01-03-2015 20:27

Σε 68 λεπτά ο Ολυμπιακός 3-0 την Ορεστιάδα

Ένας πολύ σοβαρός Ολυμπιακός, χρειάστηκε 68 λεπτά για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ορεστιάδας στο άδειο λόγω τιμωρίας «Μελίνα Μερκούρη». Ο Δημήτρης Καζάζης δεν είχε στην διάθεση του τον Αντρέι Ντιάτσκοφ (και Τακουρίδη, Κλαρκ στον πάγκο) και με πρωταγωνιστές τον Μενέλαο Κοκκινάκη με τον Αινεία Τζελάτι επικράτησαν με 3-0 παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στα ρηχά έμεινε η Ορεστιάδα και από την στιγμή που δεν βρέθηκε σε καλή μέρα ο Λούνα, είχε άσχημα ποσοστά στην επίθεση (44% ένατι 65% του Ολυμπιακού) και δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική απέναντι σε έναν ανώτερο αντίπαλο. Πονοκέφαλο έχει προκαλέσει στον Κώστα Δεληκώστα ένα τράβηγμα στους κοιλιακούς που απέκτησε ο Γκιγιέρμε και με το που επιστρέψει η Ορεστιάδα στην βάση της θα υποβληθεί σε μαγνητική.

Ο αγώνας με εξαίρεση το δεύτερο σετ που η Ορεστιάδα πίεσε στο σέρβις, ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε πρόβλημα σε κανένα σημείο του αγώνα, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 3-0.

Με τον Τζελάτι διαγώνιο, σταθερή υποδοχή και αποτελεματική επίθεση ο Ολυμπιακός ξέφυγε 6-3 και 10-5, ενώ στο 16-10 έγινε και σερί 3-0 για το 19-10 ύστερα από πόντους του Χριστοφιδέλη, του Τζελάτι και του Κοκκινάκη. Το σετ έκλεισε με το +11 στο 25-14.

Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 6-1. Η Ορεστιάδα το μόνο που κατάφερε είναι να μειώσει στο -2 (17-15) ύστερα από καλές αμυντικές προσπάθειες αλλά και λάθη των «ερυθρολεύκων». Η διαφορά μειώθηκε και στο -1 (19-18) όταν ο Τόμσον πήρε δύο προσωπικούς πόντους (πρώτο χρόνο και μπλοκ). Ο Ολυμπιακός απάντησε με τον ίδιο τρόπο, πρώτο χρόνο του Γιουρισιτς,ενώ ακολούθησαν άουτ επίθεση του Λούνα και «στοπ» του Κοΐστρα στον Γκιγιέρμε για το 22-18. Εκεί κρίθηκε το σετ που τελείωσε 25-20 με επίθεση του Τζελάτι.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο 3ο σετ. Αν και η Ορεστιάδα προηγήθηκε 5-4, ακολούθησε «ερυθρόλευκο» σερί 5-0 με τα μπλοκ του Κοΐστρα και τις επιθέσεις του Κοκκινάκη για το 9-5. Μέχρι το 15-11 ο Ολυμπιακός διατηρούσε άνετα τη διαφορά ασφαλείας, αλλά από εκεί και πέρα οι ακρίτες πέταξαν λευκή πετσετα κάνοντας πολλά λάθη. Ο Ολυμπιακός με τον Κοΐστρα σε καλή μέρα αλλά και τον Κοκκινάκη έφτασαν εύκολα στο 25-16 και στη νίκη με 3-0 σετ.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Κουτσούλας

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-12, 25-14
2ο σετ: 8-4, 16-11, 21-18, 25-20
3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-16

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 50 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και της Ορεστιάδας προήλθαν από 0 άσσους, 31 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-20, 25-16)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 7 (7/18 επ, 67% υπ - 60% άριστες), Γιούρισιτς 9 (9/11 επ), Προύσαλης 2 (2 μπλοκ), Κοκκινάκης 17 (14/19 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ - 54% άριστες), Κόιστρα 8 (6/7 επ, 2 μπλοκ), Τζελάτι 14 (13/19 επ, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 67% υπ - 56% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου (50% υπ - 50% άριστες), Τακουρίδης 1 (1/2 επ)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 1 (1 μπλοκ), Λούνα 6 (6/25 επ), Τόμσον 7 (5/6 επ, 2 μπλοκ), Γκιγιέρμε 10 (9/21 επ, 1 μπλοκ, 85% υπ - 70% άριστες), Ποτολίδης 7 (5/5 επ, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 2 (2/8 επ, 53% υπ - 47% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 46% υπ - 42% άριστες), Σκαρλατίδης, Βλασακίδης 3 (3/4 επ), Διαμαντίδης, Πεντίδης 1 (1/1 επ)