18-03-2015 23:47

Πρώτο βήμα πρόκρισης για την ΑΕΚ της Κουντουρά

Μεγάλο ενδιαφέρον παρουσίασαν οι πρώτοι αγώνες της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου Α Κατηγορίας γυναικών.
 Στη Λάρνακα η δευτεραθλήτρια ΑΕΚ της Κουντουρά συνάντησε μεγάλη αντίσταση από την Ανόρθωση αλλά κατάφερε τελικά να επικρατήσει με 3-1 σετ. Παρόλα αυτά η Ανόρθωσις διατηρεί ελπίδες πρόκρισης στον επαναληπτικό. Η ΑΕΚ πήρε δύσκολα το πρώτο σετ με 25-23, ισοφάρισε η Ανόρθωση παίρνοντας το επόμενο με 28-26 αλλά στη συνέχεια οι παίκτριες του Λούη Λοϊζου που επανήλθε και πάλι στον πάγκο της ΑΕΚ πήραν τα επόμενα δύο με 25-19 και 25-20 και μαζί τον αγώνα με 3-1.

Εύκολη βραδιά είχε η Ε.Ν.Αγίου Αθανασίου μέσα στο Πολέμι επικρατώντας του τοπικού Αρη με 3-0 κάνοντας εύκολη την υπόθεση πρόκριση στον επαναληπτικό. Τα σετ 25-11, 25-13 και 25-20.

Σπουδαίο παιγνίδι έγινε στο Αυγόρου όπου η ΑΕΛ κατάφερε να λυγίσει το τοπικό ΘΟΙ κερδίζοντας το με 3-2 σετ αλλά η πρόκριση θα κριθεί στον επαναληπτικό. Η ΑΕΛ πήρε το πρώτο σετ με 25-17, απάντησε όμως το ΘΟΙ παίρνοντας τα επόμενα δύο με 25-21, 25-17. Η ΑΕΛ προ του φάσματος της ήττας ισοφάρισε σε 2-2 κερδίζοντας το τέταρτο σετ με 25-19 και πήρε τη νίκη με 3-2 κερδίζοντας και το τάϊ μπρέϊκ με 18-16.

Οι επαναληπτικοί θα γίνουν το ερχόμενο Σάββατο 21 Μαρτίου 2015.

Ο πρωταθλητήςPrestigeΑπόλλων προκρίθηκε χωρίς αγώνα αφού ο Παφιακός αποσύρθηκε από την διοργάνωση.

ΘΟΙ Αυγόρου - ΑΕΛ2-3(17-25, 25-21,25-17,19-25, 16-18)
Αρης Πολεμίου - Ε.Ν.Αγίου Αθανασίου0-3(11-25, 13-25, 20-25)
ΑΕΚ Λάρνακας - Ανόρθωσις3-1(25-23, 26-28, 25-19, 25-20)