16-02-2017 00:19

Το Μαρκόπουλο επέστρεψε στα Final 4

Για πρώτη φορά μετά το 2009 και τη Σύρο, το Μαρκόπουλο επιστρέφει στο Final 4 του Κυπέλλου γυναικών. Ωστόσο χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να νικήσει με 3-2 τον Πορφύρα της Α2 γυναικών.

Οι πειραιώτισσες αποδείχθηκαν σκληρό καρύδι, ισοφάρισαν δύο φορές, ωστόσο στο τάι μπρέικ το Μαρκόπουλο πανηγύρισε την πρόκριση στη διοργάνωση που θα γίνει στη Γλυφάδα (4-5 Μαρτίου).

Στο πρώτο σετ, το Μαρκόπουλο μπήκε καλύτερα και κατάφερε να φτάσει με 12-16 στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ και με λύσεις στην επίθεση να ανοίξει τη διαφορά (14-21) για το 0-1 στα σετ με 17-25.

Στο δεύτερο σετ, ο Πορφύρας βρήκε ρυθμό, πίεσε στην υποδοχή και βελτιώθηκε στο φιλέ με αποτέλεσμα το γρήγορο 11-3. Ο Γιάννης Νικολάκης ανακάτεψε την τράπουλα με τις Καρακάση, Νικολογιάννη αντί των Ζακλίν, Μερκάντο και ο ΑΟΜ έφτασε στον πόντο 13-12. Οι γηπεδούχες δεν το έβαζαν κάτω και πήραν κεφάλι εκ νέου 19-16 ενώ ένας άσος και μια επίθεση της Χρήστου έφεραντην ισοφάριση (25-21).

Στο τρίτο σετ με πρωταγωνίστρια της Μερκάντο, το Μαρκόπουλο είχε τον έλεγχο (3-8, 5-13) με τις φιλοξενούμενες να κάνουν το 1-2 σετ 15-25 (άσος Νικολογιάννη).

Η ομάδα από τα Μεσόγεια μπήκε καλά και στο τέταρτο σετ αλλά ο Πορφύρας φάνηκε αποφασισμένος να στείλει το ματς στο τάι μπρέι. Οι γηπεδούχες –εκμεταλλευόμενες και την αδράνεια του αντιπάλου- ξέφυγα με 13-8 ενώ τασερβίς της Χρήστου δυσκόλεψαν κι άλλο την υποδοχή του ΑΟΜ για το 17-11. Με καλό μπλοκ το Μαρκόπουλο φάνηκε να μπορεί να επιστρέψει (18-16) αλλά η ομάδα του Πειραιά πήρε εκ νέου προβάδισμα 21-17 και ο Πορφύρας με 25-22 έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ!

Στη «ρώσικη ρουλέτα» το Μαρκόπουλο πιο έμπειρο και με τις Πούλι και Μερκάντο να φωνάζουν «παρών» ξέφυγε με 3-8. Ο Πορφύρας προσπάθησε να μειώσει αλλά ο ΑΟΜ κατάφερε να πάρει την πρόκριση για το φετινό Φάιναλ-4 του Κυπέλλου Ελλάδας ενώ η ομάδα του Πειραιά κέρδισε το χειροκρότημα για την προσπάθειά της.

Τα σετ: 2-3 (17-25,25-21,15-25,25-22,8-15)

ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Ράπτη 18 (12/46 επ., 6 άσοι, 52% υπ. – 30% άριστες), Χρήστου 15 (11/50 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ. – 19% άριστες), Σιδεράτου 3 (1/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Φωτεινού 7 (5/19 επ., 2 μπλοκ), Γκολφινοπούλου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Κελεσιδη 7 (5/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μουστάκη –λ (31% υπ. – 19% άριστες) / Γκούρα, Θαλασσινού Καράκου 2 (2/13 επ.), Ξαγοραράκη, Θεοχάρη 1 (1/2 επ.).

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (Νικολάκης): Δικαιούλια 10 (7/13 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Σόουζ4 (2/5 επ., 2 άσοι), Μερκάντο 21 (17/45 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κλάιν 17 (12/40 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ, 62% υπ. – 23% άριστες), Φακοπουλίδου 13 (9/24 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 30% υπ. – 19% άριστες), Διάλλα 9 (4/12 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ιακωβίδου –λ (23% υπ. – 23% άριστες) / Καρακάση, Νικολογιάννη 3 (2/6 επ., 1 άσο, 23% υπ. – 23% άριστες), Λιάγκη.