15-07-2016 23:40

Στο τάι μπρέικ η πρόκριση για την Γαλλία, εκτός τετράδας η Πολωνία

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η Γαλλία νίκησε με 3-2 την Σερβία και προκρίθηκε στα ημιτελικά του World League, αφήνοντας απ'εξω την οικοδέσποινα Πολωνία! Μία νίκη-πρόκριση που αφιερώθηκε στα θύματα της χθεσινής επίθεση στη Νίκαια.

Ο Νίκολα Γκρίμπιτς χρησιμοποίησε το Ντόκιτς καθόλη την διάρκεια του αγώνα, με τον Σέρβο διαγώνιο να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 13 πόντους και 50% στην επίθεση. Πρώτος σκόρερ για τους Σέρβους αναδείχθηκε ο Ούρος Κοβάσεβιτς με 17 πόντους, όσους είχε και ο Σρέκο Λίσινατς. Για τη Γαλλία ο Αντουά Ρουζιέ είχε 22 πόντους και ο Ερβίν Ενγκαπέθ 20. Εκπληκτικό παιχνίδι έκανε επίσης και ο Νικολά Μαρεσάλ που με τα δικά του σερβίς η Γαλλία κατάφερε να χαλάσει την υποδοχή των Σέρβων.

Στο πρώτο σετ η Γαλλία συνεχώς κυνηγούσε στο σκορ μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15). Σε εκείνο το σημείο ο Νικολά Μαρεσάλ πήγε στο σερβίς διαλύοντας την υποδοχή των Σέρβων (είχε και 1 άσσο στο διάστημα αυτό) και με σερί 4-0 προσπέρασαν μπροστά για να φτάσουν στο 1-0 με 25-20.

Χέρι-χέρι στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες που κρίθηκε στα σερβίς του Λε Ρου. Με 2 άσσους του κεντρικού των τρικολόρ, ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο (17-17) έδωσαν αέρα 2 πόντων στην Γαλλία που έκανε το 2-0.

Ενώ όλοι πίστευαν ότι η Σερβία θα παρατούσε το παιχνίδι (είχε ήδη προκριθεί από χθες), κατάφερε να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του αγώνα και να το οδηγήσει στο 5ο σετ. Η Γαλλία είχε ανάγκη την νίκη (αν είχε χάσει 3-2 θα είχε αποκλειστεί) και με τους Ρουζιέ, Ενγκαπέθ «καθάρισε» το τάι μπρέικ με 15-12.

Τα σετ: 2-3 (20-25, 19-25, 26-24, 25-19, 12-15)

ΣΕΡΒΙΑ (Γκρίμπιτς): Κοβάσεβιτς 17, Λίσινατς 17, Νίκιτς, Ντόκιτς 13, Στάνκοβιτς 12, Γιόβοβιτς / Μαϊστόροβιτς (λ), Ίβοβιτς 13, Μπρντόβιτς
ΓΑΛΛΙΑ (Τιλί): Ρουζιέ 22, Ενγκαπέθ 20, Μαρεσάλ 18, Λε Γκοφ 9, Λε Ρου 5, Τονιουτί 2 / Γκρεμπένικοφ (λ), Λαφίτ 2, Ροσάρ 1, Πουζόλ