1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
08-08-2019 12:17

Γλυκιά ήττα για Αρβανίτη, Καραγκούνη και πρόκριση στους «24» του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος

Ενα σετ αρκούσε στη Βίκυ Αρβανίτη και τη Βίκυ Καραγκούνη για να προκριθούν στις 24 καλύτερες ομάδες της τελικής φάσης του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2019 που διεξάγεται στη Μόσχα.

Στον τελευταίο τους αγώνα με τις γαλλίδες Πλασέ / Ρισάρ το ελληνικό δίδυμο χρειάζονταν το σετ της πρόκρισης και κατάφεραν να το πάρουν. Μετά από μεγάλη μάχη οι Πλασέ / Ρισάρ (Νο32 στο ταμπλό) πήραν το 1ο σετ 21-18. Οι Βίκυ, Πένυ τα έδωσαν όλα και πήραν το καθοριστικό 2ο σετ με 21-16 και ο αγώνας κρίθηκε στο τάι μπρέικ όπου οι Γαλλίδες επικράτησαν 15-13 και πήραν την τιμητική νίκη με 2-1 σετ.

Ετσι η ελληνική ομάδα μετά από τριπή ισοβαθμία στον ΄Α όμιλο προκρίθηκε στη φάση των «16» και εντός της ημέρας θα μάθει τις αντιπάλους της. Να σημειωθεί πως στον άλλο αγώνα παραλίγο να γίνει η έκπληξη από τις πολωνές Κλόντα / Τσεϊνόβα αλλά ευτυχώς για την ελληνική ομάδα νίκησαν οι Ιταλίδες Μενεγκάτι / Ορσί και έτσι το ελληνικό δίδμο πέρασε ως δεύτερη από τον Α΄όμιλο. Οι αγώνες από εδώ και στο εξής είναι νοκ άουτ.

Οι ομάδες που πήραν την 2η και 3η θέση στους οκτώ ομίλους θα παίξουν μεταξύ τους για θέση στην 16αδα όπου περιμένουν οι πρώτες ομάδες των οκτώ ομίλων.

Αναλυτικά το πρόγραμμα, τα αποτελέσματα και η βαθμολογία του ομίλου:

Τρίτη 6 Αυγούστου

Κλόντα/Τσεϊνόβα (Πολωνία) - Πλασέ/Ρισάρ (Γαλλία) 2-1 (23-21, 17-21, 19-17)
Μενεγκάτι/Όρσι (Ιταλία) - Αρβανίτη/Καραγκούνη (Ελλάδα) 2-1 (13-21, 23-21, 15-13)

Τετάρτη 7 Αυγούστου

Κλόντα/Τσεϊνόβα (Πολωνία) - Αρβανίτη/Καραγκούνη (Ελλάδα) 0-2 (10-21 15-21)
Μενεγκάτι/Όρσι (Ιταλία) - Πλασέ/Ρισάρ (Γαλλία) 2-0 (21-11, 21-16)

Πέμπτη 8 Αυγούστου

Κλόντα/Τσεϊνόβα (Πολωνία) - Μενεγκάτι/Όρσι (Ιταλία) 1-2 (22-20, 14-21, 10-15)
Αρβανίτη/Καραγκούνη (Ελλάδα) - Πλασέ/Ρισάρ (Γαλλία) 1-2 (18-21, 21-16, 13-15)

Βαθμολογία - Τελική

1. Μενεγκάτι/Όρσι (Ιταλία) 6β. (6-2)
2. Βίκυ Αρβανίτη/Πένυ Καραγκούνη (Ελλάδα) 4β. (4-4)
3. Πλασέ/Ρισάρ (Γαλλία) 4β. (3-5)
4. Κλόντα/Τσεϊνόβα (Πολωνία) 4β. (3-5) 

Αρβανίτη, Καραγκούνη νίκησαν και κρατούν στα χέρια τους την πρόκριση

Final 1st Place
72 10-Aug Winner of match #69 Winner of match #70    
Final 3rd Place
71 10-Aug Loser of match #69 Loser of match #70    
Semifinals
70 10-Aug Winner of match #67 Winner of match #68    
69 10-Aug Winner of match #65 Winner of match #66    
Round 3
68 09-Aug Winner of match #63 Winner of match #64    
67 09-Aug Winner of match #61 Winner of match #62    
66 09-Aug Winner of match #59 Winner of match #60    
65 09-Aug Winner of match #57 Winner of match #58    
Round 2
64 09-Aug Draw Winner of match #56    
63 09-Aug Draw Winner of match #55    
62 09-Aug Draw Winner of match #54    
61 09-Aug Draw Winner of match #53    
60 09-Aug Draw Winner of match #52    
59 09-Aug Draw Winner of match #51    
58 09-Aug Draw Winner of match #50    
57 09-Aug Draw Winner of match #49    
Round 1
56 09-Aug Draw Draw    
55 09-Aug Draw Draw    
54 09-Aug Draw Draw    
53 09-Aug Draw Draw    
52 09-Aug Draw Draw    
51 09-Aug Draw Draw    
50 09-Aug Draw Draw    
49 09-Aug Draw Draw    
Pool H
48 08-Aug Lunina/Samoday UKR [24] Lobato/Amaranta ESP [25] 0-2 (11-21, 17-21) 0:34
47 08-Aug Makroguzova/Kholomina RUS [8] Liliana/Elsa ESP [9] injury team A 0:29
32 06-Aug Liliana/Elsa ESP [9] Lobato/Amaranta ESP [25] 2-1 (19-21, 21-14, 15-11) 0:48
31 06-Aug Makroguzova/Kholomina RUS [8] Lunina/Samoday UKR [24] 2-1 (22-20, 14-21, 15-6) 0:43
16 07-Aug Liliana/Elsa ESP [9] Lunina/Samoday UKR [24] 2-0 (21-15, 23-21) 0:41
15 07-Aug Makroguzova/Kholomina RUS [8] Lobato/Amaranta ESP [25] 2-0 (21-16, 21-19) 0:39
Pool G
46 08-Aug Jupiter/Chamereau FRA [23] Freiberger/Teufl V. AUT [26]    
45 08-Aug Betschart/Hüberli SUI [7] Strbova/Dubovcova SVK [10]    
30 07-Aug Strbova/Dubovcova SVK [10] Freiberger/Teufl V. AUT [26] 2-0 (21-11, 21-12) 0:29
29 07-Aug Betschart/Hüberli SUI [7] Jupiter/Chamereau FRA [23] 1-2 (12-21, 25-23, 12-15) 0:49
14 06-Aug Strbova/Dubovcova SVK [10] Jupiter/Chamereau FRA [23] 2-0 (21-19, 21-17) 0:35
13 06-Aug Betschart/Hüberli SUI [7] Freiberger/Teufl V. AUT [26] 2-0 (23-21, 21-18) 0:36
Pool F
44 08-Aug Rudykh/Dabizha RUS [22] Kvapilova/Kubickova CZE [27]    
43 08-Aug Borger/Sude GER [6] Stubbe, J./van Iersel NED [11]    
28 07-Aug Stubbe, J./van Iersel NED [11] Kvapilova/Kubickova CZE [27] 2-0 (21-13, 21-16) 0:33
27 07-Aug Borger/Sude GER [6] Rudykh/Dabizha RUS [22] 2-1 (21-19, 15-21, 16-14) 0:49
12 06-Aug Stubbe, J./van Iersel NED [11] Rudykh/Dabizha RUS [22] 2-0 (21-18, 21-17) 0:35
11 06-Aug Borger/Sude GER [6] Kvapilova/Kubickova CZE [27] 2-0 (21-15, 21-17) 0:35
Pool E
42 06-Aug Lehtonen/Ahtiainen FIN [21] Soria/Carro ESP [28] 2-0 (21-14, 21-18) 0:35
41 06-Aug Behrens/Tillmann GER [5] Ittlinger/Laboureur GER [12] 0-2 (10-21, 16-21) 0:33
26 08-Aug Ittlinger/Laboureur GER [12] Soria/Carro ESP [28] 0-2 (14-21, 21-23) 0:37
25 08-Aug Behrens/Tillmann GER [5] Lehtonen/Ahtiainen FIN [21] 1-2 (21-13, 18-21, 11-15) 0:48
10 07-Aug Ittlinger/Laboureur GER [12] Lehtonen/Ahtiainen FIN [21] 2-0 (21-17, 21-18) 0:35
9 07-Aug Behrens/Tillmann GER [5] Soria/Carro ESP [28] 2-0 (21-13, 21-19) 0:33
Pool D
40 08-Aug Graudina/Kravcenoka LAT [20] Caluori/Gerson SUI [29]    
39 08-Aug Wojtasik/Kociolek POL [4] Birlova/Ukolova RUS [13]    
24 07-Aug Birlova/Ukolova RUS [13] Caluori/Gerson SUI [29] 2-0 (22-20, 21-19) 0:36
23 07-Aug Wojtasik/Kociolek POL [4] Graudina/Kravcenoka LAT [20] 0-2 (22-24, 18-21) 0:39
8 06-Aug Birlova/Ukolova RUS [13] Graudina/Kravcenoka LAT [20] 1-2 (23-21, 19-21, 13-15) 0:49
7 06-Aug Wojtasik/Kociolek POL [4] Caluori/Gerson SUI [29] 2-1 (21-18, 8-21, 15-8) 0:37
Pool C
38 08-Aug Bocharova/Voronina RUS [19] Bonnerova/Maixnerova CZE [30] 2-1 (21-13, 18-21, 15-12) 0:41
37 08-Aug Kjølberg/Hjortland NOR [3] Schützenhöfer/Plesiutschnig AUT [14] 1-2 (21-19, 7-21, 10-15) 0:42
22 07-Aug Schützenhöfer/Plesiutschnig AUT [14] Bonnerova/Maixnerova CZE [30] 2-0 (21-10, 22-20) 0:34
21 07-Aug Kjølberg/Hjortland NOR [3] Bocharova/Voronina RUS [19] 1-2 (21-16, 14-21, 10-15) 0:39
6 05-Aug Schützenhöfer/Plesiutschnig AUT [14] Bocharova/Voronina RUS [19] 0-2 (16-21, 18-21) 0:34
5 05-Aug Kjølberg/Hjortland NOR [3] Bonnerova/Maixnerova CZE [30] 1-2 (21-17, 18-21, 10-15) 0:46
Pool B
36 08-Aug Ludwig/Kozuch GER [18] Frolova/Ganenko RUS [31]    
35 08-Aug Lahti/Parkkinen FIN [2] Heidrich/Vergé-Dépré, A. SUI [15]    
20 07-Aug Heidrich/Vergé-Dépré, A. SUI [15] Frolova/Ganenko RUS [31] 0-2 (18-21, 20-22) 0:38
19 07-Aug Lahti/Parkkinen FIN [2] Ludwig/Kozuch GER [18] injury team A  
4 06-Aug Heidrich/Vergé-Dépré, A. SUI [15] Ludwig/Kozuch GER [18] 2-0 (21-17, 21-13) 0:35
3 06-Aug Lahti/Parkkinen FIN [2] Frolova/Ganenko RUS [31] 1-2 (11-21, 21-13, 6-15) 0:38
Pool A
34 08-Aug Arvaniti/Karagkouni GRE [17] Placette/Richard FRA [32] 1-2 (18-21, 21-16, 13-15) 0:50
33 08-Aug Kloda/Ceynowa POL [1] Menegatti/Orsi Toth ITA [16] 1-2 (22-20, 14-21, 10-15) 0:52
18 07-Aug Menegatti/Orsi Toth ITA [16] Placette/Richard FRA [32] 2-0 (21-11, 21-16) 0:32
17 07-Aug Kloda/Ceynowa POL [1] Arvaniti/Karagkouni GRE [17] 0-2 (10-21, 15-21) 0:29
2 06-Aug Menegatti/Orsi Toth ITA [16] Arvaniti/Karagkouni GRE [17] 2-1 (13-21, 23-21, 15-13) 0:52
1 06-Aug Kloda/Ceynowa POL [1] Placette/Richard FRA [32] 2-1 (23-21, 17-21, 19-17) 0:57
Pool A
RkTeam nameCountryPtsMatchesSetsPoints
WonLostWonLostRatioWonLostRatio
1 Menegatti/Orsi Toth [16] ITA ITA 6 3 0 6 2 3,000 149 128 1,164
2 Arvaniti/Karagkouni [17] GRE GRE 4 1 2 4 4 1,000 149 128 1,164
3 Placette/Richard [32] FRA FRA 4 1 2 3 5 0,600 138 153 0,902
4 Kloda/Ceynowa [1] POL POL 4 1 2 3 5 0,600 130 157 0,828

Pool B
RkTeam nameCountryPtsMatchesSetsPoints
WonLostWonLostRatioWonLostRatio
1 Frolova/Ganenko [31] RUS RUS 4 2 0 4 1 4,000 92 76 1,211
2 Heidrich/Vergé-Dépré, A. [15] SUI SUI 3 1 1 2 2 1,000 80 73 1,096
3 Ludwig/Kozuch [18] GER GER 3 1 1 2 2 1,000 30 42 0,714
4 Lahti/Parkkinen [2] FIN FIN 2 0 2 1 4 0,250 38 91 0,418

Pool C
RkTeam nameCountryPtsMatchesSetsPoints
WonLostWonLostRatioWonLostRatio
1 Bocharova/Voronina [19] RUS RUS 6 3 0 6 2 3,000 148 125 1,184
2 Schützenhöfer/Plesiutschnig [14] AUT AUT 5 2 1 4 3 1,333 132 110 1,200
3 Bonnerova/Maixnerova [30] CZE CZE 4 1 2 3 5 0,600 129 146 0,884
4 Kjølberg/Hjortland [3] NOR NOR 3 0 3 3 6 0,500 132 160 0,825

Pool D
RkTeam nameCountryPtsMatchesSetsPoints
WonLostWonLostRatioWonLostRatio
1 Graudina/Kravcenoka [20] LAT LAT 4 2 0 4 1 4,000 102 95 1,074
2 Birlova/Ukolova [13] RUS RUS 3 1 1 3 2 1,500 98 96 1,021
3 Wojtasik/Kociolek [4] POL POL 3 1 1 2 3 0,667 84 92 0,913
4 Caluori/Gerson [29] SUI SUI 2 0 2 1 4 0,250 86 87 0,989

Pool E
RkTeam nameCountryPtsMatchesSetsPoints
WonLostWonLostRatioWonLostRatio
1 Ittlinger/Laboureur [12] GER GER 5 2 1 4 2 2,000 119 105 1,133
2 Lehtonen/Ahtiainen [21] FIN FIN 5 2 1 4 3 1,333 126 124 1,016
3 Behrens/Tillmann [5] GER GER 4 1 2 3 4 0,750 118 123 0,959
4 Soria/Carro [28] ESP ESP 4 1 2 2 4 0,500 108 119 0,908

Pool F
RkTeam nameCountryPtsMatchesSetsPoints
WonLostWonLostRatioWonLostRatio
1 Stubbe, J./van Iersel [11] NED NED 4 2 0 4 0 MAX 84 64 1,313
2 Borger/Sude [6] GER GER 4 2 0 4 1 4,000 94 86 1,093
3 Rudykh/Dabizha [22] RUS RUS 2 0 2 1 4 0,250 89 94 0,947
4 Kvapilova/Kubickova [27] CZE CZE 2 0 2 0 4 0,000 61 84 0,726

Pool G
RkTeam nameCountryPtsMatchesSetsPoints
WonLostWonLostRatioWonLostRatio
1 Strbova/Dubovcova [10] SVK SVK 4 2 0 4 0 MAX 84 59 1,424
2 Jupiter/Chamereau [23] FRA FRA 3 1 1 2 3 0,667 95 91 1,044
3 Betschart/Hüberli [7] SUI SUI 3 1 1 3 2 1,500 93 98 0,949
4 Freiberger/Teufl V. [26] AUT AUT 2 0 2 0 4 0,000 62 86 0,721

Pool H
RkTeam nameCountryPtsMatchesSetsPoints
WonLostWonLostRatioWonLostRatio
1 Liliana/Elsa [9] ESP ESP 6 3 0 6 1 6,000 129 103 1,252
2 Makroguzova/Kholomina [8] RUS RUS 5 2 1 4 3 1,333 114 124 0,919
3 Lobato/Amaranta [25] ESP ESP 4 1 2 3 4 0,750 123 125 0,984
4 Lunina/Samoday [24] UKR UKR 3 0 3 1 6 0,167 111 137 0,810

Find us on Facebook

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ