22-02-2017 20:19

Επιστρέφει στα ημιτελικά μετά από 15 χρόνια η Ορεστιάδα

Ιστορική πρόκριση στο φάιναλ-4 του Κυπέλλου ανδρών πήρε η Ορεστιάδα που νίκησε για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες μέρες την Κύζικο με 3-1. Στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του αγώνα Κηφισιά - Παναθηναϊκός.

Αποθέωση από τον κόσμο που βρέθηκε στο «Νίκος Σαμαράς» για τους παίκτες του Μπάμπη Σταματόπουλου, με την Ορεστιάδα να επιστρέφει σε φάιναλ-4 μετά από 15 χρόνια. Tελευταία φορά ήταν το 2002 στην Θεσσαλονίκη όταν είχε ηττηθεί στον ημιτελικό από τον Ηρακλή.

Ένας από τους δύο στόχους για τους εβρίτες επετεύχθη με την διάκριση στο Κύπελλο να υλοποιείται και τώρα μένει άλλος ένας. Η Ορεστιάδα πλέον στρέφεται στον αγώνα πρωταθλήματος με την Παναχαϊκή για να κάνει το αποφασιστικό βήμα και να συμμετέχει στα πλέι άουτ.

Η Κύζικος αν και πήρε το πρώτο σετ δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη και πλέον κοιτάει το πρωτάθλημα και το πως θα βελτιωθεί ενόψει των δύσκολων αγώνων που έρχονται αλλά και για τα πλέι άουτ.

Η Κύζικος ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και με τα σερβίς του Ντε Σόουζα πήρε μια διαφορά (4-8) με την Ορεστιάδα να μειώνει σε 11-13, αλλά το σκορ να γίνεται 14-19 και το 0-1 να έρχεται εύκολα.

Στο β’ σετ η Ορεστιάδα είχε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το 16-14 που μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ διευρύνθηκε (17-14, 21-17) για να εχουμε την ισοφάριση.

Στο τρίτο σετ το 11-8 της Ορεστιάδας έγινε 11-13 με τον Σαρικεΐσογλου στο σερβίς για να ισοφαρίσει ο ΑΟ 16-16 και όλα να κριθούν στο 22-22. Εκεί οι γηπεδούχοι πήραν τον πόντο (23-22) και δύο καλά σερβίς του Ραπτη (μπήκε ως αλλαγή) έφεραν το 25-22.

Ίδιο σκηνικό και στο δ’ σετ με την Κύζικο να έχει το προβάδισμα μέχρι το 21-22, αλλά η Ορεστιάδα προσπέρασε 23-22, έχασε το πρώτο ματς μπολ (24-23), όμως στο 25-24 το μπλοκ στον Κατσανεβάκη χάρισε στην ακριτική ομάδα τη νίκη και την πρόκριση.

Τα σετ: 3-1 (21-25, 25-20, 25-23, 26-24)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Σταματόπουλος): Λέτσκοφ, Λουκούμι, Πεντίδης, Νας, Αντιφάκος, Μορέλος, Καρασαββίδης –λ / Διαμαντίδης, Ιωαννίδης, Ράπτης,
ΚΥΖΙΚΟΣ (Νεόφυτος): Σαρικεΐσογλου, Κρέτσης, Κατσανεβάκης, Μασιέλ, Ντε Σόουζα, Σονάρι, Αχιλλεόπουλος –λ / Πολυχρονιάδης-λ, Θεοδωρόπουλος, Δρογκάρης, Γκούλαγκ, Λυκούρεσης