12-04-2017 21:42

Ολυμπιακός - Μπούρσα 3-2

Η ώρα του πρώτου τελικού του Τσάλεντζ Καπ ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την Μπούρσα έφτασε παρακολουθήστε την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Τσάλεντζ Καπ γυναικών
Πρώτος τελικός
12/4/2017
Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη - Ρέντη
19.30 Ολυμπιακός - Μπούρσα 3-2 (18-25, 15-25, 25-20, 25-19, 15-10)
Διαιτητές: Χουσεΐνοβιτς (Βοσνία) - Έντχολμ (Σουηδία)

18.30: Ο Ολυμπιακός έκανε την εμφάνιση του στον αγωνιστικό χώρο και θα ξεκινήσει σε πολύ λίγο το ζέσταμα του.
18.35: Σιγά σιγά ο κόσμος έρχεται στο «Μελίνα Μερκούρη». Ήδη αρκετός κόσμος βρίσκεται ήδη στις κερκίδες και η ατμόσφαιρα που θα δημιουργήσουν οι φίλοι των ερυθρολεύκων αναμένεται καυτή. Υπενθυμίζουμε ότι χρειάστηκαν μόλις λίγες ώρες για να εξαφανιστούν όλα τα εισιτήρια.
19.00: Το κλειστό του Ρέντη σχεδόν γέμισε - ελάχιστες οι άδειες θέσεις που αναμένεται σε πολύ λίγο να γεμίσουν.
19.00: Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντατικά το ζέσταμα του με τον κόσμο να τις αποθεώνει.
19.25: Ολοκληρώνεται σιγά σιγά το ζέσταμα των δύο ομάδων. Σε πολύ λίγο η παρουσίαση και το πρώτο σερβίς του μεγάλου τελικού.

zestama

Ο Ολυμπιακός ξεκινάει με τις Γιώτα, Μαλασάι, Λαζάρεβιτς, Λαμπρούση, Χριστοδούλου, Χίπε και λίμπερο την Κονόμι.

1o σετ: Η Μπούρσα στο πρώτο σερβίς του αγώνα, 0-1 μπλοκ της Πρόκοπιτς στην Γιώτα, 0-2, 1-2 φιλέ της Πρόκοπιτς, 1-3 Γιλντιρίμ, 2-3 μειώνει η Χίπε, 2-4 άουτ σερβίς της Χίπε, 2-5 Σορόγκλου στη κόντρα, 2-6 με τον ίδιο τρόπο σκοράρει πάλι ο Σορόγκλου, 3-6 έξυπνα η Χριστοδούλου πλασάρει, 4-6 λάθος της Ντα Σίλβα, 4-7 πλάσαρε στον κενό χώρο η Κιρντάρ, 4-8 κόντρα επίθεση της Μπούρσα και η Σορόγκλου τελειώνει τη φάση (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 4-9 διπλό μπλοκ στην Μαλασάι και η Μπούρσα στο +5 για πρώτη φορά σήμερα, 3-0 της τούρκικης ομάδας με τη Γιλντιρίμ στο σερβίς, 5-9 επίθεση πρώτου χρόνου από τη Λαμπρούση, 5-10 πλασέ πάνω από το αντίπαλο μπλοκ για την Χόρβαθ, 5-11 άσσος της Σορόγκλου (τάιμ άουτ που καλεί ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς), 5-12 κακή επίθεση της Χίπε - η μπάλα στο φιλέ, 6-12 άουτ σερβίς Σορόγκλου, 7-12 τελειώνει μία δύσκολη φάση η Χίπε, 7-13 Χόρβαθ, 8-13 σπάει το μπλοκ το καρφί της Χίπε και μειώνει στους πέντε, 8-14 μπλοκ άουτ κερδίζει η Χόρβαθ, 9-14 Χίπε στην ευθεία, 9-15 Ντα Σίλβα (Η Ίντσε μέσα αντί της Πρόκοπιτς για το σερβίς), 9-16 παράβαση στο φιλέ της Λαζάρεβιτς (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 10-16 μπλοκ της Λαμπρούση στην Γιλντιρίμ, 10-17 επίθεση Γιλντιρίμ, 10-18 λάθος της Χίπε - η μπάλα στο φιλέ (νέο τάιμ άουτ που καλεί ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς), 10-19 παράβαση στο φιλέ από την Χριστοδούλου, 10-20 άουτ επίθεση της Χίπε, 11-20 διπλή μπαλιά Κιρντάρ (Τέζα αντί της Χίπε και Βλαχάκη αντι της Χριστοδούλου), 12-20 Μαλασάι, 12-21 Σορόγκλου, 13-21 πρώτος χρόνος της Λαμπρούση, 14-21 μειώνει και άλλο η Μαλασάι, 15-21 πλασέ της Βλαχάκη στην κόντρα επίθεση και αναγκάζει τον Ντε Μπραντ να καλέσει τάιμ άουτ, 16-21 μπλοκ άουτ Λαμπρούση, 4-0 σερί του Ολυμπιακού με την Λαμπρούση στο σερβίς, 16-22 διπλή μπαλιά Τέζα (Τανίλ αντί Σορόγκλου για το σερβίς), 17-22 επίθεση Μαλασάι, (επιστρέφουν Χίπε και Χριστοδούλου - στον πάγκο κάνοντας πολύ καλή δουλειά Βλαχάκη και Τέζα), 17-23 σερβίς φιλέ της Χριστοδούλου, 17-24 σετ μπολ με την Χόρβαθ, 18-24 άουτ σερβίς Κιρντάρ, 18-25 άουτ σερβίς της Μαλασάι και το πρώτο σετ πάει στη Μπούρσα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ νευρικός στο πρώτο σετ. Δυσκολεύτηκαν στο να αντιμετωπίσουν τα σερβίς της Μπούρσα και η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 10. Ο Κοβάτσεβιτς πέρασε τις Βλαχάκη, Τέζα οι οποίες έκαναν πολύ καλή δουλειά αλλά η διαφορά ήταν αρκετά μεγάλη και δεν μπορούσε να καλυφθεί.

2ο σετ: 0-1 μπλοκ άουτ Χόρβαθ, 1-1 μπλοκ της Χριστοδούλου σε πρώτο χρόνο της Πρόκοπιτς, 2-1 μπλοκ από την Γιώτα στην Γιλντιρίμ, 2-2 φιλέ από την Χριστοδούλου και διαμαρτυρίες του Κοβάτσεβιτς, 3-2 μπλοκ άουτ κερδίζει η Μαλασάι, 3-3 ο Ολυμπιακός δεν εκμεταλλεύεται την κόντρα επίθεση και η Μαλασάι καρφώνει στο φιλέ, 3-4 Σορόγκλου, (Τσίμα αντί της Μαλασάι), 3-5 Σορόγκλου πρώτος χρόνος, 3-6 επίθεση Ντα Σίλβα, σερί 4-0 για τις Τουρκάλες με την Ντα Σίλβα στο σερβίς και ο Κοβάτσεβιτς καλεί τάιμ άουτ, 4-6 μειώνει η Χίπε μετά το τάιμ άουτ, 4-7 καρφί Ντα Σίλβα, 5-7 πλασέ της Χίπε, 6-7 έξυπνα η Χίπε στην κόντρα μειώνει στον πόντο, 6-8 Χόρβαθ (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 6-9 άουτ επίθεση της Χίπε, 7-9 διπλή μπαλιά Κιρντάρ, 7-10 Χόρβαθ, 7-11 Ντα Σίλβα, 8-11 μειώνει η Λαζάρεβιτς, 8-12 μπλοκ άουτ κερδίζει η Χόρβαθ από την Λαζάρεβιτς, 9-12 διπλή μπαλιά Κιρντάρ, 9-13 Πρόκοπιτς, 9-14 αστοχεί η Τσίμα και στο +5 η Μπούρσα, (Ίντσε αντί της Πρόκοπιτς για το σερβίς), 9-15 άσσος της Ίντσε , 9-16 νέο καλό σερβίς της Ίντσε που με το φλοτ σερβίς της δυσκολέυει την υποδοχή του Ολυμπιακού και η Ντα Σϊλβα πάνω στο φιλέ σκοράρει (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 9-17 Ντα Σίλβα (επιστρέφει η Μαλασάι, στον πάγκο η Τσίμα), 10-17 άουτ σερβίς της Ίντσε που έκανε όμως τη ζημιά στον Ολυμπιακό, 10-18 καρφί στο... κεφάλι της Μαλασάι από την Γιλντιρίμ, 11-18 Χίπε, 11-19 άουτ επίθεση της Χίπε, 12-19 Γιώτα σε πρώτο χρόνο, 13-19 καρφί της Χίπε στην κόντρα, 13-20 Χόρβαθ, 14-20 μειώνει η Λαζάρεβιτς, 14-21 πρώτος χρόνος Πρόκοπιτς, 14-22 Ντα Σίλβα στην ευθεία, 15-22 έξυπνα η Χριστοδούλου πλασάρει, 15-23 Πρόκοπιτς σε πρώτο χρόνο, 15-24 Χόρβαθ και σετ μπολ για την Μπούρσα, 15-25 άσσος της Χόρβαθ και το σετ πάει στη Μπούρσα.

Οι «ερυθρόλευκες» δυσκολεύονται στο κομμάτι της υποδοχής και η Μπούρσα εκμεταλλεύεται σχεδόν όλες τις κόντρα επιθέσεις, με αποτέλεσμα να παίρνει διαφορά από το ξεκίνημα και τον Ολυμπιακό να κυνηγάει συνεχώς στο σκορ. Μόλις 2 λάθη οι Τουρκάλες στο δεύτερο σετ.

3ο σετ: 1-0 πρώτος χρόνος Γιώτα, 1-1 μπλοκ άουτ Γιλντιρίμ, 2-1 καρφί της Λαζάρεβιτς, 3-1 λάθος Κιρντάρ, 4-1 αντένα της Γιλντιρίμ (τάιμ άουτ Μπούρσα), 4-2 Σορόγκλου, 4-3 μπλοκ της Σορόγκλου στην Χίπε, 5-3 επίθεση Λαζάρεβιτς, 5-4 πάιπ Ντα Σίλβα, 6-4 μπλοκ της Λαμπρούση στην Χόρβαθ, 7-4 διπλό μπλοκ στην Χόρβαθ, 7-5 Σορόγκλου, 8-5 Γιώτα σε πρώτο χρόνο (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 8-6 μπλοκ άουτ Ντα Σίλβα, 9-6 πλασέ Χίπε, 9-7 πρώτος χρόνος Πρόκοπιτς, 10-7 άουτ σερβίς Χόρβαθ, 10-8 άουτ σερβίς Γιώτα (η... κλασική αλλαγή του Ντα Μπραντ, η Ίντσε μέσα για το σερβίς - η Πρόκοπιτς στον πάγκο), 11-8 Λαμπρούση, (επιστρέφει η Πρόκοπιτς, στον πάγκο η Ίντσε), 11-9 φιλέ σερβίς Χίπε, 11-10 άσσος Ντα Σίλβα, 12-10 Λαμπρούση, 13-10 μπλοκ της Χριστοδούλου στην Γιλντιρίμ, 13-11 Σορόγκλου, 13-12 μπλοκ της Χόρβαθ στην Χίπε, 14-12 λάθος Χόρβαθ, 15-12 πλασέ της Χριστοδούλου, 15-13 μπλοκ της Κιρντάρ στην Γιώτα, (Χατίπογκλου αντί της Σορόγκλου για το σερβίς), 16-13 στο φιλέ το σερβίς της Χατίπογκλου (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 16-14 Χόρβαθ, 16-15 άσσος της Κιρντάρ και το σετ στον πόντο (τάιμ άουτ Ολυμπιακός), 16-16 ισοφαρίζει η Ντα Σίλβα, 17-16 επίθεση Χίπε, 18-16 σπάει το μπλοκ η επίθεση της Λαζάρεβιτς, 18-17 μπλοκ άουτ Ντα Σίλβα, 19-17 διπλή μπαλιά Κιρντάρ, 19-18 πρώτος χρόνος Πρόκοπιτς, 19-19 υπέρβαση Χριστοδούλου και νέα ισοπαλία στο τρίτο σετ, 20-19 Λαζάρεβιτς στην ευθεία, 21-19 μπλοκ της Χριστοδούλου στην Γιλντιρίμ και τάιμ άουτ που καλεί ο Γιαν Ντε Μπραντ, 22-19 μπλοκ της Λαζάρεβιτς στην Ντα Σϊλβα και πάλι στο +3 ο Ολυμπιακός, 22-20 άουτ σερβίς της Χίπε, 23-20 καρφί της Λαζάρεβιτς, 24-20 άουτ επίθεση της Γιλντιρίμ και 4 ευκαιρίες για το 2-1 ο Ολυμπιακός, 25-20 μονό μπλοκ της Χριστοδούλου στην Γιλντιρίμ και ο Ολυμπιακός ξαναμπαίνει στο παιχνίδι.

Βελτιωμένος σε υποδοχή, μπλοκ-άμυνα ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει. Η Χριστοδούλου έβαλε στο παιχνίδι τις Λαμπρούση, Γιώτα και σε συνδυασμό με τις καλές άμυνες, η Ελληνίδα πασαδόρος κατάφερε να μοιράσει το παιχνίδι στα άκρα και στο κέντρο και να μειώσει ο Ολυμπιακός σε 2-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

4ο σετ: 0-1 επίθεση Χόρβαθ, 1-1 καρφί της Χίπε, 1-2 πρώτος χρόνος Πρόκοπιτς, 2-2 δυνατή επίθεση της Λαζάρεβιτς που δείχνει να έχει πάρει μπρος, 3-2 μπροστά ο Ολυμπιακός με άουτ επίθεση της Ντα Σίλβα, 4-2 η μπάλα στην αντένα από την επίθεση της Ντα Σίλβα, 4-3 Πρόκοπιτς σε πρώτο χρόνο, 5-3 Χίπε, 5-4 μπλοκ άουτ Ντα Σίλβα, 5-5 λάθος της Χριστοδούλου, 6-5 επίθεση Μαλασάι, 6-6 πάιπ Ντα Σίλβα, 7-6 μπλοκ άουτ Μαλασάι, 7-7 Σορόγκλου, 8-7 υπέρβαση Κιρντάρ (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 8-8 Πρόκοπιτς πρώτος χρόνος, 8-9 μπλοκ της Πρόκοπιτς στην Λαζάρεβιτς, 8-10 νέο μπλοκ της Πρόκοπιτς αυτή τη φορά στην Γιώτα - για πρώτη φορά στο +2 οι Τουρκάλες στο τέταρτο σετ, 8-11 άσσος Κιρντάρ και τάιμ άουτ που καλεί ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, 9-11 διπλή μπαλιά Κιρντάρ, 10-11 μπλοκ της Λαμπρούση στην Χόρβαθ, 11-11 ισοφαρίζει η Χίπε και η εξέδρα παίρνει φωτιά, (αλλαγή πασαδόρου για τη Μπούρσα με την Τανίλ να παίρνει τη θέση της Κιρντάρ), 11-12 σκοράρει η Χόρβαθ, 11-13 μπλοκ της Πρόκοπιτς στην Λαζάρεβιτς, 12-13 Λαμπρούση, 12-14 Πρόκοπιτς σε πρώτο χρόνο, 12-15 άσσος Πρόκοπιτς και πάλι στο +3 η Μπούρσα, 13-15 επίθεση πάιπ της Χίπε, 14-15 Μαλασάι, (επιστρέφει η Κιρντάρ, στον πάγκο η Τανίλ), 14-16 Σορόγκλου (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 14-17 δυνατά η Ντα Σίλβα καρφώνει και δίνει αέρα τριών πόντων στην ομάδα της, 15-17 μπλοκ άουτ Μαλασάι, 16-17 κόντρα επίθεση του Ολυμπιακού και η Μαλασάι μειώνει στον πόντο, 16-18 Ντα Σίλβα, 17-18 Γιώτα σε πρώτο χρόνο, 17-19 άουτ σερβίς της Χριστοδούλου (Ίντσε αντί της Σορόγκλου), η Χριστοδούλου δέχεται την κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία, 18-19 η Ίντσε σέρβιρε άουτ και έφυγε γρήγορα από το σερβίς, 19-19 διπλή μπαλιά Κιρντάρ και ισοπαλία στο τέταρτο σετ, 20-19 ο Ολυμπιακός περνάει μπροστά με πλασέ της Χίπε (τάιμ άουτ Μπούρσα), 21-19 μπλοκ άουτ κερδίζει η Χίπε και ο Ολυμπιακός στο +2, νέο τάιμ άουτ που καλεί ο Ντε Μπραντ, 22-19 επίθεση της Λαζάρεβιτς και στο +3 ο Ολυμπιακός, 5-0 σερί των ερυθρολεύκων με την Μαλασάι στο σερβίς, 23-19 υπέρβαση της Κιρντάρ, 24-19 πρώτος άσσος του Ολυμπιακού στο παιχνίδι με την Μαλασάι και σετ μπολ για την ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, 25-19 διπλό μπλοκ στην Ντα Σίλβα και ο Ολυμπιακός κάνει την ανατροπή και οδηγεί το παιχνίδι σε πέμπτο σετ.

Ενώ βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο (17-19) ο Ολυμπιακός με σερί 8-0 και την Μαλασάι σε ρόλο σέρβερ έκανε την ανατροπή, πήρε το σετ με 25-19 και ισοφάρισε σε 2-2.

5ο σετ: 0-1 Χόρβαθ, 1-1 επίθεση Λαζάρεβιτς, 2-1 την κατάλληλη στιγμή ήρθαν και οι άσσοι για τον Ολυμπιακό - ο δεύτερος με την Γιώτα, 3-1 μπλοκ της Λαμπρούση στην Πρόκοπιτς, 3-2 μειώνει η Χόρβαθ, 4-2 διπλή μπαλιά της Κιρντάρ - πρέπει να είναι η 5η παράβαση της Τουρκάλας πασαδόρου, 4-3 πάλι η Χόρβαθ που έχει και τους τρεις πόντους της Μπούρσα στο 5ο σετ, 5-3 μπλοκ άουτ Χίπε, 6-3 Μαλασάι με την τρίτη προσπάθεια, (τάιμ άουτ του Ντε Μπραντ που βλέπει την ομάδα του πίσω με νταμπλ σκορ), 7-3 άσσος με την Λαζάρεβιτς, 7-4 Ντα Σίλβα, 8-4 άουτ σερβίς Πρόκοπιτς (αλλαγή τερρέν), 9-4 επίθεση της Μαλασάι και ο Ολυμπιακός στο +5, 9-5 άουτ το σερβίς της Λαμπρούση, (Τανίλ και Μπασνάκοβα μέσα, Ντα Σίλβα και Πρόκοπιτς στον πάγκο), 9-6 μπλοκ της Χατίπογκλου στην Μαλασάι, 10-6 Γιώτα σε πρώτο χρόνο, 11-6 Μαλασάι στην κόντρα και τάιμ άουτ που καλεί εσπευμένα ο Ντε Μπραντ που σίγουρα δεν περίμενε αυτή την εξέλιξη στον αγώνα, 11-7 μπλοκ της Σορόγκλου στην Μαλασάι, 12-7 πλασέ της Μαλασάι (επιστρέφουν Ντα Σίλβα και Κιρντάρ), 13-7 άσσος της Μαλασάι, 14-7 μπλοκ άουτ Χίπε στην κόντρα και έναν πόντο μακριά από τη νίκη ο Ολυμπιακός, 14-8 Ντα Σίλβα (Ίντσε για το σερβίς), 14-9 άουτ Λαζαρεβιτς (τάιμ άουτ Ολυμπιακός), 14-10 λάθος του Ολυμπιακού, 15-10 η Χίπε μπλοκάρει την Χόρβαθ και ο Ολυμπιακός ολοκληρώνει μία απίστευτη ανατροπή.