16-10-2016 21:05

Ανεβάζει στροφές ο Αγκάμεζ, 3-1 τον Ηρακλή Χαλκίδας

Με τον Λίμπερμαν Αγκάμεζ να τον οδηγεί επιθετικά και με εξαιρετικό μπλοκ για άλλη μια φορά, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 του διοργανωτή Ηρακλή Χαλκίδας και προκρίθηκε αήττητος στο Final 4 του Λιγκ Καπ.

Πολυ καλοί ήταν και πάλι οι κεντρικοί του, τον Καναδό Νταφ και τον Βραζιλιάνο Άθος Κόστα. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο με εξαίρεση το 2ο σετ όπου η μαχητική ομάδα του Ηρακλή Χαλκίδας κατάφερε να πάρει και να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ. Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» θα έχουν την ευκαιρία να υπερασπιστούν τον τίτλο τους στην διοργανωση που θα διεξαχθεί στις 26-27 Ιανουαρίου στην Κύπρο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά θέλοντας να πάρει το σετ που θα του έδινε μαθηματικά την πρόκριση. Προηγήθηκε 6-1 και όσο περνούσε το σετ η δαφορά μεγάλωνε μέχρι το τελικό 25-16.

Από εκεί και πέρα ο Σλόμπονταν Μπόσκαν έδωσε χρόνο σε Στιβαχτή και Φράγκο. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 13-10 και 18-15 αλλά ο Ηρακλής με τα σερβίς του Κασαμπαλή και διαδοχικούς πόντους από Κανέλλο και Τάπια  ισοφάρισε 21-21.

Με επίθεση του Αγκάμεζ και λάθος του Τάπια ο Ολυμπιακός ξέφυγε 23-21 αλλά το σετ δεν είχε τελειώσει. Ο νεαρός Σπυριούνης που πήρε ευκαιρία απο τον Γκολίτση μείωσε 23-22 και με λάθος του Αγκάμεζ έγινε το 23-23. Με τον Τάπια και τον Γκόρτσανιουκ τελείωσε το σετ 26-24 και το σκορ έγινε 1-1.
Στο 3ο σετ ξεκίνησε ο Τσούπκοβιτς αντί του Φράγκου, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 16-10 χάρις το καλό μπλοκ και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος.

Δύο κόκκινες κάρτες

Ο Ολυμπιακός σφράγισε τη νίκη του στο 4ο σετ όταν με λίγα λάθη και καλό μπλοκ είχε συνέχεια διαφορά ασφαλείας 3-5 πόντους και έφτασε στο 3-1. Χωρίς ιδιαίτερο λόγο υπήρξε ένταση με τους διαιτητές και χρεώθηκαν με κόκκινη κάρτα ο Φιλίποφ και ο Κοκκινάκης.

Διαιτητές: Μουλά Λ., Ονόπας

1ο σετ: 3-8, 9-16, 13-21, 16-25
2ο σετ: 6-8, 13-16, 18-21, 26-24
3ο σετ: 4-8, 10-16, 15-21, 21-25
4ο σετ: 6-8, 13-16, 15-21, 16-25

*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 7 άσσους, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 49 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (16-25, 26-24, 21-25, 16-25) σε 111'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 18 (15/34 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κανέλλος 12 (6/17 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Φερελ 8 (6/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κλότσκο 5 (4/13 επ, 1 άσσος, 36% υπ -24% άριστες), Κασαμπαλής 4 (2/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 4 (4/13 επ , 58% υπ -16 % άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 47% υπ 37% άριστες), Μάρκου, Σπυριούνης 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ), Κολτσιακης 1 (1/7 επ, 50% υπ - 28% άριστες), Αδαμόπουλος, Γαλιώτος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ 15 (10/15 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (μπλοκ), Κοκκινάκης 6 (5/16 επ, 1 άσσος, 81% υπ - 43% αριστες), Άθος 11 (8/13 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αγκάμεζ 24 (16/28 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 9 (7/19 επ, 2 άσσοι, 40% υπ 40% άριστες)/ Γκούζντα (λ, 25% υπ), Στεφάνου (λ, 73% υπ -47% άριστες), Σουλτανόπουλος, Στιβαχτής 1 (άσσος), Φράγκος 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ 54% υπ -31% άριστες),