01-11-2014 12:29

Κορυφή για τον Παφιακό του Καζάζη, νίκη της Ανόρθωσης

Στην κορυφή του κυπριακού πρωταθλήματος παραμένει ο Παφιακός του Στέλιου Καζάζη. Παρά την σθεναρή αντίσταση που προέβαλε το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να νικήσει καθαρά την ομάδα της Λευκωσίας με 3-0 σετ (25-21, 25-14, 25-23) και να ζευγαρώσει τις νίκες του και να είναι παρέα με την ΑΕ Καραβά στην κορυφή. Η ΑΕ Καραβά ίκησε καθαρά την Νέα Σαλαμίνα με 3-0 σετ (25-20, 25-18, 25-20) και ζευγάρωσε τις επιτυχίες της στο πρωτάθλημα ανεβαίνοντας παράλληλα και στην κορυφή του πίνακα. Η νεανική ομάδα της Νέας Σαλαμίνας στάθηκε αρκετά καλά στο γήπεδο, όμως είχε να αντιμετωπίσει μια ανώτερη ομάδα.

Μεγάλο παιγνίδι έγινε στην Δερύνεια, ένα ματς που θύμισε παλιές καλές εποχές στις αναμετρήσεις μεταξύ των δύο μεγάλων και ιστορικών ομάδων. Αναγέννηση και Ανόρθωση τα έδωσα όλα για την νίκη σε ένα παιγνίδι που χρειάστηκε πέντε σετ για να κριθεί. Μεγάλη νικήτρια η Ανόρθωση με 3-2 σετ.

Η Αναγέννηση πήρε το πρώτο σετ με 25-21, για να απαντήσει η Ανόρθωση κερδίζοντας τα άλλα δύο με 25-23 ανατρέποντας έτσι το εις βάρος της σκορ. Προ του φάσματος μια νέας ήττας η Αναγέννηση κατάφερε να ισοφαρίσει τον αγώνα σε 2-2 κερδίζοντας το σετ με 25-22 και τα πάντα κρίθηκαν στο δραματικό όπως εξελίχθηκε πέμπτο σετ. Οσο προχωρούσε το τάί μπρέϊκ τόσο πιο πολύ έκοβε την ανάσα με την συνεχή εναλλαγή στην πρωτοπορία στο σκορ. Πιο αποτελεσματική η Ανόρθωση κέρδισε το σετ με 21-19 και πήρε μια μεγάλη νίκη με 3-2 σετ και δύο βαθμούς που την κρατά σε απόσταση αναπνοής από τους δύο πρωτοπόρους του πρωταθλήματος Παφιακό και Pokka ΑΕ Καραβά.

Η Papa Johns Oμόνοια νίκησε εύκολα την Ε.Ν.Παραλιμνίου με 3-0 σετ (25-10, 25-09, 25-19) σημειώνοντας έτσι την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Παφιακός στην Πάφο παρά την σθεναρή αντίσταση που προέβαλε το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να νικήσει καθαρά την ομάδα της Λευκωσίας με 3-0 σετ (25-21, 25-14, 25-23) και να ζευγαρώσει τις νίκες του και να είναι παρέα με την ΑΕ Καραβά στην κορυφή. Ο Παφιακός είναι πρώτος λόγω καλύτερης διαφοράς στα σετ.

Ανάγεννηση - Ανόρθωσις 2-3 (25-21, 23-25, 23-25, 25-22, 19-21)
Ομόνοια - Ε.Ν.Παραλιμνίου 3-0 (25-10, 25-09, 25-19)
Νέα Σαλαμίνα - ΑΕ Καραβά 0-3 (20-25, 18-25, 20-25)
Παφιακός - ΑΠΟΕΛ 3-0 (25-21, 25-14, 25-23)