24-02-2018 23:22

Τρίποντο... ανάσα η Κηφισιά, ατυχία με Εφραιμίδη στον Ηρακλή

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μιχάλ Βόιτσικ που άγγιξε 71% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, αποτελεσματικό σερβίς που απέφερε 6 άσσους στο καθοριστικό 4ο σετ και τον Χαντ να τελειώνει με επίθεση και μπλοκ να κάνει το 31-29 η Κηφισιά νίκησε με 3-1 σετ τον Ηρακλή στο σούπερ ντέρμπι που έγινε στο Ζηρίνειο. Διπλή η απώλεια για τον Ηρακλή καθώς εκτός από τον αγώνα έχασε και τον Δημήτρη Εφραιμίδη που έπαθε διάστρεμα και αποχώρησε στο 2ο σετ.
Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός, είχε πάθος, ένταση και μεγάλο σασπένς, ενώ συγκλονιστικό ήταν το 4ο σετ όπου η Κηφισιά προηγήθηκε 24-18 αλλά ο Ηρακλής ισοφάρισε 24-24. Η Κηφισιά με το τρίποντο έφτασε στους 27 βαθμούς και ισοβαθμεί στην 5η θέση μαζί με τη Νίκη Αιγινίου και τον Ηρακλή Χαλκίδας. Ο Ηρακλής παρά την ήττα του κρατήθηκε μόνος στην 4η θέση με 28 βαθμούς.

Η Κηφισιά με «αιχμή του δόρατος» τον Ντε Σόουζα προηγήθηκε με 8-5 στο 1ο σετ Την «σκυτάλη» στην επίθεση της ομάδα των βορείων προαστίων πήρε ο Βόϊτσικ ο οποίος με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 10-7 και αργότερα με το άουτ του Φέργκιουσον ξέφυγε 15-10 και μέχρι το τέλος του σετ κράτησε τη διαφορά για το 25-20 και το 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής πίεσε με το σερβίς του Αρμενάκη και ξέφυγε 4-1. Με το σκορ στο 11-7 ο Δημήτρης Εφραιμίδης πάτησε άσχημα με αποτέλεσμα να αποχωρίσει από το γήπεδο υποβασταζόμενος με διάστρεμα. Την θέση του πήρε ο Μούχλιας. Ο τραυματισμός του Εφραιμίδη φάνηκε να επηρεάζει τον Ηρακλή. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο 15-14 αλλά ο Αρμενάκης έωσε λύσεις για το 17-14 και ο Ηρακλής κράτησε το σετ με 25-22 και ισοφάρισε 1-1.

Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» ξεκίνησε το τρίτο σετ του παιχνιδιού στο Ζηρίνειο. Ο Σμαραγδής έκανε το 8-6 και μετά από λάθος του Βόιτσικ ο Ηρακλής έκανε το 11-8. Ο Ηρακλής κράτησε το +3 μέχρι το 22-19. Η Κηφισιά απάντησε και μετά από δύο συνεχόμενους πόντους του Χεπμπορν ισοφάρισε το σετ 22-22. Ο Αρμενάκης κάρφωσε άουτ και οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά 23-22. Ο Τέιλορ Χαντ με επίθεση έδωσε σετ μπολ στην Κηφισιά 24-23, όμως το σερβίς του Νικολάκη βρήκε φιλέ. Ο Καναδός της Κηφισιάς με νέα επίθεση έδωσε ξανά σετ μπολ στους γηπεδούχους 25-24 το οποίο έσβησε ο Αρμενάκης. Η ομάδα των βορείων προαστίων έφτασε ξανά σε σετ μπολ με επίθεση του Βόιτσικ. Ο Πολωνός ακραίος της Κηφισιάς με μπλοκ πάνω στον Αρμενάκη έδωσε το σετ στους γηπεδούχους με 27-25.

Στο τέταρτο σετ η ομάδα της Θεσσαλονίκης με πίεση στο σερβίς μπήκε από νωρίς σε «θέση οδηγού» με 4-1 αλλά η Κηφισιά προσπέρασε 6-5 μετά από άουτ επίθεση του Αρμενακη, ενώ ο Σόουζα με άσσο και ο Χαντ με επίθεση έδωσαν «αέρα» τριών πόντων στην Κηφισιά 13-10 και αργότερα με 19-15. Ο Δημήτρης Νικολάκης με τρεις συνεχόμενους άσσους διαμόρφωσε το 23-17. Η Κηφισιά έφτασε σε εξαπλό ματς μπολ 24-18 όμως ο Ηρακλής με τον Σμαραγδή στο σερβίς έτρεξε ένα σερί 6-0 ισοφαρίζοντας 24-24. Ο Χεπμπορν με επίθεση σε πρώτο χρόνο έδωσε νέο ματς μπολ στην Κηφισιά 25-24, με τον Αρμενάκη να ισοφαρίζει 25-25. Η Κηφισιά έφτασε σε νέο ματς μπολ μετά από άουτ σερβίς του Αρμενάκη και πάλι όμως ο Ηρακλής το έσβησε. Ο Καναδός διαγώνιος με επίθεση διαμόρφωσε το 27-26, με τον Τζιουμάκα να ισοφαρίζει 27-27. Ο Ηρακλής με μπλοκ του Τζιουμάκα πάνω στον Χαντ έφτασε σε σετ μπολ 27-28, όμως το σερβίς του Φέργκιουσον πήγε στο φιλέ. Ο Τζιουμάκας με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε νέο σετ μπολ στον Ηρακλή, όμως ο Ντε Σόουζα ισοφάρισε 29-29. Στην επόμενη φάση ο Χαντ με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 30-29 με την Κηφισιά να το κατακτά με 31-29 με μπλοκ του Χαντ. Ενταση είχαμε στο φινάλε μεταξύ του προπονητή της Κηφισιάς Κώστα Αρσενιάδη και του κεντρικού του Ηρακλή Νίκου Σμαραγδή.

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-17, 25-20
2ο σετ: 5-8, 14-16, 15-21, 22-25
3ο σετ: 6-8, 12-16, 19-21, 27-25
4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 31-29

* Οι πόντοι του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν από 8 άσσους, 59 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 7 ασσοι , 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (25-20, 22-25, 27-25, 31-29) σε 123'

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 5 (1/2 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Χαντ 30 (24/46 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ντε Σόουζα 12 (8/15 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 59 % υπ - 47% άριστες), Παπαγγελόπουλος 4 (3/4 επ, 1 άσσος), Βόιτσικ 16 (15/21 επ, 1 μπλοκ, 64% υπ -43% άριστες), Σονάρι 8 (6/11 επ, 2 μπλοκ) / Κάπελλας (λ 54% υπ -23% άριστες), Πολυχρονιάδης, Ρούσης, Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές, Εφραιμίδης 2 (2/4 επ, 25% υπ - 0% άριστες).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 18 (16/34 επ, 2 μπλοκ, 33% υπ -20% άριστες), Εφραιμίδης 7 (5/9 επ, 2 άσσοι, 50% υπ - 25 % άριστες), Σμαραγδής 7 (4/5 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 5 (3/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 23 (19/38 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 54% υπ - 25% άριστες), Μούχλιας 8 (5/10 επ, 3 μπλοκ, 40% υπ - 32% άριστες), Ευγενίδης, Σκαρλατίδης, Κατσιαφλάκας.