγματικά από άλλο πλανήτη. Ο Βούλγαρος διαγώνιος ίσως πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 47 (!) πόντους έχοντας το εκπληκτικό 73% στην επίθεση (44/60), ενώ πρόσθεσε στη στατιστική του 2 άσσους και 1 μπλοκ.

Εκπληκτικό τρίτο σετ που έληξε με 38-36 υπέρ της ομάδας του Κώστα Αρσενιάδη που έχασε 9 ευκαιρίες προηγουμένως για να πάρει το σετ, σε αντίθεση με τον Ηρακλή Χαλκίδας που είχε 4.

Το απίστευτο είναι ότι μετά τον Γιορντάνοφ που είχε 47 πόντους, κάνεις άλλος παίκτης της Κηφισιάς δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων! Στους 9 σταμάτησε ο Παπαγγελόπουλος και οι Χριστοφιδέλης, Λάππας πρόσθεσαν άλλους 8.

Εκπληκτικός για τον Ηρακλή Χαλκίδας ο Ομάρ Τάπια με 33 πόντους, με τον Ζένια Γκόρτσανιουκ να προσθέτει άλλους 14 και τον Μάκη Κανέλλο άλλους 10.

Στο πρώτο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας κατάφερε μετά το 13-13 να επιβάλλει τον ρυθμό του. Με τους Τάπια και Γκόρτσανιουκ να παίρνουν το βάρος στην επίθεση προηγήθηκαν με 22-18. Με μπλοκ του Μουρούτη η Κηφισιά μείωσε σε 24-21 αλλά ο Γιορντάνοφ σημάδεψε το φιλέ στο σερβίς για το 25-21.

Ίδιο σκηνικό, διαφορετική ομάδα στο δεύτερο σετ. Η ομάδα της Κηφισιάς ήταν αυτή που επέβαλλε τον ρυθμό της και με πλασέ του Παπαγγελόπουλου προηγήθηκε με 11-9. Ο Χριστοφιδέλης κάρφωσε για το +3 στο δεύτερο τεχνικό τάι άουτ (16-13) και λίγο αργότερο ο Παπαγγελόπουλος έδωσε προβάδισμα για πρώτη φορά 4 πόντων για την ομάδα του (19-15). Το σετ τελείωσε με πλασέ του Νικολάκη για το 1-1 με 25-21.

Εκπληκτικά πράγματα συνέβησαν στο τρίτο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και καμία δεν έδειχνε να τα παρατάει. Η συνέχεια ήταν ακατάλληλη για καρδιακού, καθώς το φινάλε του σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ και σε προσωπική μονομαχία Τάπια - Γιορντάνοφ. Η Κηφισιά μετά από 9 χαμένα σετ μπολ και 4 της Χαλκίδας, ο Γιορντάνοφ κάρφωσε για 37-36 και στη συνέχεια ο Κλότσκο σημάδεψε άουτ για το 38-36 και το 2-1 υπέρ της ομάδας του Κώστα Αρσενιάδη.

Μπορεί η απογοήτευση να ήταν μεγάλη για τους νεοφώτιστους, ωστόσο πάλεψαν με ότι δυνάμεις τους είχαν μείνει στο τέταρτο σετ. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση ήταν μπροστά με 16-13 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ αλλά μετά η κούραση έκανε την εμφάνιση της. Με επιμέρους σκορ 5-1 η Κηφισιά προηγήθηκε 18-17, για να πάρει τη νίκη με 25-20 με δύο συνεχόμενους πόντους του εξωγήινου σήμερα «Μπόμπι».

Διαιτητές: Βουδούρης, Μουλά Λ.

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-17, 25-21
2ο σετ: 7-8, 13-16, 16-21, 21-25
3ο σετ: 8-6, 16-15, 20-21, 36-38
4ο σετ: 8-7, 16-13, 17-21, 20-25

*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 1 άσσο, 65 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 7 άσσους, 69 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-21, 21-25, 36-38, 20-25) σε 122'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 33 (31/53 επ, 2 μπλοκ), Κανέλλος 10 (9/14 επ, 1 μπλοκ), Κλότσκο 6 (4/17 επ, 2 μπλοκ, 53% υπ - 27% άριστες), Κασαμπαλής 6 (4/4 επ, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 14 (13/27 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ - 38% άριστες), Αδαμόπουλος 6 (4/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 50% υπ - 44% άριστες), Μάρκου, Σπυριούνης, Κολτσιάκης, Αντιφάκος

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 5 (1/2 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 8 (7/16 επ, 1 μπλοκ, 68% υπ - 29% άριστες), Μουρούτης 5 (2/5 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 9 (5/10 επ, 4 μπλοκ), Πούλκο 3 (3/8 επ, 40% υπ - 20% άριστες), Γιορντάνοφ 47 (44/60 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 53% υπ - 34% άριστες), Καρατζάς, Λάππας 8 (7/13 επ, 1 άσσος, 65% υπ - 40% άριστες)

Ηρακλής Χαλκίδας - Κηφισιά 1-3

Περισσότερα από την κατηγορία: « Αιδώς... Η... μητέρα των μαχών στο Ρέντη »