18-08-2016 02:07

Οι Ιταλοί ξανά στην τετράδα (photos)

Με τον Χουαντορένα και τον Ζάιτσεφ να βρίσκονται σε εξαιρετική βραδιά, η Ιταλία νίκησε με 3-0 το Ιράν και προκρίθηκε στα ημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων Ρίο όπου θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ (19/8 – 19.00).

Η Ιταλία πως και η Ρωσία πετυχαίνει την 6η συνεχόμενη πρόκριση σε ημιτελική φάση της κορυφαίας διοργάνωσης και 7η συνολικά έχοντας στόχο ζωής το χρυσό μετάλλιο. Η Ιταλία ήταν ασημένια στην Ατλάντα (1996) και στην Αθήνα (2004), χάλκινη στο Λος Άντζελες (1984), στο Σίδνεϊ (2000) και στο Λονδίνο (2012) και 4η στο Πεκίνο (2008).

Οι χάλκινοι Ολυμπιονίκες του Λονδίνου, συνάντησαν πραγματική δυσκολία μόνο στο πρώτο σετ κόντρα στο Ιράν που για πρώτη φορά έλαβε μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Ήταν ένα πολύ συναρπαστικό σετ, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Και ενώ ο Ζάιτσεφ μέχρι τότε είχε 9 πόντους, ο Χουαντορένα ήταν αυτός που τελείωσε τις φάσεις στα κρίσιμα σημεία του σετ που κρίθηκε στην... παράταση. Για του λόγου το αληθές, ο Ιταλοκουβανός πήρε την επίθεση για το 30-29 και την επομενη φάση ο Μπιραρέλι μπλόκαρε τον Μαχμουντί.  Στα άλλα δύο σετ οι Ιταλοί ξέφευγαν στο σκορ μετά τον 15ο πόντο.

Τα σετ: 3-0 (31-29, 25-19, 25-17)

ΙΤΑΛΙΑ (Μπλενγκίνι): Χουαντορένα 16, Τζιανέλι 6, Ζάιτσεφ 18, Λάνζα 11, Μπούτι 4, Μπιραρέλι 7 / Κολάτσι (λ), Ροσίνι, Αντόνοφ

ΙΡΑΝ (Λοθάνο): Μαχμουντί 8, Εμπαντιπούρ 5, Σαΐντ 1, Γκαεμί 1, Μουσαβι 6, Γκολαμί 7 / Μαραντί (λ), Ζαρίνι , Γκαφούρ, Μιρζατζαπουρ 7, Μαχνταβί 1