Στον τελευταίο τους αγώνα με τις γαλλίδες Πλασέ / Ρισάρ το ελληνικό δίδυμο χρειάζονταν το σετ της πρόκρισης και κατάφεραν να το πάρουν. Μετά από μεγάλη μάχη οι Πλασέ / Ρισάρ (Νο32 στο ταμπλό) πήραν το 1ο σετ 21-18. Οι Βίκυ, Πένυ τα έδωσαν όλα και πήραν το καθοριστικό 2ο σετ με 21-16 και ο αγώνας κρίθηκε στο τάι μπρέικ όπου οι Γαλλίδες επικράτησαν 15-13 και πήραν την τιμητική νίκη με 2-1 σετ.
Ετσι η ελληνική ομάδα μετά από τριπή ισοβαθμία στον ΄Α όμιλο προκρίθηκε στη φάση των «16» και εντός της ημέρας θα μάθει τις αντιπάλους της. Να σημειωθεί πως στον άλλο αγώνα παραλίγο να γίνει η έκπληξη από τις πολωνές Κλόντα / Τσεϊνόβα αλλά ευτυχώς για την ελληνική ομάδα νίκησαν οι Ιταλίδες Μενεγκάτι / Ορσί και έτσι το ελληνικό δίδμο πέρασε ως δεύτερη από τον Α΄όμιλο. Οι αγώνες από εδώ και στο εξής είναι νοκ άουτ.
Οι ομάδες που πήραν την 2η και 3η θέση στους οκτώ ομίλους θα παίξουν μεταξύ τους για θέση στην 16αδα όπου περιμένουν οι πρώτες ομάδες των οκτώ ομίλων.
Αναλυτικά το πρόγραμμα, τα αποτελέσματα και η βαθμολογία του ομίλου:
Τρίτη 6 Αυγούστου
Κλόντα/Τσεϊνόβα (Πολωνία) - Πλασέ/Ρισάρ (Γαλλία) 2-1 (23-21, 17-21, 19-17)
Μενεγκάτι/Όρσι (Ιταλία) - Αρβανίτη/Καραγκούνη (Ελλάδα) 2-1 (13-21, 23-21, 15-13)
Τετάρτη 7 Αυγούστου
Κλόντα/Τσεϊνόβα (Πολωνία) - Αρβανίτη/Καραγκούνη (Ελλάδα) 0-2 (10-21 15-21)
Μενεγκάτι/Όρσι (Ιταλία) - Πλασέ/Ρισάρ (Γαλλία) 2-0 (21-11, 21-16)
Πέμπτη 8 Αυγούστου
Κλόντα/Τσεϊνόβα (Πολωνία) - Μενεγκάτι/Όρσι (Ιταλία) 1-2 (22-20, 14-21, 10-15)
Αρβανίτη/Καραγκούνη (Ελλάδα) - Πλασέ/Ρισάρ (Γαλλία) 1-2 (18-21, 21-16, 13-15)
Βαθμολογία - Τελική
1. Μενεγκάτι/Όρσι (Ιταλία) 6β. (6-2)
2. Βίκυ Αρβανίτη/Πένυ Καραγκούνη (Ελλάδα) 4β. (4-4)
3. Πλασέ/Ρισάρ (Γαλλία) 4β. (3-5)
4. Κλόντα/Τσεϊνόβα (Πολωνία) 4β. (3-5)
Αρβανίτη, Καραγκούνη νίκησαν και κρατούν στα χέρια τους την πρόκριση
Final 1st Place | |||||
72 | 10-Aug | Winner of match #69 | Winner of match #70 | ||
Final 3rd Place | |||||
71 | 10-Aug | Loser of match #69 | Loser of match #70 | ||
Semifinals | |||||
70 | 10-Aug | Winner of match #67 | Winner of match #68 | ||
69 | 10-Aug | Winner of match #65 | Winner of match #66 | ||
Round 3 | |||||
68 | 09-Aug | Winner of match #63 | Winner of match #64 | ||
67 | 09-Aug | Winner of match #61 | Winner of match #62 | ||
66 | 09-Aug | Winner of match #59 | Winner of match #60 | ||
65 | 09-Aug | Winner of match #57 | Winner of match #58 | ||
Round 2 | |||||
64 | 09-Aug | Draw | Winner of match #56 | ||
63 | 09-Aug | Draw | Winner of match #55 | ||
62 | 09-Aug | Draw | Winner of match #54 | ||
61 | 09-Aug | Draw | Winner of match #53 | ||
60 | 09-Aug | Draw | Winner of match #52 | ||
59 | 09-Aug | Draw | Winner of match #51 | ||
58 | 09-Aug | Draw | Winner of match #50 | ||
57 | 09-Aug | Draw | Winner of match #49 | ||
Round 1 | |||||
56 | 09-Aug | Draw | Draw | ||
55 | 09-Aug | Draw | Draw | ||
54 | 09-Aug | Draw | Draw | ||
53 | 09-Aug | Draw | Draw | ||
52 | 09-Aug | Draw | Draw | ||
51 | 09-Aug | Draw | Draw | ||
50 | 09-Aug | Draw | Draw | ||
49 | 09-Aug | Draw | Draw | ||
Pool H | |||||
48 | 08-Aug | Lunina/Samoday UKR [24] | Lobato/Amaranta ESP [25] | 0-2 (11-21, 17-21) | 0:34 |
47 | 08-Aug | Makroguzova/Kholomina RUS [8] | Liliana/Elsa ESP [9] | injury team A | 0:29 |
32 | 06-Aug | Liliana/Elsa ESP [9] | Lobato/Amaranta ESP [25] | 2-1 (19-21, 21-14, 15-11) | 0:48 |
31 | 06-Aug | Makroguzova/Kholomina RUS [8] | Lunina/Samoday UKR [24] | 2-1 (22-20, 14-21, 15-6) | 0:43 |
16 | 07-Aug | Liliana/Elsa ESP [9] | Lunina/Samoday UKR [24] | 2-0 (21-15, 23-21) | 0:41 |
15 | 07-Aug | Makroguzova/Kholomina RUS [8] | Lobato/Amaranta ESP [25] | 2-0 (21-16, 21-19) | 0:39 |
Pool G | |||||
46 | 08-Aug | Jupiter/Chamereau FRA [23] | Freiberger/Teufl V. AUT [26] | ||
45 | 08-Aug | Betschart/Hüberli SUI [7] | Strbova/Dubovcova SVK [10] | ||
30 | 07-Aug | Strbova/Dubovcova SVK [10] | Freiberger/Teufl V. AUT [26] | 2-0 (21-11, 21-12) | 0:29 |
29 | 07-Aug | Betschart/Hüberli SUI [7] | Jupiter/Chamereau FRA [23] | 1-2 (12-21, 25-23, 12-15) | 0:49 |
14 | 06-Aug | Strbova/Dubovcova SVK [10] | Jupiter/Chamereau FRA [23] | 2-0 (21-19, 21-17) | 0:35 |
13 | 06-Aug | Betschart/Hüberli SUI [7] | Freiberger/Teufl V. AUT [26] | 2-0 (23-21, 21-18) | 0:36 |
Pool F | |||||
44 | 08-Aug | Rudykh/Dabizha RUS [22] | Kvapilova/Kubickova CZE [27] | ||
43 | 08-Aug | Borger/Sude GER [6] | Stubbe, J./van Iersel NED [11] | ||
28 | 07-Aug | Stubbe, J./van Iersel NED [11] | Kvapilova/Kubickova CZE [27] | 2-0 (21-13, 21-16) | 0:33 |
27 | 07-Aug | Borger/Sude GER [6] | Rudykh/Dabizha RUS [22] | 2-1 (21-19, 15-21, 16-14) | 0:49 |
12 | 06-Aug | Stubbe, J./van Iersel NED [11] | Rudykh/Dabizha RUS [22] | 2-0 (21-18, 21-17) | 0:35 |
11 | 06-Aug | Borger/Sude GER [6] | Kvapilova/Kubickova CZE [27] | 2-0 (21-15, 21-17) | 0:35 |
Pool E | |||||
42 | 06-Aug | Lehtonen/Ahtiainen FIN [21] | Soria/Carro ESP [28] | 2-0 (21-14, 21-18) | 0:35 |
41 | 06-Aug | Behrens/Tillmann GER [5] | Ittlinger/Laboureur GER [12] | 0-2 (10-21, 16-21) | 0:33 |
26 | 08-Aug | Ittlinger/Laboureur GER [12] | Soria/Carro ESP [28] | 0-2 (14-21, 21-23) | 0:37 |
25 | 08-Aug | Behrens/Tillmann GER [5] | Lehtonen/Ahtiainen FIN [21] | 1-2 (21-13, 18-21, 11-15) | 0:48 |
10 | 07-Aug | Ittlinger/Laboureur GER [12] | Lehtonen/Ahtiainen FIN [21] | 2-0 (21-17, 21-18) | 0:35 |
9 | 07-Aug | Behrens/Tillmann GER [5] | Soria/Carro ESP [28] | 2-0 (21-13, 21-19) | 0:33 |
Pool D | |||||
40 | 08-Aug | Graudina/Kravcenoka LAT [20] | Caluori/Gerson SUI [29] | ||
39 | 08-Aug | Wojtasik/Kociolek POL [4] | Birlova/Ukolova RUS [13] | ||
24 | 07-Aug | Birlova/Ukolova RUS [13] | Caluori/Gerson SUI [29] | 2-0 (22-20, 21-19) | 0:36 |
23 | 07-Aug | Wojtasik/Kociolek POL [4] | Graudina/Kravcenoka LAT [20] | 0-2 (22-24, 18-21) | 0:39 |
8 | 06-Aug | Birlova/Ukolova RUS [13] | Graudina/Kravcenoka LAT [20] | 1-2 (23-21, 19-21, 13-15) | 0:49 |
7 | 06-Aug | Wojtasik/Kociolek POL [4] | Caluori/Gerson SUI [29] | 2-1 (21-18, 8-21, 15-8) | 0:37 |
Pool C | |||||
38 | 08-Aug | Bocharova/Voronina RUS [19] | Bonnerova/Maixnerova CZE [30] | 2-1 (21-13, 18-21, 15-12) | 0:41 |
37 | 08-Aug | Kjølberg/Hjortland NOR [3] | Schützenhöfer/Plesiutschnig AUT [14] | 1-2 (21-19, 7-21, 10-15) | 0:42 |
22 | 07-Aug | Schützenhöfer/Plesiutschnig AUT [14] | Bonnerova/Maixnerova CZE [30] | 2-0 (21-10, 22-20) | 0:34 |
21 | 07-Aug | Kjølberg/Hjortland NOR [3] | Bocharova/Voronina RUS [19] | 1-2 (21-16, 14-21, 10-15) | 0:39 |
6 | 05-Aug | Schützenhöfer/Plesiutschnig AUT [14] | Bocharova/Voronina RUS [19] | 0-2 (16-21, 18-21) | 0:34 |
5 | 05-Aug | Kjølberg/Hjortland NOR [3] | Bonnerova/Maixnerova CZE [30] | 1-2 (21-17, 18-21, 10-15) | 0:46 |
Pool B | |||||
36 | 08-Aug | Ludwig/Kozuch GER [18] | Frolova/Ganenko RUS [31] | ||
35 | 08-Aug | Lahti/Parkkinen FIN [2] | Heidrich/Vergé-Dépré, A. SUI [15] | ||
20 | 07-Aug | Heidrich/Vergé-Dépré, A. SUI [15] | Frolova/Ganenko RUS [31] | 0-2 (18-21, 20-22) | 0:38 |
19 | 07-Aug | Lahti/Parkkinen FIN [2] | Ludwig/Kozuch GER [18] | injury team A | |
4 | 06-Aug | Heidrich/Vergé-Dépré, A. SUI [15] | Ludwig/Kozuch GER [18] | 2-0 (21-17, 21-13) | 0:35 |
3 | 06-Aug | Lahti/Parkkinen FIN [2] | Frolova/Ganenko RUS [31] | 1-2 (11-21, 21-13, 6-15) | 0:38 |
Pool A | |||||
34 | 08-Aug | Arvaniti/Karagkouni GRE [17] | Placette/Richard FRA [32] | 1-2 (18-21, 21-16, 13-15) | 0:50 |
33 | 08-Aug | Kloda/Ceynowa POL [1] | Menegatti/Orsi Toth ITA [16] | 1-2 (22-20, 14-21, 10-15) | 0:52 |
18 | 07-Aug | Menegatti/Orsi Toth ITA [16] | Placette/Richard FRA [32] | 2-0 (21-11, 21-16) | 0:32 |
17 | 07-Aug | Kloda/Ceynowa POL [1] | Arvaniti/Karagkouni GRE [17] | 0-2 (10-21, 15-21) | 0:29 |
2 | 06-Aug | Menegatti/Orsi Toth ITA [16] | Arvaniti/Karagkouni GRE [17] | 2-1 (13-21, 23-21, 15-13) | 0:52 |
1 | 06-Aug | Kloda/Ceynowa POL [1] | Placette/Richard FRA [32] | 2-1 (23-21, 17-21, 19-17) | 0:57 |
Rk | Team name | Country | Pts | Matches | Sets | Points | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Won | Lost | Won | Lost | Ratio | Won | Lost | Ratio | |||||
1 | Menegatti/Orsi Toth [16] | ITA | 6 | 3 | 0 | 6 | 2 | 3,000 | 149 | 128 | 1,164 | |
2 | Arvaniti/Karagkouni [17] | GRE | 4 | 1 | 2 | 4 | 4 | 1,000 | 149 | 128 | 1,164 | |
3 | Placette/Richard [32] | FRA | 4 | 1 | 2 | 3 | 5 | 0,600 | 138 | 153 | 0,902 | |
4 | Kloda/Ceynowa [1] | POL | 4 | 1 | 2 | 3 | 5 | 0,600 | 130 | 157 | 0,828 |
Pool B
Rk | Team name | Country | Pts | Matches | Sets | Points | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Won | Lost | Won | Lost | Ratio | Won | Lost | Ratio | |||||
1 | Frolova/Ganenko [31] | RUS | 4 | 2 | 0 | 4 | 1 | 4,000 | 92 | 76 | 1,211 | |
2 | Heidrich/Vergé-Dépré, A. [15] | SUI | 3 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1,000 | 80 | 73 | 1,096 | |
3 | Ludwig/Kozuch [18] | GER | 3 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1,000 | 30 | 42 | 0,714 | |
4 | Lahti/Parkkinen [2] | FIN | 2 | 0 | 2 | 1 | 4 | 0,250 | 38 | 91 | 0,418 |
Pool C
Rk | Team name | Country | Pts | Matches | Sets | Points | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Won | Lost | Won | Lost | Ratio | Won | Lost | Ratio | |||||
1 | Bocharova/Voronina [19] | RUS | 6 | 3 | 0 | 6 | 2 | 3,000 | 148 | 125 | 1,184 | |
2 | Schützenhöfer/Plesiutschnig [14] | AUT | 5 | 2 | 1 | 4 | 3 | 1,333 | 132 | 110 | 1,200 | |
3 | Bonnerova/Maixnerova [30] | CZE | 4 | 1 | 2 | 3 | 5 | 0,600 | 129 | 146 | 0,884 | |
4 | Kjølberg/Hjortland [3] | NOR | 3 | 0 | 3 | 3 | 6 | 0,500 | 132 | 160 | 0,825 |
Pool D
Rk | Team name | Country | Pts | Matches | Sets | Points | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Won | Lost | Won | Lost | Ratio | Won | Lost | Ratio | |||||
1 | Graudina/Kravcenoka [20] | LAT | 4 | 2 | 0 | 4 | 1 | 4,000 | 102 | 95 | 1,074 | |
2 | Birlova/Ukolova [13] | RUS | 3 | 1 | 1 | 3 | 2 | 1,500 | 98 | 96 | 1,021 | |
3 | Wojtasik/Kociolek [4] | POL | 3 | 1 | 1 | 2 | 3 | 0,667 | 84 | 92 | 0,913 | |
4 | Caluori/Gerson [29] | SUI | 2 | 0 | 2 | 1 | 4 | 0,250 | 86 | 87 | 0,989 |
Pool E
Rk | Team name | Country | Pts | Matches | Sets | Points | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Won | Lost | Won | Lost | Ratio | Won | Lost | Ratio | |||||
1 | Ittlinger/Laboureur [12] | GER | 5 | 2 | 1 | 4 | 2 | 2,000 | 119 | 105 | 1,133 | |
2 | Lehtonen/Ahtiainen [21] | FIN | 5 | 2 | 1 | 4 | 3 | 1,333 | 126 | 124 | 1,016 | |
3 | Behrens/Tillmann [5] | GER | 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 0,750 | 118 | 123 | 0,959 | |
4 | Soria/Carro [28] | ESP | 4 | 1 | 2 | 2 | 4 | 0,500 | 108 | 119 | 0,908 |
Pool F
Rk | Team name | Country | Pts | Matches | Sets | Points | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Won | Lost | Won | Lost | Ratio | Won | Lost | Ratio | |||||
1 | Stubbe, J./van Iersel [11] | NED | 4 | 2 | 0 | 4 | 0 | MAX | 84 | 64 | 1,313 | |
2 | Borger/Sude [6] | GER | 4 | 2 | 0 | 4 | 1 | 4,000 | 94 | 86 | 1,093 | |
3 | Rudykh/Dabizha [22] | RUS | 2 | 0 | 2 | 1 | 4 | 0,250 | 89 | 94 | 0,947 | |
4 | Kvapilova/Kubickova [27] | CZE | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0,000 | 61 | 84 | 0,726 |
Pool G
Rk | Team name | Country | Pts | Matches | Sets | Points | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Won | Lost | Won | Lost | Ratio | Won | Lost | Ratio | |||||
1 | Strbova/Dubovcova [10] | SVK | 4 | 2 | 0 | 4 | 0 | MAX | 84 | 59 | 1,424 | |
2 | Jupiter/Chamereau [23] | FRA | 3 | 1 | 1 | 2 | 3 | 0,667 | 95 | 91 | 1,044 | |
3 | Betschart/Hüberli [7] | SUI | 3 | 1 | 1 | 3 | 2 | 1,500 | 93 | 98 | 0,949 | |
4 | Freiberger/Teufl V. [26] | AUT | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0,000 | 62 | 86 | 0,721 |
Pool H
Rk | Team name | Country | Pts | Matches | Sets | Points | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Won | Lost | Won | Lost | Ratio | Won | Lost | Ratio | |||||
1 | Liliana/Elsa [9] | ESP | 6 | 3 | 0 | 6 | 1 | 6,000 | 129 | 103 | 1,252 | |
2 | Makroguzova/Kholomina [8] | RUS | 5 | 2 | 1 | 4 | 3 | 1,333 | 114 | 124 | 0,919 | |
3 | Lobato/Amaranta [25] | ESP | 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 0,750 | 123 | 125 | 0,984 | |
4 | Lunina/Samoday [24] | UKR | 3 | 0 | 3 | 1 | 6 | 0,167 | 111 | 137 | 0,810 |