27-11-2023 00:10

Τσάμπιονς Λιγκ - αντίπαλοι Ολυμπιακού: Hττα σοκ της ΖΑKSA, δύσκολο «διπλό» για Ροζελάρε που έρχεται Ρέντη

Η τρις πρωταθλήτρια Ευρώπης και αντίπαλος του Ολυμπιακού στον Α όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ γνώρισε ήττα σοκ στην έδρα της από την Μπαρκόμ με 3-1 (25-23, 25-20, 22-25, 25-15).

Η ήττα αυτή είναι η 3η στους τελευταίους 5 αγώνες πρωταθλήματος. Υποχώρησε στην 8η θέση της βαθμολογίας με 14 βαθμούς ενώ στην πρώτη είναι η Γιαστρζέμπσκι Βέγκιελ με 24 βαθμούς. Η Μπαρκόμ ανέβηκε στην 11η θέση με 8 βαθμούς.

Γλίτωσε η Ροζελάρε

Η Νακ Ροζελάρε που θα έρθει την Τρίτη στην Ελλάδα για τον πρώτο εντός έδρας αγώνα του Ολυμπιακού στον Α όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ την Τετάρτη 29/11 στις 19:00 είδε το... Χάρο με τα μάτια της στην 7η αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος Γιουρομίλιονς Λιγκ.

Η πρωτοπόρος της βαθμολογίας παρότι έπαιζε με την 7η της βαθμολογίας Βερέμε χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να νικήσει δύσκολα με 16-14 και να κρατήσει το δίποντο.

Η Ροζελάρε έχει 16 βαθμούς σε 7 αγώνες και είναι στην πρώτη θέση με μόλις μία ήττα. Ακολουθεί η Χαασρόντε Λεβέν με 12 βαθμούς.Τα σετ 2-3 (25-23, 26-24, 22-25, 21-25, 14-16).

Yπεθνυμίζεται πως στην 1η αγωνιστική του Α ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ η ZAKSA νίκησε τον Ολυμπιακό 3-1 σετ, ενώ η Νακ Ροζελάρε ηττήθηκε στην έδρα της από την τουρκική Ζιράτ Μπανκ Άγκυρας με 3-1.

Η τρίτη αντίπαλος του Ολυμπιακού στον Α όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ η τουρκική Ζιράτ Μπάνκ σημείωσε νίκη εκτός έδρας επί της Τουρσάντ με 3-1 (25-22, 18-25, 23-25, 21-25) για το τουρκικό πρωτάθλημα Εφελέρ Λίγκι. Μετά από 9 αγώνες έχει 23 βαθμούς στην 4η θέση.