13-12-2015 21:50

«Πράσινο» το... θρίλερ του Βραχατίου

Ο Παναθηναϊκός πήρε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη ψυχολογίας, αφού επικράτησε με 3-2 του Παμβοχαϊκού στο Βραχάτι. Ένα ματς για την 9η αγωνιστική της Volleyleague που μετατράπηκε σε θρίλερ. Οι πράσινοι προηγήθηκαν 2 φορές στα σετ και ενώ απώλεσαν τη διαφορά 3 πόντων στο τάι μπέικ το οποίο πήραν στην... παράταση.
Ο Παμβοχαϊκός σε έναν ακόμα εντός έδρας αγώνα παρουσιάστηκε αγχωμένος με πολλά προβλήματα στην υποδοχή και χαμένα σερβίς στα κρίσιμα σημεία. Επί πλέον επηρεάστηκε και από τον τραυματισμό του πασαδόρου του Μανώλη Δημητριάδη στο χέρι και έμεινε 4 βαθμούς πίσω από τον ΠΑΟΚ που είναι στην 4η θέση.

Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός είχε κορυφαίο τον Θάνο Μαρούλη ο οποίος μοίρασε άψογα το παιχνίδι της ομάδας του. Ο Φερέιρα και ο Ούγκο Γκιμαράς πήγαν πολύ καλά επιθετικά αλλά ο δεύτερος υστέρησε στην υποδοχή. Καθοριστικό πάντως ήταν το 4ο σετ όπου ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί με 16-13 αλλά δεν κράτησε τη διαφορά. Ο Παμβοχαϊκός με μπλοκ - άμυνα και με σερβίς πάνω στον Ούγκο γύρισε το σετ και επικράτησε με 25-22 στέλνοντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε από την αρχή προβάδισμα με 4-1, κράτησε τη διαφορά μέχρι το 12-9, αλλά ο Παμβοχαϊκός με τον Κάιο και τον Πελεκούδα αλλά και ένα λάθος των πρασίνων έφερε το ματς στα ίσια 12-12. Ο Παναθηναϊκός έχασε δύο σερβίς με Ρούσση (13-13) και τον Σιμεόνοφ (14-14) και ο αγώνας τελείωσε με την επίθεση του Ούγκο (15-14) και την διπλή μπαλιά του Πελεκούδα που επιχείρησε πάσα (16-14).

Διαιτητές: Γεωργουλέας - Μουλά Λεμονιά