14-02-2014 22:57

Έπιασε κορυφή η Κηφισιά, με 27άρη Πρωτοψάλτη

Με πρωταγωνιστή ξανά τον Θανάση Πρωτοψάλτη που πήρε 27 πόντους, η Κηφισιά σημείωσε άλλη μια νίκη με 3-1 κόντρα στον Άρη και συγκατοικεί, έστω και προσωρινά στην πρώτη θέση με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Αυτή ήταν η 12η νίκη σε 16 αγώνες για την ομάδα του Αρσενιάδη που συνεχίζει να γράφει ιστορία.
Στο πρώτο σετ ήταν το σερβις του Πρωτοψάλτη που έδωσε διαφορά ασφαλείας στην Κηφισιά. Ο διεθνής ακραίος πήγε στο σέρβις στο 9-7 μετά το λάθος που έκανε ο Ντίνας και αμέσως πήρε δύο συνεχόμενους άσσους. Ακολούθησε ένας πόντος από τον Σόουζα για το 12-7. Το… χάσμα σταδιακά μεγάλωσε για την Κηφισιά που προηγήθηκε με 23-15 μετά από μπλοκ του Λένα στον Παπαδημητρίου.

Στιγμές ντέρμπι είχαμε στο δεύτερο σετ, όπου η Κηφισιά είχε ένα μικρό προβάδισμα, αλλά αδυνατούσε το μεγαλώσει  μέχρι που το 14-11 έγινε 14-14 με μπλοκ του Γάτση στο Λένα και λάθος του Πρωτοψάλτη που βρήκε αντένα. Στο 15-15 ο Κυριακίδης έβαλε μπροστά τον Άρη. Ακολούθησε ένα ράλι με τους φιλοξενούμενους διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα, μέχρι το 19-20. Τότε το καρφί του Ντίνα και ένα μπλοκ από τον ίδιο στον Πρωτοψάλτη έδωσαν αέρα 3 πόντων στον Άρη. Η Κηφισιά κατάφερε να ισοφαρίσει με 23-23 με τον Κόβαλτσουκ. Όμως τον τελευταίο λόγο τον είχε ο Άρης που με τον Κυριακίδη πήγε σε σετ μπολ και ένα λάθος του Κόβαλτσουκ του έδωσε το σετ.

Το καλό πρόσωπο της Κηφισιάς επέστρεψε στο τρίτο σετ. Μπήκε μπροστά με ένα σερί 3-0 στο 9-9 για να προηγηθεί με 7 στο 20-13 και το 22-15 και ουσιαστικά να τελειώσει το σετ.

Στο τέταρτο σετ, ένας άσσος από τον Αρμενάκη διαμόρφωσε το 12-14, αλλά η Κηφισιά μπήκε μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15) με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου, ενώ ένα λάθος του Αρμενάκη έκανε το 17-15. Η γηπεδούχοι κράτησαν την διαφορά των δύο πόντων μέχρι το 21-19. Ο Άρης ισοφάρισε στο 21-21 και το 22-22, αλλά ένα λάθος στις θέσεις έδωσε προβάδισμα στην Κηφισιά που πήγε στο ματς μπολ στο 24-22 και τελείωσε το σετ με 25-23 μετά από επίθεση του Πρωτοψάλτη.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Αγγελίδης

1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-14, 25-18
2ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 23-25
3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-14, 25-20
4o σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 25-23

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 4 άσσους, 59 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 56 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (25-18, 23-25, 25-20, 25-23 )

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (2/3 επ, 1 άσσος), Λένας 10 (9/15 επ, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 15 (14/24 επ, 1 άσσος, 53% υπ - 24% άριστες), Πρωτοψάλτης 27 (25/44 επ, 2 άσσοι, 73% υπ - 34% άριστες), Παπαγγελόπουλος 9 (5/9 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μουρούτης 10 (4/6 επ, 6 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 100% υπ - 50% άριστες), Κούνας, Ρούσσης

ΆΡΗΣ (Βαγγέλης Κουτσονίκας): Κυριακίδης 14 (13/27 επ, 1 άσσος, 37% υπ - 32% άριστες), Ντίνας 7 (5/8 επ, 2 μπλοκ), Παπαδημητρίου 12 (12/23 επ, 43% υπ - 30% άριστες), Χαριτωνίδης 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Γάτσης 6 (3/6 επ, 3 μπλοκ), Αρμενάκης 20 (17/34 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 43% υπ - 30% άριστες), Τσομπάνογλου, Ίλιτς, Χατζηπαραδείσης, Ντάμποβιτς 1 (1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 5 (5/6 επ, 20% υπ - 20% άριστες)