29-01-2014 20:41

Τρόμαξε η Κηφισιά στα Χανιά

Αν και συνάντησε δυσκολίες η Κηφισιά κατάφερε να επικρατήσει με 3-1 σετ του ΣΦΠ Χανίων και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ανδρών. Η ομάδα της Κρήτης δυσκόλεψε την ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη κατακτώντας το δεύτερο σετ ενώ και το τρίτο σετ το έχασε με 24-26. Κορυφαίος για την Κηφισιά ο Γιοβάνοβιτς που τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους.
Αρχικά, η Κηφισιά εκμεταλλεύτηκε από το άγχος των Χανίων και πάρε εύκολα το πρώτο σετ, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Στο σερβις των γηπεδούχων χάλασε την υποδοχή των αντιπάλων τους έδωσε προβάδισμα που με ψυχραιμία κράτησαν μέχρι το τέλος.

Στο τρίτο σετ, οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι τον πρώτο λόγο και προηγήθηκαν με 21-19.  Η Κηφισιά πέρασε μπροστά με 22-24, αλλά τα Χανιά με μπλοκ τον Μποτζολάκη, Γκιρτζίκη στον Γιοβάνοβιτς ισοφάρισαν 24-24. Ο Αρσενιάδης πήρε τάιμ άουτ ο Γιοβάνοβιτς τελείωσε την επόμενη επίθεση κι ένα λάθος των Χανίων (επίθεση στην αντένα) έδωσε τέλος στην αγωνία. Μετά από αυτό, η ψυχολογία των Κρητικών έπεσε και το τέταρτο σετ είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

«Αντιμετωπίσαμε έναν πολύ καλό αντίπαλο και ξέραμε τις δυσκολίες του συγκεκριμένου αγώνα. Προσπαθήσαμε να είμαστε ανταγωνιστικοί και σε γενικές γραμμές είμαστε ικανοποιημένοι από την εικόνα μας Θα μπορούσαμε να πάρουμε ένα σετ ακόμη, όμως η Κηφισιά προκρίθηκε δίκαια. Στο πρώτο σετ μέχρι να προσαρμοστούμε στα δεδομένα του αγώνα μας πήρε λίγο χρόνο, αλλά στη συνέχει πιστεύω ότι ικανοποιήσαμε και τον κόσμο μας», τόνισε ο τεχνικός των Χανίων ενώ ο Κώστας Αρσενιάδης αφού ευχαρίστησε τους αντιπάλους για την φιλοξενία και στάθηκε ιδιαίτερα στην εξαιρετική ατμόσφαιρα που υπήρχε στο γήπεδο, δήλωσε: «Νικήσαμε και την καλή ομάδα των Χανίων, αλλά και την κούραση… Μπράβο στον αντίπαλο μας για την προσπάθεια που έκανε, πρέπει όμως να δώσω και πολλά συγχαρητήρια στους αθλητές μου για τη νίκη και την πρόκριση».

Τα σετ: 15-25, 25-22, 24-26, 12-25