24-01-2015 23:35

Σαν να έχασε...

Πραγματοποιώντας μια πολύ κακή εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός έπεσε από την κορυφή, καθώς άφησε βαθμό στο Μαρκόπουλο. Οι πράσινες νίκησαν με 3-2 από την τοπική ομάδα για την 13η αγωνιστική της Α1 γυναικών, αλλά όπως δήλωσε και ο Γιώργος Ρούσσης μετά τον αγώνα, αυτό το αποτέλεσμα ισοδυναμεί με ήττα. Από την άλλη, το Μαρκόπουλο πήρε έναν πολύ σημαντικό βαθμό.

Αλλά υπέστη ένα μεγάλο σοκ στο τέλος του δεύτερου σετ, καθώς η μεγάλη άτυχη της βραδιά ήταν η Σμουτζ που τραυματίστηκε με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για ρήξη αχίλλειου τένοντα, που την κάνει να χάσει τη σεζόν.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε μουδιασμένα και με πολύ χαμηλά ποσοστά στην επίθεση. Ωστόσο το ντέρμπι καλά κρατούσε και οι πράσινες ήταν μπροστά μέχρι το 18-21. Τότε η Ψωμά πήρε τον πόντο για να πάει στο σερβις η Ζαχαρούλα Γιάννέλου. Ακολούθησε ένα σερί για το 23-21. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 23-23, αλλά το Μαρκόπουλο εκμεταλλεύτηκε το 3o σετ μπολ του για το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, η γηπεδούχος είχε επαφή με το σκορ μέχρι το 17-17. Η Μερτέκη έκανε το 17-18 για να πάει στο σερβις η Βίλκου και με ένα σερί 8-0 να οδηγήσει τον Παναθηναϊκό στην ισοφάριση. Τον αγώνα ωστόσο επισκίασε ο σοβαρός τραυματισμός της Σμουτζ, που στο 17-23 έκοψε τον αχίλλειο τένοντά της και αποχώρησε κλαίγοντας από την αναμέτρηση.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι μετά από αυτό το περιστατικό, το Μαρκόπουλο θα κατέρρεε, καθώς με την επίθεση της Μερτέκη ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 18-13, ήρθαν τα πάνω κάτω. Με το σερβις της Ψωμά και τις επιθέσεις της Λιάγκη, η γηπεδούχος μπήκε ξανά τον αγώνα (17-18) και με τον άσσο της νεοαποκτηθείσας Γιάνκοβα πήρε κεφάλι στο σκορ (22-20). Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με άσσο της Τσίμα (22-22), αλλά ο νέος άσσος της Λιάγκη έκανε το 24-22. Οι πράσινες είχαν και άλλη ζωή και με ένα μπλοκ πάνω στην Ψωμά διαμόρφωσαν το 24-24. Όμως το επόμενο σερβις της Μεταξά ήταν άουτ και το Μαρκόπουλο πήρε το σετ μετά από άλλα δύο σετ μπολ με 27-25 μετά από μπλοκ της Ψωμά.

Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός… αγρίεψε άλλα ήταν αργά καθώς ο βαθμός είχε χαθεί. Στα επόμενα δύο σετ ήταν καταιγιστικός και πραγματοποίησε εύκολα την ανατροπή.

Τα σετ: 2-3 (27-25, 17-25, 27-25, 09-25, 04-15)

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια 3 (1/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κάρπεντερ 5 (5/15 επ.), Λιάγκη 18 (16/43 επ., 2 άσσοι, 36% υπ. – 23% άριστες), Ψωμά 14 (11/38 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 25% άριστες), Γιαννέλου Ζ. 11 (7/12 επ., 4 μπλοκ), Σμουτζ 7 (7/26 επ., 60% υπ. – 30% άριστες) / Κοκκίου (λ, 53% υπ. – 41% άριστες) / Πολυδώρου, Γιαννέλου Χ., Γιάνκοβα 4 (2/10 επ., 2 άσσοι), Χαριτωνίδη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρούσης): Γκούζου 1 (1/7 επ.), Καββαδία 12 (7/12 επ., 5 μπλοκ), Μερτέκη 12 (8/28 επ., 4 άσσοι, 43% υπ. – 17% άριστες), Βίλκου 14 (11/33 επ., 3 μπλοκ), Τσίμα 15 (11/41 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. – 42% άριστες), Πατσέκο 4 (1/1 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 68% υπ. – 37% άριστες) / Χρήστου, Παπαδοπούλου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Τσατσούρι, Μεταξά 12 (7/13 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ).