06-04-2023 23:54

Τσάμπιονς Λιγκ Γυναικών: Μονομαχία «γουέστερν» Καρακούρτ-Μπόσκοβιτς και προβάδισμα πρόκρισης για Νοβάρα- Φενέρμπαχτσε

Ανοιχτοί έμειναν οι «λογαριασμοί» από τους πρώτους ημιτελικούς στο Τσάμπιονς Λιγκ Γυναικών με τις Νοβάρα και Φενέρμπαχτσε να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα ενόψει των ρεβάνς 11-12/4.

Αρχικά μετά από μια συγκλονιστική μονομαχία, η Νοβάρα λύγισε προχθές μετά από ματς θρίλερ την Εκσασίμπασι με 3-2 (25-23, 25-19, 20-25, 17-25, 16-14).

Μάλιστα οι δύο «πιστολέρο», η Τουρκάλα Καρακούρτ των γηπεδούχων και η Σέρβα παγκόσμια πρωταθλήτρια Μπόσκοβιτς των φιλοξενούμενων θύμισαν μονομαχία από ταινία «γουέστερν» με την κάθε μία να πετυχαίνει από 27 πόντους.Σπουδαίο ματς έγινε και στον δεύτερο ημιτελικό όπου η Φενέρ «έσπασε» την έδρα της περυσινής πρωταθλήτριας Βάκιφμπανκ με εντυπωσιακό 0-3 (10-25, 23-25, 20-25).

Κορυφαία των νικητριών η Τουρκοποιημένη Κουβανέζα, Μελίσσα Βάργκας με 19 πόντους ενώ ξεχώρισε και η Ρωσίδα Φεντορότσεβα με 12. Από την Βάκιφμπανκ η Εγκόνου που είχε μέτρια απόδοση ήταν η πρώτη σκόρερ με 17.

Πλέον οι γηεδούχες για να προκριθούν θέλουν νίκη 3-0, 3-1 για να πάνε σε χρυσό σετ και να περάσουν και πάλι στον τελικό, απο την άλλη οι φιλοξενούμενες θέλουν δύο σετ για να κάνουν την υπέρβαση.