09-04-2019 19:32

Άθλος της Κηφισιάς στη Κυψέλη, 3-1 τον Παναθηναϊκό και πρόκριση στη τετράδα

Η Κηφισιά ολοκλήρωσε έναν... άθλο ο οποίος φάνταζε αδύνατος στο ξεκίνημα της σεζόν. Η ομάδα των βορείων προαστίων νίκησε στη Κυψέλη με 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό και με 2-1 νίκες πήρε πανηγυρική πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον ΠΑΟΚ.

Όταν ανέλαβε ο Νίκος Ζαλμάς την ομάδα, ο στόχος ήταν η παραμονή στην κατηγορία. Στις αρχές Μαρτίου σιγουρεύτηκε η θέση στην οκτάδα για την Κηφισιά, ακολούθησε η μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού, με αποκορύφωμα τις δύο συνεχόμενες νίκες επί του Παναθηναϊκού που την οδήγησαν στις 4 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας. Επόμενος αντίπαλος ο Δικέφαλος του Βορρά και η πρόκριση στους τελικούς είναι στις 3 νίκες.

Κάνοντας ακόμα μία εκπληκτική εμφάνιση και με κορυφαίους τους Νικολάκη, Χαντ και Λάανε η ομάδα του Νίκου Ζαλμά παρότι έχασε το 1ο σετ κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας να πάρει δίκαια τη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό που έδειξε να μένει από από δυνάμεις και να κάνει συνολικά 34 λάθη σε τέσσερα σετ.

Η Κηφισιά προκρίθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στα ημιτελικά και για τέταρτη φορά από το 2014. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά ήταν φανερό πως αγωνίστηκε χωρίς κανένα άγχος και παρότι απώλεσε το 1ο σετ κατάφερε να κρατήσει την τακτική της στο σερβίς αλλά και στην υποδοχή δίνονταν την ευκαιρία στον πασαδόρο της Δημήτρη Νικολάκη να αξιοποιήσει στο μέγιστο όλες τις διαθέσιμες επιθετικές επιλογές. Ο Παναθηναϊκος ολοκλήρωσε σήμερα την σεζόν με την 5η θέση στη γενική κατάταξη έναντι της 10ης θέσης τη σεζόν 2017-18.

Στο 1ο σετ μετά το 17-17 ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 3-0 με Πελεκούδα και Ράπτη και προηγήθηκε 20-17. Οι πράσινοι κράτησαν το προβάδισμα και έστω και με δυσκολία έφτασαν στο 25-23 με πίεση του Γιορντάνοφ.

Από το 2ο σετ η Κηφισιά πήρε τον έλεγχο και από το 4-4 ξέφυγε στο σκορ ανοίγοντας την διαφορά στο 12-7. Η διαφορά έφτασε και στο +7 (19-12) με τον Λόπαρ και το σετ έκλεσε 25-17 με το χαμένο σερβίς του Ράπτη.

Ιδια εικόνα και στο ξεκίνημα του 3ου σετ με την Κηφισιά να ξεφεύγει 13-8 και 18-13 αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 4-0 μείωσε σε 18-17. Η Κηφισιά κράτησε το σκοράρισμα της με τον Λόπαρ και ο Λάανε έκλεισε το σετ 25-22.

Στο 4ο σετ ο δραστήριος Λόπα με εντυπωσιακό σερβίς έκανε σερί 4-0 για το 7-3. Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε για τελευταία φορά ισοφαρίζοντας 11-11 με Γιορντάνοφ, Πανταλέων, αλλά η Κηφισιά βρήκε τους διαδρόμους, είχε πολλές λύσεις και καλό μπλοκ – άμυνα και έφτασε στη νίκη.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μυλωνάκης

1ο σετ: 5-8, 16-13, 21-18, 25-23
2ο σετ: 5-8, 11-16, 13-21, 17-25
3ο σετ: 5-8, 11-16, 18-21, 22-25
4o σετ: 5-8, 13-16, 16-21, 19-25

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 2 άσσοι, 46 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 4 άσσοι, 52 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 17-25, 22-25, 19-25) σε 105΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2π. (2/2επ.), Γιορντάνοφ 15 (12/28επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος Χαρ. 3 (2/16, 1 μπλοκ, 55%υπ., 25%αρ.), Πανταλέων 6 (5/9επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 23 (19/34επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 19%υπ., 10%αρ.), Πελεκούδας 6 (5/8, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 63%υπ., 32%αρ.), Πεντίδης, Γαλλιώτος.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 3 (1/2επ., 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 13 (12/34, 1 άσσος, 80%υπ., 47%αρ.), Ρεκ 7 (4/5επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Χαντ 18 (17/31επ., 1 άσσος), Λάανε 10 (9/16, 64%υ., 32%αρ., 1 μπλοκ), Λόπαρ 12 (8/9επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Κάπελας (λ. - 62%υπ., 27%αρ.), Παπαδόπουλος, Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος 1 (1/1), Σπυριούνης.