16-07-2015 23:34

Οι πρωταθλητές είναι εδώ!

Την ευκαιρία να πανηγυρίσουν φωνάζοντας «Οι πρωταθλητές είναι εδώ» έδωσε στους φίλους της η Βραζιλία. 10.000 φίλοι του βόλεϊ είδαν τη Σελεσάο να νικά με 3-1 τις ΗΠΑ στο Μακαναζίνιο και να μένει ζωντανή στους τελικούς του  WorldLeagueπου διοργανώνει η ίδια.
Οι Βραζιλιάνοι έπαιξαν με την υποχρέωση της νίκης απέναντι στις ΗΠΑ αφού χθες ηττήθηκαν από τη Γαλλία για την πρώτη αγωνιστική. Στο πρώτο σετ, όντας αποτελεσματικοί στην επίθεση και διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα το οποίο απώλεσαν στη μέση του σετ όταν ο Άντερσον πήρε άσσο για το 15-15. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι αλλά με πόντο του Λουκαρέλι και με μπλοκ του Λούκας Σαατκαμπ, η Βραζιλία τελείωσε το σετ (28-26).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο δεύτερο σετ, ωστόσο ένας άσσος του Ράσελ και ένα λάθος του Λουκαρέλι διαμόρφωσαν το 18-21. Αυτή η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το τέλος για τις ΗΠΑ και ήρθε το 1-1.

Ο Εβάντρο Γκουέρα έπαιξε καλά το ρόλο του στο τρίτο σετ. Ο διαγώνιος της Βραζιλίας και η άμυνα της ομάδας έκαναν τη διαφορά και οι διοργανωτές έκαναν το 2-1 στα σετ. Ο Μουρίλο αντικαταστάθηκε από τον Φοντέλες στο 4ο σετ και η Βραζιλία έπαιξε με αυτοπεποίθηση.  Η ομάδα του  Μπερναντίνιο αντιμετώπισε κάποια προβλήματα με την Αμερικάνικη άμυνα, αλλά με ένα μπλοκ του Γκουέρα και έναν πόντο του Λουκαρέλι διαμόρφωσε το 27-25 και το τελικό 3-1.

Τα σετ: 3-1 (28-26, 22-25, 25-22, 27-25)

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Μπερνάρντίνιο): Μπρούνο 3, Ισακ 7, Μουρίλο 4, Γκουέρα 16, Λούκας 9, Λουκαρέλι 21 / Σέρτζιο (λ), Βισότο 2, Ουίλιαμ, Φοντέλες 6
ΗΠΑ (Σπίροου): Αντερσον 30, Ράσελ 12, Σάντερ 4, Λι 9, Κρίστενσον  3, Χολτ 6 / Σοζι Ε (λ), Λοτμαν 2, Τζάσκι 1, Χολμς, Σμιθ 1