24-04-2024 20:25

Ο Παναθηναϊκός με μέταλλο πρωταθλητή νίκησε 3-1 τον Ολυμπιακό και όλα θα κριθούν στον τελικό των τελικών

Σε πέμπτο παιχνίδι θα κριθεί ο πρωταθλητής Ελλάδας για το 2024, καθώς ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 σετ του Ολυμπιακού και ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των τελικών της Volley League Γυναικών. Ο αγώνας που θα καθορίσει τον πρωταθλητή θα διεξαχθεί στο «Μελίνα Μερκούρη» το Σάββατο 27 Απριλίου. Η ώρα διεξαγωγής του θα ανακοινωθεί το πρωί της Πέμπτης.

Κορυφαίες των πρασίνων ήταν οι Κένια Καρκάσες και Σέρινταν Άτκινσον, αλλά και την Μαριάννα Μπελιά που πήρε 46 υποδοχές με 57% χωρίς να δώσει άσσο, παρά την πίεση που άσκησε ο Ολυμπιακός από την γραμμή των εννέα μέτρων.

Η Μικαέλα Μλεΐνκοβα από πλευράς Ολυμπιακού σε μερικά σημεία του αγώνα έδειχνε να παλεύει μόνη της στην επίθεση, με την Μίλιτσα Κούμπουρα να μένει για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι μακριά από τον καλό της εαυτό με 12 πόντους αλλά με 26% αποτελεσματικότητα.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα με πίεση στο σερβίς και καλά στημένο μπλοκ-άμυνα. Ο Ολυμπιακός δεν βρήκε ποτέ ρυθμό, ειδικά στην επίθεση μετά τα καλά σερβίς των γηπεδούχων, υπέπεσε σε αρκετά λάθη και έγινε το 1-0 σετ με 25-15 μετά από 24 λεπτά.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο δεύτερο σετ. Ο Παναθηναϊκός κατάφερνε να ξεφύγει με δύο πόντους (13-11, 15-13, 19-17, 21-19) αλλά ο Ολυμπιακός με την Μλεΐνκοβα έβρισκε τις λύσεις να παραμένει στο σετ. Με την Σάμανταν να κάνει υποδοχή και επίθεση έγινε το 23-21, η Νίζετιχ μείωσε σε 23-22 αλλά η Καρκάσες πήρε το side out για το 24-22. Η Μλεΐνκοβα που ήταν και η κορυφαία για τον Ολυμπιακό μείωσε σε 24-23, ο Νέσιτς κάλεσε τάιμ άουτ και μετά από φάση διαρκείας η Άτκινσον με καρφί στην μεγάλη διαγώνιο διαμόρφωσε το 25-23 για το 2-0 σετ.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση στο τρίτο σετ και με την Μλεΐνκοβα πρωταγωνίστρια προηγήθηκε με 7-11. Με άσσο της Άτκινσον ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 12-12 αλλά πάλι οι ερυθρόλευκες ξέφυγαν με +3 με επίθεση της Κούμπουρα (14-17). Η Καρκάσες με μπλοκ στην Κούμπουρα έφερε το σετ ξανά στα ίσια (18-18), για να περάσει ο Παναθηναϊκός μπροστά με 20-19 μετά από φοβερή άμυνα και τελείωμα της Άτκινσον. Με την Σάμανταν οι πράσινες βρέθηκαν στο +2 (23-21), όμως η Μλεΐνκοβα με την Καράρο δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με τρεις σερί πόντους της Τσέχας ακραίας και τα σερβίς της Ιταλίδας πασαδόρου ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ (23-24) για να ακολουθήσει κακή επίθέση της Καρκάσες που κατέληξε στο φιλέ για το 23-25.

Στο τέταρτο σετ και οι δύο ομάδες μπήκαν αποφασισμένες στον αγωνιστικό χώρο. Ο Παναθηναϊκός μετά το 11-10 με σέρβερ την Καρκάσες ξέφυγε με 15-11 αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 17-17, για να περάσει και μπροστά με 17-18 με κόντρα επίθεση της Νίζετιχ. Με άσσο της Κούμπουρα οι φιλοξενούμενες έκαναν το 18-20, αλλά λίγο αργότερα δύο κόντρα επιθέσεις της Άτκινσον έκαναν το 21-20. Με το σκορ στο 23-21 ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 23-23 με επίθεση της Μλεΐνκοβα αλλά στην επόμενη φάση η Άτκινσον την σταμάτησε ψηλά στο φιλέ για το 24-23, για να γίνει το 25-23 με μπλοκ άουτ της Σάμανταν που φάνηκε από βίντεο τσεκ που ζήτησε ο Νέσιτς.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Αβραμίδης, Παρατηρητής αγώνα: Γεωργουλέας, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Τσάλεντζ ρέφερι: Γεροθόδωρος, Επόπτες: Παπαθανασίου, Καπότης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-12, 25-15
2ο σετ: 7-8, 16-15, 21-19, 25-23
3ο σετ: 5-8, 13-16, 21-20, 23-25
4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-20, 25-23

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 58 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-15, 25-23, 23-25, 25-23) σε 128'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ντράγκαν Νέσιτς): Χατζηευστρατιάδου 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Καρκάσες 20 (17/38 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 33% υπ. - 08% άριστες), Άτκινσον 21 (16/46 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Παπαφωτίου 1 (1 μπλοκ), Σάμανταν 11 (11/22 επ.), Γκρότους 11 (10/23 επ., 1 μπλοκ,, 43% υπ. - 14% άριστες) / Μπελιά (λ, 57% υπ. - 26% άριστες), Φουμάκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι):
Νίζετιχ 4 (10/29 επ., 3 μπλοκ, 66% υπ. - 29% άριστες), Καράρο 3 (3/5 επ.), Εμμανουηλίδου 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Κούμπουρα 12 (11/43 επ., 1 άσσος), Φαριόλ 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 23 (21/44 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57% υπ. - 17% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 71% υπ. - 36% άριστες), Λαμπρούση, Τσιτσιγιάννη, Τάνη.

Volley League Γυναικών - Τελικοί

Πρώτος τελικός - Σάββατο 13 Απριλίου 2024

Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» Ρέντη, 19.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-2 (25-20, 22-25, 25-09, 21-25, 18-16)

Δεύτερος τελικός - Τετάρτη 17 Απριλίου 2024

Γυμναστήριο Μετς, 17.30: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1-3 (19-25, 25-18, 23-25, 15-25)

Τρίτος τελικός - Σάββατο 20 Απριλίου 2024

Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» Ρέντη, 19.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 0-3 (15-25, 22-25, 20-25)