02-03-2014 16:07

Δεν τα κατάφεραν οι Έλληνες του Σαμπιονά

Χωρίς νίκη έμειναν την 21η αγωνιστική του Γαλλικού πρωταθλήματος οι Έλληνες με τις ομάδες τους.

Η Μποβέ του Αχιλλέα Παπαδημητρίου έχασε με 3-0 στην έδρα της από την Αζαξιό με τον Έλληνα λίμπερο να έχει 14 υποδοχές (64% υπ - 57% άριστες).

Η Ναρμπόν δεν τα κατάφερε στην έδρα της Μονπελιέ και έχασε με 3-1. Η ομάδα του Πετρέα και του Προύσαλη δεν μπήκε ποτέ στο πρώτο σετ, έχασε και το δεύτερο στις λεπτομέρειες και παρόλο που στο τρίτο βρέθηκε να είναι πίσω με 16-11, κατάφερε να το κατακτήσει. Στο τέταρτο όμως είδε το σκορ να φτάνει στο 21-14 για να μειώσει σε 24-22 χωρίς όμως συνέχεια. Ο Πετρέας τελείωσε το παιχνίδι με 8 πόντους ενώ ο Προύσαλης μέτρησε 3 μπλοκ.

Επιστροφή στην βασική εξάδα για τον Πανταλέων με 7 πόντους (5/7 επ., 2 μπλοκ), αλλά το ματς κρίθηκε στην επίθεση, όπου η Τουρ είχε 58% έναντι 50% των Καννών. Κάτι που εν πολλοίς οφείλεται στους διαγώνιους αφού ο Κονένσνι είχε 23 πόντους με 21/36 επιθέσεις (0 λάθη και δέχθηκε 3 μπλοκ), ο δε Κάμπος είχε μεν 28 πόντους αλλά με 24/26 επιθέσεις (έκανε 6 λάθη και δέχθηκε 6 μπλοκ)