20-10-2018 22:09

Σούπερ Παμβοχαϊκός ξέσπασε στον Φοίνικα με 3-0

Δύο εβδομάδες μετά την ήττα του από τον Φοίνικα με 3-1 σετ στο Λιγκ Καπ, ο Παμβοχαϊκός έφερε τα πάνω κάτω και με την τετράδα των βραζιλιάνων και τον σούπερ Δημητριάδη στην πάσα πήρε τη νίκη με 3-0 κάνοντας φοβερό μπάσιμο στο νέο πρωτάθλημα της Volley League.

Ο Φοίνικας σαφώς επηρεασμένος από την αποχώρηση του Νίκου Ζαλμά υστέρησε σε υποδοχή και γενικά δεν είχε το πάθος και την φρεσκάδα του Λιγκ Καπ. Μάλιστα πριν τον αγώνα βραβεύτηκε από την διοίκηση του Παμβοχαϊκού και το Κώστα Ρωμανό ο προπονητής του Φοίνικα Νίκος Ζαλμάς για την προσφορά του στην ομάδα του Βραχατίου θητεύοντας στον πάγκο της για 6,5 χρόνια (2007-2013). O Zαλμάς παραιτείται πλέον από τον Φοίνικα και παραδίδει την ομάδα στον Σέβρο Ράτκο Παβλίσεβιτς.

Οι συριανοί φάνηκαν αγχωμένοι και δεν είχαν ούτε καλή υποδοχή αλλά και ούτε και σπιρτάδα σε σερβίς και επίθεση. To 3-4 του Φοίνικα με σερί 4-0 από το σερβίς του Ολιβέιρα ο Παμβοχαϊκός το έκανε 7-4 και με το «καλημέρα» έδειξε τις προθέσεις του. Οι συριανοί μείωσαν τη διαφορά και με τον Φίλιο ισοφάρισαν 14-14 αλλά με δύο πόντους από τον Ρούμπο έγινε για το 16-14. Οι κορίνθιοι κράτησαν το +2 μέχρι το τέλος και έκλεισαν το σετ 25-21 με δύο λάθος του Εβάντρο και συγκεκριμένα ένα λάθος σερβίς και μία λάθος υποδοχή σε άσσο του συμπατριώτη του Γκλαντστόουν.

Στο 2ο σετ ο Φοίνικας α΄ρχισε με προβάδισμα 8-4 χάρις το σερβίς του Βουλκίδη αλλά ο Παμβοχαϊκός είχε και πάλι τις λύσεις και με σερί 4-0 ισοφάρισε 8-8. Ο Ντόκιτς έβαλε για τελευταία μπροστά τον Φοίνικα με 10-8 αλλά με διαδοχικά μπλοκ Γκλαντστόουν Ολιβέιρα ο Παμβοχαϊκός έκανε νέο σερί 4-0 και προσπέρασε 12-10. Ακολούθησε νέο ξέσπασμα από τον Ρούμπο και ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 16-11. Το σετ έκλεισε με επίθεση του Ολιβέιρα 25-19.

Ο Φοίνικας προηγήθηκε 5-4 αλλά το σερβίς του Δημητριάδη έφερε σερί 3-0 για το 8-5. Ο αγώνας κρίθηκε όταν στο 15-14 υπήρξε νέο ρεσιτάλ του Δημητριάδη από τα 9 μέτρα. Εχτισε νέο σερί 4-0, Ρούμπο και Ροντρίγκο κυρίαρχησαν στο φιλέ και το σκορ εκτινάχθηκε στο 19-14. Ο Ολιβέιρα με επίθεση έκανε το 25-19 εν μέσω αποθέωσης. Διαιτητές: Βουδούρης, Κουτσούλας.

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-16, 25-21

2ο σετ: 4-8, 16-11, 21-16, 25-19

3ο σετ: 8-5, 16-14, 21-14, 25-19

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 40 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 3 άσσους, 29 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-19, 25-19)

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κώστας Δεληκώστας): Δημητριάδης 5 (1/2 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) Ολιβέιρα 15 (12/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 19% άριστες), Ρούμπο 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Γκλάντστοουν 15 (8/11 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Ρουμελιώτης 9 (9/16 επ.), Ροντρίγκο 7 (5/16 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 41% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 60% υπ. - 33% άριστες), Δημητούλης, Κωτσάκης.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκος Ζαλμάς): Φίλο 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Εβάντρο 12 (11/18 επ., 1 άσσος, 25% υπ. - 25% άριστες), Λέσκοφ, Βουλκίδης 4 (1/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντόκιτς 11 (10/25 επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 5 (5/17 επ., 47% υπ. - 30% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 57% υπ. - 50% άριστες), Φωτιάδης, Χήρας 1 (μπλοκ).