26-10-2023 22:22

Τσάμπιονς Λιγκ: Πρώτος και αήττητος ο Ολυμπιακός 3-1 την Παρτιζάν και πρόκριση στον δεύτερο γύρο

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Παρτιζάν με 3-1 σετ και κατέκτησε την πρώτη θέση στον 2ο όμιλο του πρώτου προκριματικού γύρου του Champions League. Προκρίθηκε στη Β προκριματική φάση όπου θα περιμένει να μάθει την πρώτη ομάδα του 3ου ομίλου, την 2η ομάδα του 1ου ομίλου και την 2η ομάδα του 4ου ομίλου που είναι η ρουμανική Αρκάντα Γαλάτι.

O Ολυμπιακός, στη συγκεκριμένη προκριματική «μάχη» με τους Σέρβους στο Βελιγράδι, πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, είχε 11 μπλοκ, 50% υποδοχή και 48% στην επίθεση και με πρώτο σκόρερ τον Κουμεντάκη, με 15 πόντους (13 ο Ζουπάνη), έφτασε στο σπουδαίο «διπλό».

Πλέον, οι ερυθρόλευκοι τοποθετούνται αυτόματα στον έκτο όμιλο του δεύτερου προκριματικού γύρου της διοργάνωσης και έχουν πιο βατούς αντιπάλους θεωρητικά (θα προκύψουν από τους άλλους τρεις ομίλους που δεν έχουν ολοκληρωθεί).

Στο ξεκίνημα του αγώνα, η Παρτιζάν προηγήθηκε με 3-1, με τον Ζουπάνη να ισοφαρίζει (3-3) για τον Ολυμπιακό, ο οποίος με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη, πήρε προβάδισμα +2 (5-7). Με νέο μπλοκ άουτ, αυτή τη φορά του Παγένκ, οι κυπελλούχοι Ευρώπης ξέφυγαν με +3 (8-11), όμως οι Σέρβοι πλησίασαν στον πόντο (10-11).

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός ανέβασε ξανά «στροφές» και «ανέβηκε» και πάλι στο +3 (11-14), ενώ μετά από λάθος σερβίς των Σέρβων, έφτασε στο 19-15! Η Παρτιζάν ισοφάρισε σε 19-19, ο Παγένκ έκανε το 21-20, με πρώτο χρόνο και ο Τράβιτσα το 24-22. Οι ερυθρόλευκοι κατέκτησαν το πρώτο σετ (0-1) με 25-22, μετά από άουτ επίθεση των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι ως το 21-20. Στο ξεκίνημα, ο Ιντάλγκο ισοφάρισε σε 1-1, με την Παρτιζάν να παίρνει προβάδισμα +2 (9-7). Ωστόσο, οι πρωταθλητές Ελλάδας προσπέρασαν με 12-11, με μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο, ο οποίος με άσσο, «έγραψε» το 15-14. Οι Σέρβοι, όμως, πήραν ξανά προβάδισμα (18-17, 20-19) και στη συνέχεια, ισοφάρισαν στα σετ (1-1) με 25-20.

Δυνατά «μπήκε» ο Ολυμπιακός στο τρίτο σετ και με μπλοκ του Κουμεντάκη, προηγήθηκε με 4-0, με τον Γκουσταβάο να κερδίζει άσσο, για το 5-0. Η σερβική ομάδα «ξεκόλλησε» και μείωσε σε 5-2, όμως με δύο μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης ξέφυγαν με 9-4 και 11-6

. Νέο μπλοκ άουτ, αυτή τη φορά του Κουμεντάκη, ο οποίος έκανε το 16-10, με τον Τράβιτσα να κερδίζει άσσο,για το 18-12. Με πόντο του Κουμεντάκη, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 23-17 και ο Γκουσταβάο σήκωσε «τείχος», για το 24-18 και το σετ μπολ. Οι ερυθρόλευκοι κατέκτησαν το σετ (1-2), με μπλοκ του Κουμεντάκη, για το 25-19.

Εξαιρετικός ο Ολυμπιακός και στο τέταρτο σετ, το οποίο κατέκτησε με 25-16 και πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη στη Σερβία!

Τα σετ 1-3 (22-25, 25-20, 19-25, 16-25)

*Οι πόντοι της Παρτιζάν προήλθαν από 2 άσσους, 41 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων, ενώ του Ολυμπιακού από 5 άσσους, 42 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

Παρτιζάν (Μπόγιαν Γιάνιτς): Μπίτσανιν, Μαρίνοβιτς 10 (10/25 επ., 50% υπ. – 42% άριστες), Μρντακ 16 (14/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τάντιτς 18 (14/32 επ., 4 μπλοκ, 37% υπ. – 27% άριστες), Γιάνκοβιτς 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Τσβέτκοβιτς 1 (1/4 επ.) / Κρστέσκι (λ., 27% υπ. – 13% άριστες), Ντόπουτζ 1 (1 άσος), Πόποβιτς (λ.), Τζούρτζεβιτς, Άλεξιτς

Ολυμπιακός (Αντώνης Βουρδέρης): Παγένκ 10 (9/14 επ., 1 μπλοκ), Γκουσταβάο 6 (2/5 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 15 (10/20 επ., 5 μπλοκ, 56% υπ. – 52% άριστες), Ζουπάνη 13 (11/28 επ., 2 άσσοι), Τράβιτσα 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 10 (10/19 επ., 50% υπ. – 25% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 48% υπ. – 42% άριστες).

Α΄ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗ ΦΑΣΗ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ
2ος όμιλος
24/10: Ράντνικ Μπιγιελίνα (Μαυροβούνιο)  - Παρτιζάν Βελιγραδίου (Σερβία) 0-3 (15-25, 20-25, 25-27)
25/10: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Ράντνικ Μπιγιελίνα (Μαυροβούνιο)  3-1 (25-10, 25-18, 18-25, 25-21)
26/10: Παρτιζάν Βελιγραδίου (Σερβία) - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1-3 (22-25, 25-20, 19-25, 16-25)