16-12-2015 23:40

Έγραψε ιστορία με τη πρώτη νίκη ο ΠΑΟΚ

Την πρώτη του νίκη στην πορεία του στο Τσάμπιονς Λιγκ πανηγυρίζει ο ΠΑΟΚ και μάλιστα στην παρθενική παρουσία του Γιάννη Καλμαζίδη στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση ως τεχνικός του δικεφάλου. Με τη νίκη αυτή ο ΠΑΟΚ διατήρησε μαθηματικές ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση και στο CEV Cup. Σπουδαία εμφάνιση έκαναν οι Τσεπέδα και Πέτρογλου, ενώ η Νόλικο μετά την κατάκτηση του 2ου σετ δε μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό του ΠΑΟΚ.
Ενδιαφέρον και πολλές εναλλαγές στο σκορ ήταν το πρώτο σετ. Η Νόλικο Μαασέικ εκμεταλλευόμενη τα λάθη του ΠΑΟΚ στην υποδοχή έφθασε πρώτη στο τεχνικό ταιμ άουτ με 7-8. Σταδιακά όμως οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοση τους και με καλύτερη υποδοχή και τον Σεπέδα αποτελεσματικότερο στην επίθεση προηγήθηκαν με 14-10, αναγκάζοντας τον Ιταλό τεχνικό της Νόλικο να πάρει ταιμ άουτ. Με τον Μποντιέ να κάνει εξαιρετική δουλειά στο μπλοκ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 17-15 αλλά οι γηπεδούχοι με καλύτερα ποσοστά στη επίθεση και τους δύο διεθνείς Κουβανούς ασταμάτητους ξέφυγαν με 2-18. Οι φιλοξενούμενοι με τον Πάνταρ μείωσαν σε 24-21 αλλά ο Πέτρογλου έσπασε το μπλοκ του Μποντιέ για το 25-21.

Η ισοφάριση

Με όπλο το σερβίς και δύο άσους από Πάνταρ και Βάισμανς οι Βέλγοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 2-5. Με τη συμπαράσταση του κόσμου του όμως ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 7-7. Με καλό σερβίς από τους Βάισμανς και Πάνταρ η Νόλικο έτρεξε ένα σερί 0-4 για το 10-14 αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με τους Χιμένες , Σεπέδα για το 13-15. Με τους Βάισμανς , Μάαν και Πάνταρ να έχουν ανεβάσει τα ποσοστά τους στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 19-23 αναγκάζοντας τους παίκτες του ΠΑΟΚ να τους κυνηγάνε στο σκορ. Ο Μποντιέ διαμόρφωσε το 21-25 για το 1-1 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Με Σεπέδα το προβάδισμα

Με τον Πέτρογλου να τρυπάει το μπλοκ της Νόλικο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά στο τρίτο σετ με 8-6. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι και το 12-12. Με ηγέτη όμως τον Σεπέδα ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 14-12 και 16-12 αλλά η Νόλικο με όπλο το μπλοκ απάντησε με ένα σερί 0-3 για το 16-17. Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και απάντησαν μένα σερί 4-0 για το 20-17 με μπροστάρη τον Κουρνέτα. Ο διαγώνιος της Νόλικο με δύο σερί πόντους μείωσε σε 22-20, αλλά ο Κουβανός ήταν αλάνθαστος για το 24-21. Το τελικό 25-21 διαμορφώθηκε με λάθος του Βάισμανς.

Η χαριστική βολή

Με τον Σεπέδα να κάνει τρομερό παιχνίδι και το μπλοκ της Νόλικο να μην μπορεί να τον σταματήσει ΠΑΟΚ ξέφυγε με 16-13 και 18-13στο τέταρτο σετ. Ο Πινέιρο μείωσε σε 18-15 με άσο αλλά με τρομερές άμυνες και τους παίκτες του ΠΑΟΚ να έχουν πάρει φωτιά οι γηπεδούχο ξέφυγαν με 20-15. Με τους φίλους του Δικεφάλου όρθιους στις εξέδρες ο Σεπέδα διαμόρφωσε το τελικό 25-19 οδηγώντας την ομάδα του στην πρώτη της νίκη.

Διακύμανση

1ο σετ: 7-8, 16-1, 21-17, 25-21
2ο σετ: 8-7, 13-16, 18-21, 21-25
3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-18, 25-21
4ο σετ: 8-6, 16-13, 21-15, 25-19

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Νόλικο προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (25-21, 21-25, 25-21, 25-19)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 13 (11/28 επ, 2 μπλοκ, 42 % υπ -30% άριστες), Ντίνας 2 (2/4 επ), Κουρνέτας 6 (0/1 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Σεπέδα 32 (30/48 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 2 (2/9 επ), Πέτρογλου 11 (10/27, 1 μπλοκ 41% υπ -29% άριστες) / Γκαράς (λ, 57% υπ - 50% άριστες), Τερζής, Τακουρίδης, Καρασαββίδης .

ΝΟΛΙΚΟ (Τόρκιο): Μααν 9 (5/25 επ, 4 μπλοκ, 48% υπ -26% άριστες), Βάισμανς 16 (14/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 40% υπ, 28% άριστες), Ρέιμεϊκερς 11 (8/11 επ, 3 μπλοκ), Πινιέιρο 3 (1/5 επ, 2 άσσοι), Πάνταρ 19 (16/41 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπόντιε 8 (7/16 επ, 1 μπλοκ) / Γιόρνα (λ, 58% υπ - 35% άριστες), Φινόλι.

C ΟΜΙΛΟΣ
4η αγωνιστική
16/12, 19.00: ΠΑΟΚ - Νόλικο Μαασέικ (Βέλγιο) 3-1 (25-21, 21-25, 25-21, 25-19)
16/12, 21.30: Τουρ (Γαλλία) - Τρεντίνο (Ιταλία) 3-2 (18-25, 25-21, 27-25, 22-25, 15-10)