Η Ρωσία νίκησε τη Σλοβενία με 3-0 (25-19, 27-25, 25-14) και η Πολωνία την Γαλλία με 3-1 (25-19, 21-25, 25-19, 25-21). Είναι η πρώτη φορά που Ρωσία και Πολωνία θα βρεθούν στον τελικό της συγκεκριμένης διοργάνωσης 43 χρόνια μετά τη μονομαχία της πρώην ΕΣΣΔ με την Πολωνία στη Βαρκελώνη. Η κάτοχος του τίτλου Ιταλία μάχεται για την 5η θέση κόντρα στη διοργανώτρια Τσεχία.
Δείτε όλους τους τελικούς από το laola1.tv
Tελικός Θέσεις 1-2 - Σάββατο 6 Σεπτεμβρίου
Μικρός τελικός Θέσεις 1-2 - Σάββατο 6 Σεπτεμβρίου
Θέσεις 5-6 - Σάββατο 6 Σεπτεμβρίου
13.30: Iταλία - Τουρκία Live & TVΘέσεις 7-8 - Σάββατο 6 Σεπτεμβρίου
11.00: Τουρκία - Σερβία Live & ΤV
ΚΑΤΑΤΑΞΗ 2014
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.Ρουμανία
10.Βουλγαρία
11.Βέλγιο
12.Σλοβακία
Ημιτελικοί Θέσεις 1-4 - Παρασκευή 5 Σεπτεμβρίου
Ρωσία - Σλοβενία 3-0 (25-19, 27-25, 25-14)
Πολωνία - Γαλλία 3-1 (25-19, 21-25, 25-19, 25-21)
Θέσεις 5-8 - Παρασκευή 5 Σεπτεμβρίου
Ιταλία - Τουρκία 3-0 (26-24, 25-22, 25-20)
Σερβία - Τσεχία 1-3 (24-26, 25-16, 21-25, 22-25)
Α΄ΟΜΙΛΟΣ (Νίτρα – Σλοβακία)
1η ημέρα – Παρασκευή 29 Αυγούστου
16.00: Ρωσία – Γαλλία 3-0 (25-14, 25-13, 25-15)
18.30: Σλοβακία – Βουλγαρία 0-3 (21-25, 2-25, 17-25)
21.00: Ιταλία – Σερβία 3-0 (25-22, 25-23, 25-19)
2η ημέρα – Σάββατο 30 Αυγούστου
16.00: Βουλγαρία – Γαλλία 0-3 (17-25, 17-25, 15-25)
18.30: Σλοβακία – Ιταλία 0-3 (15-25, 16-25, 16-25)
21.00: Σερβία – Ρωσία 0-3 (19-25, 23-25, 17-25)
3η ημέρα – Κυριακή 31 Αυγούστου
16.00: Ιταλία – Βουλγαρία 3-2 (20-25, 25-23, 21-25, 25-15, 15-13)18.30: Ρωσία – Σλοβακία 3-0 (25-11, 25-19, 25-14)
21.00: Γαλλία – Σερβία 3-0 (25-08, 25-19, 25-16)
Δευτέρα 1 Σεπτεμβρίου – Ρεπό
5η ημέρα – Τρίτη 2 Σεπτεμβρίου
16.00: Ιταλία – Ρωσία 3-2 (25-22, 23-25, 22-25, 25-20, 15-13)
18.30: Σλοβακία – Γαλλία 0-3 (18-25, 16-25, 11-25)21.00: Βουλγαρία – Σερβία 1-3 (25-23, 21-25, 26-28, 23-25)
5η ημέρα – Τετάρτη 3 Σεπτεμβρίου
16.00: Γαλλία – Ιταλία 3-2 (12-25, 25-22, 20-25, 25-22, 15-09)
18.30: Ρωσία – Βουλγαρία 3-0 (25-14, 25-19, 25-17)
21.00: Σερβία – Σλοβακία 3-2 (25-20, 25-20, 23-25, 14-25, 15-13)
Α΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β | ΣΕΤ |
1. |
Ρωσία | 5 | 13 |
(14-3) |
2. | Γαλλία | 5 | 11 | (12-5) |
3. | Ιταλία | 5 | 11 | (14-7) |
4. | Σερβία | 5 | 5 | (6-12) |
5. | Βουλγαρία | 5 | 4 | (6-12) |
6. | Σλοβακία | 5 | 1 | (2-15) |
* Οι δύο πρώτες ομάδες προκρίνονται στα ημιτελικά. |
Β΄ΟΜΙΛΟΣ (Μπρνο – Τσεχία)
1η ημέρα – Παρασκευή 29 Αυγούστου
16.00: Βέλγιο – Τουρκία 3-2 (25-19, 25-27, 25-20, 22-25, 15-13)
18.30: Τσεχία – Ρουμανία 2-3 (25-14, 20-25, 13-25, 25-23, 12-15)
21.00: Σλοβενία – Πολωνία 1-3 (15-25, 17-25, 25-20, 16-25)
2η ημέρα – Σάββατο 30 Αυγούστου
16.00: Ρουμανία – Τουρκία 0-3 (21-25, 21-25, 22-25)
18.30: Τσεχία – Σλοβενία 0-3 (25-21, 25-20, 25-20)
21.00: Πολωνία – Βέλγιο 3-0 (25-17, 25-18, 25-13)
3η ημέρα – Κυριακή 31 Αυγούστου
16.00: Σλοβενία – Ρουμανία 3-1 (26-24, 25-22, 23-25, 25-15)
18.30: Βέλγιο – Τσεχία 0-3 (24-26, 21-25, 23-25)21.00: Τουρκία – Πολωνία 2-3 (15-25, 28-26, 26-24, 13-25, 09-15)
Δευτέρα 1 Σεπτεμβρίου – Ρεπό
5η ημέρα – Τρίτη 2 Σεπτεμβρίου
16.00: Σλοβενία – Βέλγιο 3-0 (25-22, 25-16, 25-20)18.30: Τσεχία – Τουρκία 2-3 (19-25, 25-18, 25-22, 23-25, 13-15)
21.00: Ρουμανία – Πολωνία 0-3 (13-25, 22-25, 24-26)
5η ημέρα – Τετάρτη 3 Σεπτεμβρίου
16.00: Τουρκία – Σλοβενία 2-3 (22-25, 25-21, 22-25, 25-22, 14-16)18.30: Βέλγιο – Ρουμανία 1-3 (21-25, 26-24, 21-25, 13-25)
21.00: Πολωνία – Τσεχία 3-0 (25-19, 29-27, 33-31)
Β΄ΟΜΙΛΟΣ |
||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β | ΣΕΤ |
1. | Πολωνία | 5 | 14 | (15-3) |
2. |
Σλοβενία | 5 | 8 |
(10-9) |
3. | Τσεχία | 5 | 8 | (10-9) |
4. | Τουρκία | 5 | 8 | (12-11) |
5. | Ρουμανία | 5 | 5 | (7-12) |
6. | Βέλγιο | 5 | 2 | (4-14) |
* Οι δύο πρώτες ομάδες προκρίνονται στα ημιτελικά. |
EΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | Ελλάδα | |
2014 (Τσεχία - Σλοβακία) | - |
||||
2012 (Γκντίνια): | Ιταλία | Ισπανία | Βέλγιο | Τουρκία | 9η |
2010 (Μπόμπριουσκ): | Ρωσία | Βουλγαρία | Σερβία | Ολλανδία | - |
2008 (Μπρνο): | Γαλλία | Γερμανία | Ρωσία | Ολλανδία | - |
2006 (Καζάν): | Ρωσία | Γαλλία | Ιταλία | Σλοβενία | - |
2004 (Ζάγκρεμπ): | Ρωσία | Ολλανδία | Γερμανία | Σερβία Μαυρ. | - |
2002 (Πουκ): | Ιταλία | Γαλλία | Γερμανία | Ρωσία | - |
2000 (Σαν Αγκάτα): | Ρωσία | Ιταλία | Γαλλία | Γιουγκοσλαβία | 9η |
1998 (Μπρνο): | Ρωσία | Γαλλία | Τσεχία | Πολωνία | 7η |
1996 (Νετάνια - Ραανανά): | Πολωνία | Ιταλία | Ρωσία | Ολλανδία | 5η |
1994 (Άγκυρα): | Ρωσία | Γαλλία | Ιταλία | Τουρκία | 5η |
1992 (Πόζναν): | Ιταλία | Ισπανία | Κοινοπολιτεία | Τσεχοσλοβακία | 5η |
1990 (Φρανκφούρτη): | ΕΣΣΔ | Ιταλία | Δυτ.Γερμανία | Τσεχοσλοβακία | - |
1988 (Μπόρμιο): | ΕΣΣΔ | Ιταλία | Βουλγαρία | Πολωνία | 9η |
1986 (Πάζαρτσικ): | Βουλγαρία |
Ρουμανία | Δυτ.Γερμανία | ΕΣΣΔ | - |
1984 (Κλερμόντ Φεράντ): | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Ιταλία | Γαλλία | 10η |
1982 (Μόναχο): | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | Αν.Γερμανία | Βουλγαρία | - |
1979 (Πόρτο): | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Αν.Γερμανία | Τσεχοσλοβακία | - |
1977 (Μοντπελιέ): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Αν.Γερμανία | Πολωνία | - |
1975 (Φρανκφούρτη): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Πολωνία | Αν.Γερμανία | - |
1973 (Βόρμπουργκ): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Πολωνία | Ιταλία | 9η |
1971 (Βαρκελώνη): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Βουλγαρία | Αν.Γερμανία | 8η |
1969 (Ταλίν) | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Ρουμανία | Ιταλία | - |
1966 (Βουδαπέστη): | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Τσεχοσλοβακία | Γαλλία | - |