Σάββατο 18 Ιουνίου
Γυμναστήριο Λευκόβρυσης, Κοζάνη
21.00 Ελλάδα - Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-16, 25-22, 25-19)
Διαιτητές: Άντλερ (Ουγγαρία), Βολφ (Ελβετία)

*** 40 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα το κλειστό της Λευκόβρυσης σιγά σιγά γεμίζει
*** Οι δύο ομάδες έχουν ξεκινήσει την προθέρμανση τους 35 λεπτά περίπου πριν το πρώτο σερβίς της αναμέτρησης
*** Ώρα για την ανάκρουση των Εθνικών ύμνων
*** Περίπου 1500 κόσμος έχει βρεθεί και σήμερα στο κλειστό της Λευκόβρυσης για να χειροκροτήσει τις προσπάθειες του Σωτήρη Δρίκου και των παικτών του

Με τον Δημήτρη Τζούριτς στην βασική εξάδα ξεκινάει ο Σωτήρης Δρίκος, στα άκρα ο Ραφαήλ Κουμεντάκης με τον Ανδρέα Φράγκο, στο κέντρο ο Ανδρέας Ανδρεάδης με τον Γιώργο Πετρέα, πασαδόρος ο Θάνος Τερζής και λίμπερο ο Δημήτρης Γκαράς

1ο σετ: Πρώτος πόντος του αγώνα με τον Σάντσεζ 0-1, 1-1 πάιπ Κουμεντάκης, 2-1 άουτ επίθεση του Σιέρρα, 3-1 άουτ η επίθεση πάιπ του Σάντσεζ, 3-2 μπλοκ άουτ Μοράλες, 4-2 πλασέ του Τζούριτς πάνω από το διπλό μπλοκ, 4-3 επίθεση στην ευθεία του Μοράλες, 5-3 άουτ σερβίς του Μοράλες, 5-4 άουτ σερβίς Φράγκος, 5-5, 6-5 επίθεση του Τζούριτς, 7-5 πρώτος χρόνος Πετρέα, 8-5 μπλοκ του Ανδρεάδη (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 8-6 πρώτος χρόνος Ροντρίγκεζ, 9-6 ωραία συνεργασία Τερζή - Ανδρεάδη και επίθεση πρώτου χρόνου από τον δεύτερο, 9-7 Σιέρρα, 10-7 μπλοκ άουτ του Τζούριτς, 10-8 Σιέρρα σε πρώτο χρόνο, 11-8 Τζούριτς στη διαγώνιο, 12-8 μπλοκ του Τζούριτς στον Λόπεζ και τάιμ άουτ για το Πουέρτο Ρίκο, 13-8 άουτ επίθεση του Λόπεζ και η Ελλάδα στο +5, 14-8 καρφί του Τζούριτς και 4-0 σερί για την Εθνική μας, 15-8 νέο μπλοκ της Ελλάδας από τον Πετρέα, 15-9 Ριβέρα, 16-9 άουτ σερβίς Σιέρρα (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 17-9 άσσος του Τζούριτς, 18-9 άουτ επίθεση Σάντσεζ, 18-10 στο φιλέ το σερβίς του Τζούριτς, 18-11 λίγο άουτ το καρφί του Φράγκου, 19-11 πρώτος χρόνος Πετρέας, 20-11 τριπλό μπλοκ στον Αρκίλα (τάιμ άουτ Πουέρτο Ρίκο), 20-12 Ριβέρα, 20-13 άουτ επίθεση Τζούριτς δίνουν οι διαιτητές με τον αρχηγό της Εθνικής να διαφωνεί, 20-14 δέχεται το μπλοκ ο Πετρέας, 21-14 άουτ σερβίς Ριβέρα, 21-15 πρώτος χρόνος του Ροντρίγκεζ, 22-15 μπλοκ άουτ Κουμεντάκης, 23-15 επίθεση του Τζούριτς στην ευθεία, 24-15 εντυπωσιακό μονό μπλοκ του Κουμεντάκη στον Αρκίλα και σετ μπολ για την Ελλάδα, 24-16 στο φιλέ το σερβίς του Τερζή, 25-16 πάιπ του Φράγκου και η Ελλάδα κάνει το 1-0

2ο σετ: Με πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη ξεκινάει το δέυτερο σετ 1-0, 2-0 Τζούριτς, 2-1 πρώτος χρόνος του Σιέρρα, 3-1 άουτ σερβίς Σάντσεζ, 4-1 καρφί του Τζούριτς και καλό ξεκίνημα για την Ελλάδα και στο δεύτερο σετ, 5-1 μπλοκ άουτ Τζούριτς (τάιμ άουτ Πουέρτο Ρίκο), 5-2 στο φιλέ το σερβίς του Τζούριτς, 5-3 μπλοκ άουτ Λόπεζ, 5-4 μπλοκ στον Φράγκο, 6-4 πρώτος χρόνος του Πετρέα, 6-5 φιλέ σερβίς Φράγκος, 7-5 άουτ σερβίς Μοράλες, 7-6 αστοχεί στο σερβίς ο Πετρέας, 7-7 δέχεται το μπλοκ ο Τζούριτς και ισοπαλία, 8-7 άουτ σερβίς Λόπεζ (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 8-8 πάιπ του Λόπεζ, 9-8 εντυπωσιακό χτύπημα του Κουμεντάκη στην ευθεία, 9-9 έξυπνο πλασέ του Γκόας, 9-10 πρώτο προβάδισμα για το Πουέρτο Ρίκο με άσσο του Γκόας, 10-10 πάιπ του Κουμεντάκη, 10-11 φιλέ από τον Τζούριτς, 11-11 Πετρέας σε πρώτο χρόνο, 12-11 άσσος με την βοήθεια του φιλέ για Τζούριτς, 12-12 μπλοκ άουτ Σάντσεζ, 13-12 νέα συνεργασία Τερζή - Πετρέα, 13-13 Μοράλες, 14-13 επίθεση Κουμεντάκης, 14-14 τέσσερις μπαλιές Ελλάδα, 15-14 άουτ σερβίς Μοράλες, 15-15 πάιπ του Λόπεζ, 16-15 άουτ σερβίς για το Πουέρτο Ρίκο (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 16-16 Μοράλες, 16-17 άουτ επίθεση Κουμεντάκης, 16-18 άσσος του Γκόας και τάιμ άουτ για την Ελλάδα, 17-18 επίθεση Τζούριτς, 18-18 διπλή μπαλιά του Γκόας και νέα ισοπαλία, 19-18 άσσος του Ανδρεάδη και η Ελλάδα με 3-0 σερί περνάει και πάλι μπροστά αναγκάζοντας τον Γκασπάρ να καλέσει τάιμ άουτ, 19-19 Μοράλες, 20-19 μπλοκ άουτ του Πετρέα σε επίθεση πρώτου χρόνου, 21-19 λάθος του Πουέρτο Ρίκο πάνω στο φιλέ και η Ελλάδα στο +2, 22-19 άουτ επίθεση του Μοράλες, 22-20 στο φιλέ το σερβίς του Τζούριτς, 22-21 μπλοκ άουτ Λόπεζ, (τάιμ άουτ Ελλάδα), 23-21 άουτ σερβίς Ριβέρα, 24-21 μπλοκ άουτ Κουμεντάκης και 3 σετ μπολ για την Ελλάδα για το 2-0, 24-22 άουτ σερβίς του Φράγκου, 25-22 στο φιλέ το σερβίς του Μοράλες και η Ελλάδα 2-0 σετ

3ο σετ: Με αλλαγές ξεκινάει το τρίτο σετ ο Σωτήρης Δρίκος με τον Ασπιώτη στη θέση του Τζούριτς και τον Πρωτοψάλτη αντί του Φράγκου, 1-0, 1-1 άουτ σερβίς Κουμεντάκης, 2-1 σερβίς φιλέ Σάντσεζ, 2-2 Μοράλες, 3-2 πρώτος χρόνος του Πετρέα, 3-3, 4-3 Πρωτοψάλτης, 4-4 φιλέ σερβίς Πρωτοψάλτης, 5-4 φιλέ από το Πουέρτο Ρίκο, 5-5 Σάντσεζ, 6-5 ο Τερζής ξεγελάει την άμυνα των Πορτορικάνων, 6-6 σερβίς φιλέ Τερζής, 6-7 άουτ επίθεση Ασπιώτης, 7-7 πάιπ του Πρωτοψάλτη, 8-7 αντένα του Μοράλες (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 9-7 επίθεση του Ασπιώτη και η Ελλάδα πρώτη φορά στο +2 (τάιμ άουτ Πουέρτο Ρίκο), 10-7 Ανδρεάδης στην κόντρα επίθεση, 10-8 Μοράλες, 10-9 Σιέρρα στη κόντρα, 11-9 Πρωτοψάλτης, 12-9 άουτ επίθεση του Μοράλες, 12-10 Σάντσεζ, 13-10 καρφί του Ασπιώτη, 13-11 Λόπεζ μετά από φάση διαρκείας, 13-12 πρώτος χρόνος Νιέβες, 13-13 τριπλό μπλοκ στον Πρωτοψάλτη και το Πουέρτο Ρίκο ισοφαρίζει με τα σερβίς του Μοράλες, 13-14 Μοράλες και το Πουέρτο Ρϊκο περνάει μπροστά με σερί 4-0 και αναγκάζει τον Σωτήρη Δρίκο να καλέσει τάιμ άουτ, 14-14 άουτ το σερβίς του Μοράλες, 15-14 άσσος του Πρωτοψάλτη, 15-15 άουτ επίθεση του Κουμεντάκη και χαμένη ευκαιρία για την Ελλάδα να πάει στο +2, 16-15 Ασπιώτης (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 17-15 άριστη συνεργασία Τερζή - Ανδρεάδη και τάιμ άουτ για το Πουέρτο Ρίκο, 18-15 άσσος του Πετρέα με σύμμαχο το φιλέ, 19-15 ο Τερζής καρφώνει (!) και στο +4 η Ελλάδα, 20-15 μπλοκ του Κουμεντάκη και 5-0 σερί της Εθνικής με τον Πετρέα στο σερβίς, 20-16 στο φιλέ το σερβίς του Πετρέα, 21-16 πάιπ του Πρωτοψάλτη, 22-16 άουτ επίθεση Μοράλες, 22-17 άουτ επίθεση του Ασπιώτη, 23-17 μπλοκ άουτ Κουμεντάκης, 24-17 άσσος του Κουμεντάκη και 7 ματς μπολ για την Ελλάδα, 24-18 στο φιλέ αυτή τη φορά το σερβίς του Κουμεντάκη, 24-19 ο Λόπεζ καρφώνει ενώ προηγήθηκε άμυνα με το πόδι του Κουμεντάκη, 25-19 στο φιλέ το σερβίς του Σάντσεζ, η Ελλάδα κάνει το 3-0 και συνεχίζει τη πορεία της στο Παγκόσμιο Λιγκ χωρίς απώλειες