01-06-2014 10:53

Με το δεξί οι Ολλανδοί

Μόλις 100 λεπτά χρειάστηκε η Ολλανδία για να κάμψει την αντίσταση των Κορεατών, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 3-0 σετ.

Η Κορέα ήταν ανταγωνιστική και διατηρήθηκε κοντά στο σκορ (12-10), ωστόσο ο αρχηγός των Ολλανδών δεν είχε διάθεση για «αστεία», πήρε το όπλο του και καθάρισε το πρώτο σετ για τους «Οράνιε».

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με 3 άσσους και συνολικά 4 πόντους του Ντικ Κόι, ωστόσο οι Κορεάτες έμειναν ξανά μέσα στο σετ, ισοφάρισαν σε 21-21, και παρότι το οδήγησαν στην παράταση, δεν κατάφεραν να το κατακτήσουν (28-26).

Στο τρίτο σετ, το αρχικό 2-7 δεν σόκαρε τους Ολλανδούς, που επέστρεψαν με προεξάρχοντα τον Κόι, ισοφάρισαν (16-16), και βρέθηκαν μπροστά. Οι Κορεάτες έσωσαν ένα ματς μπολ, ωστόσο ουσιαστικά πέταξαν μόνοι τους την ευκαιρία στα σκουπίδια, χαρίζοντας τη νίκη στους Ολλανδούς (25-23) με χαμένο σερβίς.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Κόι με 24 πόντους, ενώ για τους Κορεάτες ξεχώρισε ο Ζέον με 12.