03-12-2014 20:49

Έκαναν το χρέος τους οι Ρώσοι

Με τον Μαξίμ Μιχαΐλοφ να σημειώνει 15 πόντους αγγίζοντας το τέλειο (79% αποτελεσματικότητα στην επίθεση), η Ζενίτ Καζάν νίκησε με 3-0 την Ποσογίλνιτσα στη Ρωσία.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί μέχρι το 2ο τεχνικό τάιμ άουτ του πρώτου σετ, αλλα με την είσοδο του Λεόν η εικόνα άλλαξε, αν και τα τελικά στατιστικά του δεν ήταν και τόσο καλά (5/14 επιθέσεις, αλλά και 3 άσσους, 2 μπλοκ). Οι Ρώσοι δεν έχουν χάσει όυτε σετ στους πρώτους 3 αγώνες και πλέον με 9 βαθμούς, ουσιαστικά έχουν ξεκαθαρίσει την πρόκριση, αλλά και την κορυφή του Δ ομίλου, όπου συμμετέχει και ο Ολυμπιακός

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-14, 25-15)

ΚΑΖΑΝ (Αλεκνό): Απάλικοφ 7, Σιβοσέλεζ, Κόμπζαρ 4, Γκότσαλιουκ 8, Σπιριντόνοφ 8, Μιχαΐλοφ 15 / Σαλπάροφ (λ - 63% υπ), Λεόν 10, Πολετάεφ 6, Μπάμπιτσεφ
ΠΟΣΟΓΙΛΝΙΤΣΑ (Κότνικ): Ροκαμόρα 12, Χρούσκα 3, Βολφαρτστάτερ 2, Βάβριντσικ 5,Σάτλερ 1, Γκρουτ 3 / Κόβατσιτς (λ - 31% υπ), Ζέμλικ, Πάλγκουτ, Πούσνικ 2, Κονσίλια 2, Νας