29-06-2015 14:09

Η Πολωνία λύγισε το Ιράν

Σημαντική νίκη σημείωσε η παγκόσμια πρωταθλήτρια Πολωνία που της εξασφάλισε την δεύτερη θέση του Β ομίλου του World League. επικράτησε με 3-1 (23-25, 25-20, 25-20, 25-19) του Ιράν εκτός έδρας και έφτασε τους 20 βαθμούς.
Μετά την ήττα τους στο τάι μπρέικ την Παρασκευή, οι παίκτες του Σταφάν Αντιγκά αντέδρασαν καλά για να μειωθεί το χάσμα από την πρωτοπόρο ομάδα των ΗΠΑ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 στα σετ χάρη στους Σαίντ Μαρούφ και Φαρχάντ Γκαεμί που πήραν πόντους στο τέλος του σετ.

Ωστόσο στη συνέχεια ήταν οι Πολωνοί που πήραν το πάνω χέρι και παρά το προβάδισμα των Ιρανών στο 3ο σετ (14-11) πήραν το πολύτιμο τρίποντο

Tα σετ: 1-3 (25-23, 20-25, 20-25, 19-25)

ΙΡΑΝ (Κόβατς): Μαχμουντί 12, Εμπαντιπουρ 9, Μαρουφλακρανι 3, Μουσαβί 9, Γκολάμι 6, Μιρζαζανπούρ 10 / Μαραντί (λ), Αλιζαμπεχ (λ), Γκαεμί 4, Ζαρίνι , Γκαφούρ 5 Μαχνταβί 1, Σενομπαρ
ΠΟΛΩΝΙΑ (Αντιγκά): Νοβακόφσκι 5, Γιάροσζ 22, Λομαζ, Κούμπιακ 11, Μίκα 14, Μπιένιεκ 11/ Ζατόρσκι (λ), Ντριζγκα, Μοζντόνεκ, Μπούσζεκ

Β Ομιλος
Η Βαθμολογία
1. ΗΠΑ 23 (24-13)
2. Πολωνία 20 (26-18)
3. Ιράν 15 (21-18)
4. Ρωσία 2 (8-30)

Η πρώτη θέση θα κριθεί στα τελευταία δύο ματς της Πολωνίας με τις ΗΠΑ στην Κρακοβία. Το Ιράν έχει δύο αγώνες στην Τεχεράνη με τη Ρωσία.