09-12-2015 21:26

Έχασε βαθμό από τον «ψυχωμένο» Άρη

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε πολύ να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Άρη, με τους «ερυθρόλευκους» να πληρώνουν το πολύ κακό τους ξεκίνημα, χάνοντας βαθμό στην Μίκρα (3-2). Έτσι, εάν η Κηφισιά ή ο Φοίνικας Σύρου κερδίσουν στο μεταξύ τους ματς με καθαρό σκορ (3-0 ή 3-1) τότε ο Ολυμπιακός θα έχει συγκάτοικο στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Χωρίς τον Σπίνου στην 12αδα, με μέτρια υποδοχή και χωρίς λύσεις στο καλοστημένο μπλοκ του Άρη ο Ολυμπιακός συνάντησε προβλήματα  απέναντι στους... Έλληνες του Γιάννη Μέλκα, ωστόσο δεν κινδύνευσε με ήττα καθώς στο τάι μπρέικ πήρε από την αρχή προβάδισμα με τα σερβίς του Κοκκινάκη.

Ο Άρης ήταν καλά διαβασμένος και εντυπωσιακός στο 1ο σετ όπου επικράτησε με 25-13 υποχρεώνοντας τον Ολυμπιακός στην πιο βαριά απώλεια σετ στο εφετινό πρωτάθλημα.

Με την είσοδο του Κοκκινάκη και κάνοντας λιγότερα λάθη στην τελική προσπάθεια ο Ολυμπιακός ανέκτησε τον έλεγχο στον αγώνα και επικράτησε στο 2ο και στο 3ο σετ με 25-21.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν μικρό προβάδισμα και στο 4ο σετ, ενώ είχαν και προβάδισμα για ματς μπολ στο 25-24 χωρίς να το αξιοποιήσουν. Προηγουμένως οι δύο ομάδες έφτασαν στο 19-19. Με άσσο και επίθεση του Τζελάτη έγινε το 22-20, ο Ολυμπιακός με δύο λάθη του Άρη ισοφάρισε 22-22. Το μπλοκ των Χαριτωνίδη, Παπαϊακώβου και ο άσσος του Σωτηρίου έφεραν τον Άρη στο 24-22, αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 από δύο επιθέσεις του Έγκλεσκαλνς και ένα λάθος του Κυριακίδη έκανε ανατροπή και πέρασε μπροστά 25-24. Ο Κοκκινάκης ισοφάρισε, αλλά ο Παπαϊακώβου με άσσο στον Τσουκ έκανε το 26-25 και ο Κυριακίδης έστειλε τις δύο ομάδες στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο Κοκκινάκης με δύο άσσους και ένα λάθος των γηπεδούχων έδωσε προβάδισμα 3-0 και από εκεί και πέρα έγινε εύκολη η επικράτηση του Ολυμπιακού.

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Δεληκωστίδης

1ο σετ: 8-4, 16-8, 21-12, 25-13
2ο σετ: 3-8, 11-16, 18-21, 21-25
3ο σετ: 6-8, 9-16, 15-21, 21-25
4ο σετ:6-8, 15-16, 21-20, 27-25
5ο σετ: 2-5, 5-10, 6-12, 8-15

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 10 άσσους, 56 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 56 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (25-13, 21-25, 21-25, 27-25, 8-15)

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 22 (16/29 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 58% υπ - 24% άριστες), Γκιρτζίκης 4 (4/6 επ), Χαριτωνίδης 4 (1/1 επ, 1 άσσο, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 10 (10/11 επ), Σωτηρίου 15 (9/21 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 66% υπ - 50% άριστες), Τζελάτι 18 (14/35 επ, 1 άσσος, 3 μπλοΚ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 65% υπ - 55% άριστες), Παπαϊακώβου 5 (1/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μήλης, Μούχλιας 1 (1/1 επ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 4 (4/9 επ),Φιλίποφ 1 (1 άσσος), Έγκλεσκαλνς 23 (21/48 επ, 2 άσσοι), Κοκκινάκης 13 (9/20 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 65% υπ - 41% άριστες), Τσουκ 21 (16/26 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 44% υπ - 22% άριστες), Σφενδυλάκης 4 (4/15 επ) / Ταμπουρατζής (λ, 48% υπ - 31% άριστες), Σακόγλου 1 (1/4 επ), Στιβαχτής, Παπαδόπουλος, Όγκουρτσακ 1 (1/2 επ).