20-12-2016 23:54

Ο Νόβι Πάζαρ αντίπαλος του ΠΑΟΚ

Η Ομόνοια πάλεψε, τα έδωσε όλα φθάνοντας πολύ κοντά στην ανατροπή των δεδομένων, αλλά δεν κατάφερε να προκριθεί στους 16 του Cev Cup Ανδρών. Οι «τριφυλλοφόροι» που έδειξαν γιατί είναι η τρίτη καλύτερη ομάδα του 2016 έκαναν τα πάντα, αλλά έχασαν στις λεπτομέρειες από την  Ok  Novi  Pazar  Σερβίας με 2-3 στο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία». Έτσι οι Σέρβοι είναι αυτοί που θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ στη συνέχεια της διοργάνωσης στις αρχές Ιανουαρίου

Η Ομόνοια  μπήκε αποφασισμένη για όλα στον αγώνα. Μελέτησε πολύ καλά τον αντίπαλο και έδωσε το δικό της χρώμα στο σετ. Οι «πράσινοι» κέρδισαν το σετ με 25-19 έκαναν το 1-0 και μπήκαν για τα καλά στην πρόκριση. Η Ομόνοια διατηρούσε από την αρχή σταθερά το προβάδισμα μέχρι και πέντε πόντων 16-11 και 21 -16 προτού ολοκληρώσει τη δουλειά της και πάρει το νικηφόρο σετ σε 26 λεπτά.

Οι Σέρβοι ανέβηκαν… αλλά μίλησε τελευταία η Ομόνοια

Οι Σέρβοι ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο σετ αφού το 0-1 σε βάρος τους θα τους έβαζε μπελάδες. Την ίδια ώρα η Ομόνοια κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα με το πρώτο σετ και ο αγώνας πήγαινε πόντο – πόντο (06-05, 11 -10). Στα τελικά στάδια οι «τριφυλλοφόροι» διεύρυναν το προβάδισμά τους σε δυο πόντους 22-20 για να κερδίσουν με 25-22 σε 27 λεπτά  κάνοντας το 2-0 βάζοντας νέα δεδομένα στην υπόθεση πρόκριση.

Ανατροπή δεδομένων

Καθολική ήταν η υπεροχή της ΟNovi Pazar στα αρχικά στάδια του τρίτου σετ αφού προηγήθηκε με 03-08.Η αντίδραση της Ομόνοιας ήταν άμεση όμως και ισοφάρισε σε 11-11. Oι Σέρβοι όμως ανέβασαν στροφές και αύξησαν τη διαφορά σε τρεις πόντους 15-18  και 18-21 σε κρίσιμο σημείο για την έκβαση του σετ. Η Ομόνοια αντέδρασε μείωσε σε 21-22, αλλά δεν κατάφερε την ανατροπή αφού οι Σέρβοι κέρδισαν με 22-25 σε 28 λεπτά και μείωσαν σε 1-2.

Το μια σου μια συνεχίστηκε και στο τέταρτο σετ. Η Ομόνοια άρχισε καλύτερα προηγήθηκε με 07-03, αλλά η ΟkNoviPazar μείωσε σε 12-11. Η Ομόνοια διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα, αλλά οι Σέρβοι αντεπιτέθηκαν και πήραν το 23-25 ισοφαρίζοντας σε 2-2 σφραγίζοντας και την πρόκριση.

Στο τάι μπρέικ ο αγώνας πήγαινε πόντο – πόντο με την Ομόνοια να έχει το προβάδισμα (06-05, 09-07) Στα τελικά στάδια οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι είχαν και παραπάνω δυνάμεις κερδίζοντας το σετ με 13-15 παίρνοντας και τη νίκη γοήτρου με 2-3 σετ.

Τα σετ: 2-3 (25-19, 25-22, 21-25, 23-25, 13-25)

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σάββα): Πετρακίδης Αχ 19, Αποστόλου 17, Παφίτης 6, Λαμπ 7, Ονόριο 21, Αλεξίου 9 / Παπαχριστοδούλου (λ, 73% υπ), Πετρακίδης Σ, Φερέιρα
ΝΟΒΙ ΠΑΖΑΡ (Στεφάνοβιτς): Ρίστιτς 13, Λόπαρ 8, Ντάτσα 5, Ραντοσάβλιεβιτς 1, Χάμζαγκιτς 18, Σορμάζ 1 / Ζούκοβιτς (λ, 74% υπ), Ζάτριτς Χασάν 2, Μπόζοβιτς 2, Ζάτριτς Χάμζα 10, Σίμιτς 5