01-11-2023 23:10

Ο Μίλων γράφει την Ευρωπαϊκή ιστορία του - Προκρίθηκε στους «32» του CEV Cup

Είναι η πρώτη ευρωπαϊκή πρόκριση στην ιστορία του συλλόγου. Επιτεύχθηκε χάρις την κατάκτηση δύο σετ στη ρεβάνς με τη Σόνενβερτ στην Ελβετία σε συνδυασμό με τη νίκη 3-1 σετ που είχε πετύχει πριν μία εβδομάδα στο «Κροίσος Πέρσης». Στη συνέχεια ο Μίλων νίκησε και τον  αγώνα με 3-2 σετ ολοκληρώνοντας πανηγυρικά την αποστολή του.

Είναι η πρώτη ευρωπαϊκή πρόκριση στην ιστορία του συλλόγου. Επιτεύχθηκε χάρις την κατάκτηση δύο σετ στη ρεβάνς με τη Σόνενβερτ στην Ελβετία σε συνδυασμό με τη νίκη 3-1 σετ που είχε πετύχει πριν μία εβδομάδα στο «Κροίσος Πέρσης». Το τελικό αποτέλεσμα έχει πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Μίλωνας έχοντας τον Πουλιάν στη σύνθεση του (ξεπέρασε το διάστρεμμα) και με αποτελεσματικό σερβίς αιφνιδίασε τους Ελβετούς και πήρε άνετα το 1ο σετ 25-17.

Η ελληνική ομάδα έχασε το 2ο σετ 25-19 και τα έδωσε όλα στο 3ο σετ όπου με κορυφαίους του Πουλιάν, Μολίνα, Γιορντάνοφ και Νανόπουλο κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό της. Από το 6-4 και μετά είχε συνεχώς προβάδισμα δύο πόντων σε όλο το 3ο σετ και έχασε στην κατάκτηση του με 25-22 που του έδωσε και την πρόκριση.

Οι έφηβοι πήραν τη νίκη

Η Σόνενβερτ παρότι πήρε το 4ο σετ με 25-22 και ισοφάρισε σε 2-2 σετ ο Μίλων ήταν αυτός που κατάφερε να πάρει και τη νίκη γοήτρου και τιμής όπως άλλωστε είχαν υποσχεθεί ο Σάκης Ψάρρας και οι παίκτες του. Το πιο σημαντικό είναι πως η νίκη επιτεύχθηκε από τους εφήβους της ομάδας τους οποίους ο Ψάρρας έριξε στον αγώνα από την αρχή του 4ου σετ και ενώ η πρόκριση είχε κριθεί. Συγκεκριμένα μπήκαν βασικοί οι Σουσουρίδης, Μαντελίδης, Κουβαράς, Νανόπουλος, Κοντοστάθης.

Με την αυστριακή Ζαντρούγκα στη φάση των «32»

O A.O.N.Σ. Μίλων στην ευρωπαϊκή του περιπλάνηση θα συνεχίσει στην Αυστρία όπου για τη φάση των «32» του CEV Cup θα αντιμετωπίσει την SK Ζαντρούγκα (SK Zadruga). Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στη Νέα Σμύρνη 22 Νοεμβρίου και η ρεβάνς στην Αυστρία στις 29 Νοεμβρίου 2023.

Διαιτητές: Ρομάν Μάρσνερ (Τσεχία), Νίκολας Χεκφορντ (Μ.Βρετανία).

1ο σετ: 5-8, 9-16, 12-21, 17-25
2ο σετ: 8-6, 15-16, 21-19, 25-19
3ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 22-25
4ο σετ: 8-4, 16-12, 21-18, 25-22
5ο σετ: 3-5, 7-10, 9-12, 13-15

*Οι πόντοι της Σόνενβερντ προήλθαν από 6 άσσους, 50 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα προήλθαν από 3 άσσους, 56 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (17-25, 25-19, 22-25, 25-22, 13-15) σε 107'

ΣΟΝΕΝΒΕΡΝΤ (Αντριάτικ Κατάτζι): Όστβικ 12 (5/10 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Ούλριχ Λ. 4 (3/16 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. - 41% άριστες), Γκάιγκερ 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κολμπ 20 (18/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 86% υπ. - 59% άριστες), Βον Μπουργκ 8 (5/12 επ., 3 μπλοκ), Γαϊαλάθ 19 (15/41 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Φίσερ (λ, 83% υπ. - 56% άριστες), Χάσλερ (λ, 78% υπ. - 56% άριστες), Άκλιν 3 (3/7 επ., 36% υπ. - 18% άριστες).

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Θανάσης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Μπάσης 7 (5/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 15 (14/28 επ., 1 μπλοκ), Μολίνα 12 (11/24 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες), Πολουγιάν 6 (6/20 επ., 52% υπ. - 29% άριστες), Χερ 4 (4 μπλοκ) / Χανδρινός (λ, 74% υπ. - 63% άριστες), Θεοδόσης 8 (4/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μαντελίδης 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Σουσουρίδης, Κουβαράς 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Νανόπουλος 5 (5/7 επ., 46% υπ. - 31% άριστες), Κοντοστάθης 5 (4/7 επ., 1 άσσος, 33% υπ. - 11% άριστες).