• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1734
01-03-2015 22:22

Με 25αρη Γκόμεζ κι ένα σετ χάρισμα του Χιμένες ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι των «δικεφάλων», μετά το 3-1 επί της μαχητικής ΑΕΚ στην Γλυφάδα. Πρώτος σκόρερ για τους Θεσσαλονικείς ήταν ο Γκόμεζ με 25 πόντους, ενώ στο τέταρτο σετ τις περισσότερες επιθέσεις ανέλαβε ο Χιμένες. Η ΑΕΚ πάλεψε κα πήρε ένα σετ, αλλά ο ΠΑΟΚ επέστρεψε δυναμικά και δεν της έδωσε περιθώρια να πάρει έστω έναν βαθμό, ενώ κοιτά πλέον τις ομάδες από τη 12η θέση.

Ο Καλμαζίδης ξεκίνησε με τον Αναστασιάδη στην πάσα και τον Εφραιμίδη στα άκρα, ενώ για αλλο ένα ματς ο Σαφράνοβιτς δεν αγωνίστηκε. Στα τελευταία δύο σετ ο Παντακίδης πήρε τη θέση του Ρανγκέλ και ο Κουρνέτας έμπαινε από τον πάγκο. Η ΑΕΚ ήταν μαχητική, με καλή άμυνα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νωχελικά το ματς και πήγαιναν πόντο ποντο μέχει το 14-14. Το λάθη της ΑΕΚ και δύο μπλοκ του Ντίνα διαμορφωσαν το 14-18. Ο ΠΑΟΚ είχε πατήσει το γκάζι και με πρωταγωνιστή τον Ντίνα εκμεταλλεύτηκε τον πρώτο χρόνο για να πάρει το πρώτο σετ.

Ο ΠΑΟΚ είχε ένα μικρό προβάδισμα και στο δεύτερο σετ και ο Γκόμεζ έκανε το 16-20. Ομως τα επιπόλαια λάθη των ασπρόμαυρων και το σερβις των Ωρολογά και Ίλιτς γύρισαν το σετ, ενώ η ΑΕΚ έφτασε να προηγείται με 24-21. Δύο επιθέσεις του Γκόμεζ μείωσαν σε 24-23, αλλά ο Ίλιτς τελείωσε το σετ.

Στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμό, ενώ υπήρχε και εκνευρισμός. Αρχικα στον ΠΑΟΚ (κίτρινη κάρτα στον Καλμαζίδη στο 2-6) και στη συνέχεια στην ΑΕΚ (κοκκινη στον Δημητρούδη στο 9-15). Η διαφορά ανέβηκε στους 10 με επίθεση του Εφραιμίδη και το 10-20 και όλα πήραν τον δρόμο τους.  Ίδια ήταν η εικόνα και στο 4ο σετ με τον Χιμένες να παίρνει πολλές επιθέσεις και να ανεβάζει την διαφορά στο 14-19, δίνοντας το σετ στον ΠΑΟΚ.

Διαιτητές: Βουδουρης - Φραγκάκης