01-02-2017 20:36

Πρόκριση με ανατροπή για τον Πανναξιακό (stats)

Ο Πανναξιακός ήταν ο νικητής στο μεγάλο ντέρμπι του Κυπέλλου με τον Άρη. Οι νησιώτισσες επικράτησαν με 3-2 στη Θεσσαλονίκη για να πάρουν την πρόκριση σην 8αδα.

Η ομάδα της Νάξου κυριάρχησε στο σερβίς με 10 άσσους και στο μπλοκ με 17 πόντους, αλλά δεν είχαν εύκολο έργο. Από νωρίς ο Άρης φάνηκε ότι θα διεκδικήσει μέχρι τέλους την πρόκριση. Ξεκίνησε δυναμικά και παρότι ο Πανναξιακός είχε ισοφαρίσει κοντά στην τελική ευθεία (21-21), ο Άρης πήρε το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Πανναξιακός… ξύπνησε μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, όταν με ένα σερί 5-0 πήρε το προβάδισμα (8-9), ενώ η τελική αντεπίθεση έγινε μετά το 16-15 όταν οι φιλοξενούμενες έτρεξαν ένα επί μέρους 10-5.

Η μεγάλη μάχη συνεχίστηκε στο τρίτο σετ, το οποίο σημαδεύτηκε από ανατροπές.  Ο Άρης είχε  τον έλεγχο μέχρι το 18-15. Τότε ο Πανναξιακός άλλαξε ρυθμό και με επιμέρους 1-7  πήρε κεφάλι στο σκορ (19-22). Ωστόσο οι γηπεδούχες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ισοφάρισαν στο 22-22 και πήραν το σετ με 25-23.

Στο τέταρτο σετ, ο Πανναξιακός ήταν καταιγιστικός μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Το 13-16 έγινε 13-23 και το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν με +3 στο 7-10 και το κράτησαν μέχρι το 10-14. Ο Άρης πήγε να κάνει την μεγάλη ανατροπή, αλλά η αντεπίθεση δεν ολοκληρώθηκε.

Τα σετ: 2-3 (25-23, 21-25, 25-23, 13-25, 13-15)

ΑΡΗΣ (Σολκίδης): Πεσόα 5 (1/5 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Αλεξάκου 12 (10/30 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 46% υπ - 27% άριστες), Κωνσταντινίδου 8 (7/14 επ, 1 άσσος), Καετάνο 17 (14/40 επ, 3 μπλοκ), Κις 19 (19/54 επ), Καραφουλίδου 8 (6/14 επ, 2 άσσοι) / Κελεσίδου (λ, 33% υπ -21% άριστες) / Χίτζιου (λ), Γουγούση, Πήττα

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Ρούσης): Φρέσκο 15 (23/36 επ, 2 μπλοκ), Πότοκαρ 28 (23/51 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 67% υπ -44% άριστες), Δρακουλίδου 7 (1/3 επ, 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Οικονομίδου 15 (10/17, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τοτσίδου 15 (13/33 επ, 2 μπλοκ), Ζακχαίου 9 (2/9 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ) / Κακουράτου (λ, 39% υπ - 21% άριστες)