20-10-2017 20:27

«Έδειξε τα δόντια του» ο Ολυμπιακός, 3-0 τον Ηρακλή

Με μια εύκολη νίκησε ξεκίνησε τη σεζόν ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 3-0 του Ηρακλή στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς». . Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πρώτο σκόρερ τον Μίκο Οΐβάνεν και παρουσιάστηκαν πολύ δυνατοί επιθετικά, για να βάλουν βάσεις πρόκρισης στο Final 4.

Στο 1ο σετ ο Ηρακλής πίεσε στο 7-7 και ο Ολυμπιακός με μικρό προβάδισμα είχε τον έλεγχο του σκορ. Στο 19-18 ο Οϊβάνεν σε κόντρα έκανε το 20-18 και με πόντο του Αλεξίεφ ο Ολυμπιακός έκανε το +3 (22-19). Ακολούθησε ο άσσος του Ράουνβερντικ για το 23-19 και το σετ έκλεισε με επίθεση του Πετρέα. Ο Ηρακλής ξεκίνησε καλά στο 2ο σετ όπου προηγήθηκε 10-6, αλλά ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 12-11.

Μετά από εναλλαγές στο σκορ μέχρι το δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ ο Ολυμπιακός «πάτησε γκάζι» από το καλό σερβίς του Οϊβάνεν αλλά και με το μπλοκ που έδωσε αέρα +4 (21-17) ύστερα και από διαδοχικά λάθη των παικτών του Ηρακλή. Με τον αέρα των δύο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 8-4 στο τεχνικό τάιμ άουτ του 3ου σετ και μέχρι το τέλος κράτησε τη διαφορά.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Γεροθόδωρος

1ο σετ: 8-7, 16-12, 21-19, 25-21
2ο σετ: 5-8, 16-15, 21-17, 25-19
3ο σετ: 8-4, 16-13, 21-17, 25-20

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-19, 25-20) σε 77΄.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 4 άσσοι, 44 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή 4 άσσοι, 35 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλών.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 17π. (13/20 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Πετρέας 8 (6/6 επ., 2 μπλοκ), Μπέμε 8 (6/9 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ντρίζκα 1 (1 μπλοκ), Αλεξίεφ 10 (9/10 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ., 48% αρ.), Ράουβερντικ 11 (9/16, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 79%υπ., 64% αρ.) / Στεφάνου (λ. - 75% υπ., 62% αρ.), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 1 (1/4 επ.), Στιβαχτής.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Ορφανός): Προύσαλης 3π. (2/3 επ., 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 6 (6/15 επο., 64% υπ., 50%αρ.), Κιόσης 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Φέργκουσον 7 (5/6, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Αρμενάκης 17 (12/28, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Ριζόπουλος 4 (4/9 επ., 29% υπ., 29% αρ.) / Μπαμπαλιούτας λ. (70% υπ., 50% αρ.), Ελευθερίου, Ευγενίδης.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - Β΄ΟΜΙΛΟΣ (Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη)
Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017
Ολυμπιακός ΣΦΠ - Ηρακλής Πετοσφαίριση 3-0 (25-21, 25-19, 25-20)
Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017
17.00: Ηρακλής Πετοσφαίριση - ΑΟΠ Κηφισιά
Διαιτητές: Γεωργουλέας, Μουλά Λ. Παρατηρητής: Ρουσάκης. Επόπτες: Μαυρικίδου, Δαλέκου. Γραμματεία: Καλιγέρη.
Ρεπό ο Ολυμπιακός
Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017
17.00: Ολυμπιακός - ΑΟΠ Κηφισιά
Διαιτητές: Βουδούρης, Ονόπας. Παρατηρητής: Βασιλειάδης. Επόπτες: Μαύρος, Παπαχατζής. Γραμματεία: Εμανοηλίδη.