11-04-2013 12:47

Ισοφάρισε η Πιατσέντσα, σήμερα ο Τζούριτς

Η Πιατσέντσα δεν... αστιεύτηκε στην έδρα της, έδειξε ότι θα είναι ισχυρη αντίπαλος και νίκησε με 3-1 την Ματσεράτα, ισοφαρίζοντας τη σειρά των ημιτελικά μεταξύ των δύο ομάδων σε 1-1.  Μετά από ένα πρώτο σετ που ανήκε στους περσινούς πρωταθλητές, η Πιτσάντσα βελτίωσε το σερβις της πιάνοντας του 10 άσος κάτι που έκρινε και τον αγώνα. Επίσης είχε πλουραλισμό στην επίθεση κάτι που δεν είχε η Ματσεράτα, η οποία έμεινε με τον Ζάιτσεφ να πετυχαίνει 21 πόντους και τους υπόλοιπους να μένουν σε μονοψήφιο αριθμό. Απόψε, η Τρεντίνο του Δημήτρη Τζούριτς θα αντιμετωπίσει την Κούνεο στο άλλα μας των ημιτελικών του ιταλικού πρωταθλήματος.

Τα ημιτελικά

Πρώτοι αγώνες
11/4: Κούνεο - Τρεντίνο (νίκες: 0-1)
10/4: Πιατσέντσα - Ματσεράτα 3-1 (17-25, 25-20, 25-17, 29-27) (νίκες: 1-1)

Δεύτεροι αγώνες
14/4: Τρεντίνο - Κούνεο
13/4: Ματσεράτα - Πιατσέντσα (Νίκες 1-1)

Τρίτοι αγώνες (αν χρειαστούν)
18/4: Κούνεο - Τρεντίνο
17/4: Πιατσέντσα - Ματσεράτα

Τέταρτοι αγώνες (αν χρειαστούν)
21/4: Τρεντίνο -Κούνεο
20/4: Μετσεράτα - Πιατσέντσα

*Η ομάδα που έχει το πλεονέκτημα έδρας (Ματσεράτα, Τρεντίνο) ξεκινάει τη σειρά με το 1-0 υπέρ της. Η σειρά ξεκινάει στην έδρα των ομάδων που τερμάτισαν πιο χαμηλά στην κανονική περίοδο (Πιατσένατσα, Κούνεο).