24-01-2017 19:44

Iστορικός θρίαμβος του Ολυμπιακού στην Τουρκία

Ο Ολυμπιακός άντεξε στην πίεση της Τσανάκαλε και πήρε μια ιστορική  νίκη στην Τουρκία. Οι ερυθρόλευκες επικράτησαν με 3-2 στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τη φάση των 16 του Τσάλεντζ Καπ.

Ο Ολυμπιακός έγραψε ιστορία στην Τουρκία, αφού έγινε η πρώτη ομάδα που κερδίζει στην Τουρκία και μάλιστα μια ομάδα που έχει προυπολογισμό 700.000 ευρώ, κάτοχο του Βαλκανικού Κυπέλλου, ποιυ πρόισφατα νίκησε στην Κωνσταντινούπολη την ισχυρή Φενλερ Μπαχτσέ.

Με αυτό τον τρόπο ο Ολυμπιακός έγινε φαβορί για την πρόκριση στα προημιτελικά, αφού στη ρεβάνς (7/2 στο Ρέντη) χρειάζεται οποιαδήποτε νίκη, ενώ σε περίπτωση ήττας με 3-2 , η πρόκριση θα κριθεί στο χρυσό σετ.

Με την Σάσκια Χίπε να ηγείται στην επίθεση και την Αρέτα Κονόμη να βγάζει εντυπωσιακές άμυνες  ο Ολυμπιακός  ξεκίνησε εξαιρετικά τον αγώνα και στο πρώτο σετ έπαιρνε συνεχώς μικρές διαφορές. Στο 20-20 η Χίπε πήρε τον πόντο για να πάει στο σερβις η Μαλασάι και με δύο άσσους να οδηγήσει την ομάδα της στην κατάκτηση του πρώτου σετ.

Ίδια ήταν η εικόνα στο δεύτερο σετ. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 6-11, αλλά οι Τουρκάλες ισορρόπησαν το ματς. Η ελληνική ομάδα είχε την ευκαιρία να πάρει το σετ χωρίς να… καρδιοχτυπήσει  αλλά στο 22-24 ήρθαν δύο μπλοκ πάνώ στη Χίπε και τη Λαζάρεβιτς για το 24-24.  Η Λαζάρεβιτς όμως πήρε τον επόμενο πόντο για να καρφώσει άουτ η Κουλάν και το σετ να το πάρει ο Ολυμπιακός.

Στα επόμενα δύο σετ ήρθε… μπλακ άουτ για τις «ερυθρόλευκες», με την Τσανακαλε να παίρνει μεγάλες διαφορές και να οδηγεί το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί την διαφορά έκανε αρχικά η Χριστοδούλου που πήρε άσσο για το 5-7. Στη συνέχεια με δύο επιθέσεις η Γιώτα έκανε το 6-9 και όλα τελείωσαν όταν η Χίπε πήρε άσσο (8-12) για να ακολουθήσουν δύο πόντοι της Λαμπρούση (8-14) και ένας της Χίπε.

Διαιτητές: Χόρβατ, Γιάκισα

1ο σετ: 8-7, 14-16, 20-21, 20-25
2ο σετ: 3-8, 16-15, 19-21, 24-26
3ο σετ: 8-1, 16-7, 21-11, 25-15
4ο σετ: 8-6, 16-9, 21-19, 25-19
5ο σετ: 4-5, 7-10, 8-12, 9-15

*Οι πόντοι της Τσανάκαλε προήλθαν από 8 άσσους, 53 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 55 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (20-25, 24-26, 25-15, 25-19, 9-15) σε 119'

ΤΣΑΝΑΚΑΛΕ (Όζντουρακ): Κούλαν 22 (19/45 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ - 19% άριστες), Μπαρούτ, Αρίτσι 13 (6/17 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Ουζούν 6 (5/11 επ, 1 μπλοκ), Γιέρκοφ 18 (13/51 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ - 26% άριστες), Τουρκάν 2 (2/3 επ), Γιερκόφ 18 (13/51 επ, 4 άσσοι 1 μπλοκ, 57% υπ - 26% άριστες)/ Καγιατσάν (λ, 43% υπ - 26% άριστες), Γιετίμογλου, Τσινάρ 1 (μπλοκ), Νταλ 6 (2/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κεστιρένγκος 8 (6/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 13 (8/13 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 9 (7/34 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 36% υπ - 27% άριστες), Μαλασάι 12 (10/24 επ, 2 άσσοι, 49% υπ - 28% άριστες), Λαμπρούση 10 (8/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (3/4 επ, 1 άσσος), Χίππε 21 (19/53 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 42% υπ - 25% άριστες), Κοκκινάκη (λ), Βλαχάκη, Τσίμα 2 (2 μπλοκ, 33% υπ - 33% άριστες), Τέζα, Εμμανουηλίδου.