12-12-2015 23:40

«Πολυβόλο» Σεπέδα στη Μίκρα

Με τον Σεπέδα να βρίσκεται σε... μεγάλα κέφια, ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από την αφιλόξενη Μίκρα επικρατώντας του Ηρακλή με 3-0. Ο ΠΑΟΚ πλέον έχει ανακάμψει και πλησίασε την δεύτερη θέση και την Κηφισιά στον 1 βαθμό.

Το ντέρμπι είχε νεύρα, κάρρτες και αποβολή του φροντιστή του Ηρακλή, ενώ ο αγώνας διακόπηκε 3 φορές με τη Δανιηλίδου να ζητά εκκένωση της εξέδρας καθώς οι οποαδοί του Ηρακλή έφτυναν τους παίχτες του ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε τον αγώνα δυνατά και μπήκε οδηγός στο σκορ με +3 μέχρι το 15-12. Από εκεί και πέρα με πρωταγωνιστές τον Πέτρογλου και τον Τσεπέντα πάτησε... γκάζι και ανέβασε τη διαφορά κάνοντας το 1-0 σετ.

Το κλειδί του αγώνα ήταν το 2ο σετ όπου ο Ηρακλή πίεσε τους νταμπλούχους και έγινε ωραίος αγώνας. Αρνητικό σημείο οι δύο διακοπές στον αγώνα. Ο γηραιός ισοφάρισε δύο φορές 12-12 και 13-13 με τον ΠΑΟΚ να απαντά με τον πολύ καλό Τσεπέντα και να αυξάνει τη διαφορά. Μετά τη δεύτερη διακοπή ο Ηρακλής παρέμεινε συγκεντρωμένος, επανήλθε στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 22-23, 23-24 αλλά το σερβίς του Πιπέργια κατέληξε άουτ και ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-0 στα σετ.

Το 3ο σετ είχε ομοιότητες με το 1ο. Ο ΠΑΟΚ είχε από την αρχή προβάδισμα 2-3 πόντων μέχρι το 13-10. Με καλό μπλοκ και ασταμάτητο τον Σεπέδα οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στο +5. Παρά τα προβλήματα στην υποδοχή ο Ηρακλής μείωσε σε 20-16, αλλά ο ΠΑΟΚ και πάλι είχε την απάντηση και με τη διαφορά ασφαλείας έφτασε στο 3-0 σετ.

Διαιτητές: Δανιηλίδου - Γεωργιάδης

1ο σετ: 3-8, 12-16, 15-21, 18-25
2ο σετ: 4-8, 14-16, 17-21, 23-25
3ο σετ: 5-8, 11-16, 16-21, 18-25

Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 4 άσσους, 28 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 0-3 (18-25, 23-25, 18-25)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Ορφανός): Χατζηηλιάδης 6 (4/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 75% υπ - 50% άριστες), Παλέντζας 12 (10/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στεφανίδης 5 (5/6 επ, 54% υπ - 21% άριστες), Στίγγας 6 (3/5 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πέντσεφ 4 (3/7 επ, 1 άσσος), Γάτσης 3 (3/5 επ) / Παπαδημητρίου (λ, 47% υπ - 24% άριστες), Πιπέργιας, Μαυροβουνιώτης

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Ντίνας 8 (4/5 επ, 4 μπλοκ), Κουρνέτας, Σεπέδα 22 (20/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 6 (3/4 επ, 2 άσσος, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 7 (6/12 επ, 1 μπλοκ 58% υπ - 5 % άριστες), Πέτρογλου 10 (10/12 επ, 40% υπ - 20% άριστες)/ Γκαράς (λ, 46% υπ - 15% άριστες), Καρασαββίδης.