21-06-2013 22:00

Ο Κοβάσεβιτς χάλασε το πάρτυ 12.000 Ιρανών και του Βελάσκο

Η Σερβία δεν άφησε 12.000 ιρανούς να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη στο Παγκόσμιο Λιγκ και μετά από συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες επικράτησε 18-16 στο τάι μπρέικ στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση που έγινε στην Τεχεράνη για τον Β΄όμιλο. Μάλιστα η Σερβία προηγήθηκε 2-0 σετ, το Ιράν του Χούλιο Βελάσκο ισοφάρισε 2-2 σετ αλλά στο 5ο σετ οι Σέρβοι κράτησαν τη νίκη. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Νίκολα Κοβάσεβιτς με 18 πόντους.

Τα σετ: 2-3 (24-26, 23-25, 25-17, 25-14, 16-18) σε 127΄.

ΙΡΑΝ (Βελάσκο): Μαρουφλακράνι 2π., Γκαεμί 16, Μουζαβί 15, Ζαρίνι 1, Γκαφούρ 5, Τασακόρι 12 / Ζαρίν Ζαχαγκαράν (λ), Φαγιάζι 5, Μαχντάβι, Γκολάμι, Μαχμούντι 13.

ΣΕΡΒΙΑ (Κολάκοβιτς): Κοβάσεβιτς Ν. 18, Πέτκοβιτς 3, Στάνκοβιτς 12, Ατανασίεβιτς 23, Ποντρασκάνιν 7, Πέτριτς 14 / Ρόσιτς (λ), Κοβάσεβιτς Ουρ., Στάροβιτς, Μπρτζοβιτς, Λίσινατς 1, Νίκιτς 1.