Άξια πρωταθλήτρια η Πολωνία τόσο σε αγωνιστικό όσο και σε οργανωτικό επίπέδο. Έσπασε όλα τα κοντέρ σε αριθμό τηλεθέασης και εισιτηρίων, έσπασε το σερί των Βραζιλιάνων και έχει δημιουργήσει την δική της δυναστεία στο βόλεϊ.
Οι Βραζιλιάνοι, οι οποίοι μετρούσαν τρεις σερί κατακτήσεις τίτλων και ήθελαν να γίνουν η πρώτη ομάδα που θα έφτανε στις τέσσερις σερί, πήραν εύκολα το πρώτο σετ, ωστόσο κομβικό αποδείχθηκε το δεύτερο.
Εκεί η Πολωνία προηγήθηκε 17-12 με τους Βραζιλιάνους να ισοφαρίζουν 17-17 και τον Στεφάν Αντιγκά να περνά στο ματς τον Ζαγκούμνι με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού να επαναφέρει την ηρεμία και την Πολωνία να ισοφαρίζει σε 1-1.
Οι γηπεδούχοι απέκτησαν αυτοπεποίθηση και στο 23-23 του γ’ σετ ο Μίκα αρχικά και ο Λουκαρέλι με άουτ επίθεση έδωσαν το προβάδισμα στους οικοδεσπότες.
Ο Λουκαρέλι εν τέλει αποδείχθηκε μοιραίος για την Βραζιλία, η οποία προηγήθηκε με 20-17, αλλά η Πολωνία ισοφάρισε 21-21. Κι εκεί ο νεαρός ακραίος έκανε μία υπέρβαση και δέχθηκε δύο μπλοκ για να γίνει το σκορ 24-21. Ο ίδιος πήρε τον επόμενο πόντο (24-22), όμως ο Βλάζλι τελείωσε την επίθεση και το πάρτι σε όλη την Πολωνία είχε αρχίσει.
Τα σετ: 1-3 (25-18, 22-25, 23-25, 22-25)
ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Ρεζέντε) : Ρεζέντε 3, Ντε Σόουζα 18, Ντος Σάντος 7, Εντρές 8, Λουκαρέλι 18, Σάατκαμπ 15 / Σίλβα (λ), Ντα Σίλβα (λ), Καρμπονέρα, Βισότο 2, Φοντέλες, Βιέιρα.
ΠΟΛΩΝΙΑ (Αντιγκά) Νοβακόρσκι 10, Βινιάρσκι 13, Κλος 5, Βλάζλι 14, Ντρζίζγκα, Μίκα 22 / Κονάρσκι, Ζαγκούμνι, Κούμπιακ.
TO ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΟΥ 18ου ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ
Μικρός τελικός (θέσεις 3-4)
21/9: Γερμανία - Γαλλία 3-0 (25-21, 26-24, 25-23)
Ημιτελικοί
20/9 17.40 Γαλλία - Βραζιλία 2-3 (18-25, 25-23, 23-25, 25-22, 12-15)
20/9 21.25 Γερμανία - Πολωνία 1-3 (24-26, 26-28, 25-23, 21-25)
Θέσεις 5-6
20/9 14.40 Ιράν - Ρωσία 0-3 (19-25, 21-25, 18-25)
TEΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ | |
1. | Πολωνία |
2. | Βραζιλία |
3. | Γερμανία |
4. | Γαλλία |
5. | Ρωσία |
6. | Ιράν |
7. | Καναδάς |
7. | ΗΠΑ |
9. | Φινλανδία |
9. | Σερβία |
11. | Αργεντινή |
11. | Κούβα |
13. | Βουλγαρία |
13. | Ιταλία |
15. | Αυστραλία |
15. | Κίνα |
17. | Βέλγιο |
17. | Κορέα |
17. | Μεξικό |
17. | Βενεζουέλα |
21. | Καμερούν |
21. | Αίγυπτος |
21. | Πουέρτο Ρίκο |
21. | Τυνησία |
G ΌΜΙΛΟΣ (Kατοβίτσε - Σπόντεκ)
1η αγωνιστική
16/9 21.25 Γαλλία - Γερμανία 3-0 (25-15, 26-24, 25-23)
2η αγωνιστική
17/9 21.25 Γερμανία - Ιράν 3-0 (25-15, 25-21, 25-19)
3η αγωνιστική
18/9 21.25 Γαλλία - Ιράν 3-2 (25-20, 25-23, 22-25, 19-25, 15-09)
G ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Γαλλία | 2 | 3 | (6-2) |
2. | Γερμανία | 2 | 3 | (3-3) |
3. | Iράν | 2 | 1 | (2-6) |
Η ΌΜΙΛΟΣ (Λοτζ - Άτλας Αρένα)
1η αγωνιστική
16/9 21.25 Πολωνία - Βραζιλία 3-2 (25-22, 22-25, 14-25, 25-18, 17-15)
2η αγωνιστική
17/9 21.25 Βραζιλία - Ρωσία 3-0 (25-22, 25-20, 25-21)
3η αγωνιστική
18/9 21.25 Πολωνία - Ρωσία 3-2 (25-22, 25-22, 21-25, 22-25, 15-11)
Η ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Πολωνία | 2 | 4 | (6-4) |
2. | Βραζιλία | 2 | 4 | (5-3) |
3. | Ρωσία | 2 | 0 | (2-6) |
*Στα ημιτελικά θα παίξουν G1-H2 και G2-H1. Για τις θέσεις 5-6 θα παίξουν: G3-H3
Ε ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
10/9 17.40 Σερβία - Ιταλία 3-0 (25-19, 29-27, 25-22)
10/9 17.40 Αργεντινή - Γαλλία 1-3 (25-21, 17-25, 27-29, 18-25)
10/9 21.25 Πολωνία - ΗΠΑ 1-3 (27-29, 22-25, 27-25, 23-25)
10/9 21.25 Αυστραλία -Ιράν 1-3 (23-25, 21-25, 25-21, 17-25)
2η αγωνιστική
11/9 17.40 Σερβία - ΗΠΑ 1-3 (25-23, 29-31, 17-25, 21-25)
11/9 17.40 Αργεντινή - Ιράν 0-3 (15-25, 23-25, 16-25)
11/9 21.25 Πολωνία - Ιταλία 3-1 (19-25, 25-18, 25-20, 26-24)
11/9 21.25 Αυστραλία - Γαλλία 1-3 (22-25, 18-25, 32-30, 17-25)
12/9: Ρεπό
3η αγωνιστική
13/9 17.40 Σερβία - Γαλλία 1-3 (27-25, 23-25, 23-25, 20-25)
13/9 17.40 Αργεντινή - Ιταλία 3-1 (17-25, 25-21, 30-28, 25-21)
13/9 21.25 Πολωνία - Ιράν 3-2 (25-17, 25-16, 24-26, 19-25, 16-14)
13/9 21.25 Αυστραλία - ΗΠΑ 0-3 (15-25, 19-25, 20-25)
4η αγωνιστική
14/9 17.40 Σερβία - Ιράν 1-3 (25-27, 25-22, 22-25, 18-25)
14/9 17.40 Αργεντινή - ΗΠΑ 3-2 (19-25, 28-26, 25-20, 23-25, 15-11)
14/9 21.25 Πολωνία - Γαλλία 3-2 (25-18, 21-25, 25-23, 22-25, 15-12)
14/9 21.25 Αυστραλία - Ιταλία 1-3 (23-25, 14-25, 25-21, 18-25)
E ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Γαλλία | 7 | 17 | (19-11) |
2. | Πολωνία | 7 | 16 | (19-8) |
3. | Iράν | 7 | 15 | (18-11) |
4. | ΗΠΑ | 7 | 14 | (18-12) |
5. | Σερβία | 7 | 9 | (12-14) |
6. | Αργεντινή | 7 | 8 | (11-15) |
7. | Ιταλία | 7 | 5 | (10-18) |
8. | Αυστραλία | 7 | 0 | (4-21) |
F ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
10/9 17.40 Βραζιλία - Βουλγαρία 3-0 (25-15, 25-21, 25-21)
10/9 17.40 Φινλανδία - Ρωσία 0-3 (10-25, 18-25, 16-25)
10/9 21.25 Γερμανία - Κίνα 3-0 (25-19, 25-22, 25-17)
10/9 21.25 Κούβα - Καναδάς 2-3 (27-25, 18-25, 25-23, 11-25, 13-15)
2η αγωνιστική
11/9 17.40 Βραζιλία - Κίνα 3-0 (25-14, 25-23, 25-18)
11/9 17.40 Φινλανδία - Καναδάς 0-3 (25-27, 25-27, 19-25)
11/9 21.25 Γερμανία - Βουλγαρία 3-1 (25-16, 25-15, 23-25, 25-17)
11/9 21.25 Κούβα - Ρωσία 1-3 (18-25, 25-23, 15-25, 19-25)
12/9: Ρεπό
3η αγωνιστική
13/9 17.40 Βραζιλία - Καναδάς 3-0 (25-19, 25-23, 29-27)
13/9 17.40 Φινλανδία - Κίνα 2-3 (25-22, 22-25, 23-25, 25-20, 14-16)
13/9 21.25 Γερμανία - Ρωσία 0-3 (17-25, 18-25, 24-26)
13/9 21.25 Κούβα - Βουλγαρία 3-0 (25-23, 25-18, 30-28)
4η αγωνιστική
14/9 17.40 Βραζιλία - Ρωσία 3-1 (25-21, 24-26, 25-19, 25-19)
14/9 17.40 Φινλανδία - Βουλγαρία 3-0 (25-18, 25-21, 25-18)
14/9 21.25 Γερμανία - Καναδάς 3-0 (28-26, 25-22, 25-23)
14/9 21.25 Κούβα - Κίνα 2-3 (25-19, 20-25, 25-18, 20-25, 11-15)
E ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Βραζιλία | 7 | 21 | (21-2) |
2. | Ρωσία | 7 | 17 | (19-6) |
3. | Γερμανία | 7 | 15 | (15-8) |
4. | Καναδάς | 7 | 10 | (12-13) |
5. | Φινλανδία | 7 | 6 | (9-17) |
6. | Κούβα | 7 | 6 | (11-18) |
7. | Βουλγαρία | 7 | 5 | (7-18) |
8. | Κίνα | 7 | 4 | (6-19) |
Α ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Πολωνία | 5 | 15 | (15-1) |
2. | Σερβία | 5 | 12 | (12-6) |
3. | Αργεντινή | 5 | 9 | (10-6) |
4. | Αυστραλία | 5 | 5 | (7-11) |
5. | Βενεζουέλα | 5 | 4 | (5-13) |
6. | Καμερούν | 5 | 0 | (3-15) |
Β OMIΛΟΣ (Κατοβίτσε)
3/9 17.30: Φινλανδία - Κορέα 3-0 (25-22, 26-24, 25-15)
3/9 21.15: Τυνησία - Βραζιλία 0-3 (18-25, 10-25, 17-25)
5/9 14.00 Κορέα - Κούβα 1-3 (21-25, 25-23, 14-25, 22-25)
5/9 17.30 Γερμανία - Τυνησία 3-1 (25-13, 25-19, 21-25, 25-12)
5/9 21.15 Βραζιλία - Φινλανδία 3-0 (27-25, 25-21, 26-24)
6/9 21.15 Κορέα - Βραζιλία 2-3 (25-21, 13-25, 21-25, 25-17, 13-15)
Β ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Βραζιλία | 5 | 14 | (15-3) |
2. | Γερμανία | 5 | 12 | (12-5) |
3. | Φινλανδία | 5 | 8 | (10-8) |
4. | Κούβα | 5 | 6 | (9-12) |
5. | Κορέα | 5 | 4 | (6-13) |
6. | Τυνησία | 5 | 1 | (4-15) |
3/9 17.30: Μεξικό - Κίνα 1-3 (25-20, 19-25, 20-25, 20-25)
3/9 21.15: Αίγυπτος - Ρωσία 0-3 (22-25, 15-25, 15-25)
C ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Ρωσία | 5 | 14 | (15-3) |
2. | Καναδάς | 5 | 11 | (12-5) |
3. | Βουλγαρία | 5 | 10 | (13-8) |
4. | Κίνα | 5 | 6 | (6-11) |
5. | Μεξικό | 5 | 2 | (5-14) |
6. | Αίγυπτος | 5 | 2 | (5-15) |
6/9,, 17.30 Βέλγιο - Ιράν 1-3 (23-25, 15-25, 25-21, 20-25)
6/9, 21.15 Πουέρτο Ρίκο - Ιταλία 3-1 (19-25, 25-19, 25-23, 25-22)
D ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Γαλλία | 5 | 12 | (14-7) |
2. | Ιράν | 5 | 11 | (13-7) |
3. | ΗΠΑ | 5 | 9 | (12-9) |
4. | Ιταλία | 5 | 5 | (9-12) |
5. | Βέλγιο | 5 | 5 | (9-12) |
6. | Πουέρτο Ρίκο | 5 | 3 | (3-13) |
* Προκρίνονται οι 4 πρώτοι από κάθε όμιλο.
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2014 (Πολωνία-Βαρσοβία): | Πολωνία | Βραζιλία | Γερμανία | Γαλλία | - |
2010 (Ρώμη): | Βραζιλία | Κούβα | Σερβία | Ιταλία | - |
2006 (Τόκιο): | Βραζιλία | Πολωνία | Βουλγαρία | Σερβία Μαυρ. | 17η |
2002 (Μπουένος Άιρες): | Βραζιλία | Ρωσία | Γαλλία | Γιουγκοσλαβία | 7η |
1998 (Τόκιο): | Ιταλία | Γιουγκοσλαβία | Κούβα | Βραζιλία | 13η |
1994 (Αθήνα): | Ιταλία | Ολλανδία | ΗΠΑ | Κούβα | 6η |
1990 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | Ιταλία | Κούβα | ΕΣΣΔ | Βραζιλία | - |
1986 (Παρίσι): | ΗΠΑ | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Βραζιλία | 13η |
1982 (Μπουένος Άιρες): | ΕΣΣΔ | Βραζιλία | Αργεντινή | Ιαπωνία | - |
1978 (Ρώμη): | ΕΣΣΔ | Ιταλία | Κούβα | Νοτ.Κορέα | - |
1974 (Πόλη του Μεξικό): | Πολωνία | ΕΣΣΔ | Ιαπωνία | Αν.Γερμανία | - |
1970 (Σόφια): | Αν.Γερμανία | Βουλγαρία | Ιαπωνία | Τσεχοσλοβακία | - |
1966 (Πράγα): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | - |
1962 (Μόσχα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Βουλγαρία | - |
1960 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Πολωνία | - |
1956 (Παρίσι): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | ΕΣΣΔ | Πολωνία | - |
1952 (Μόσχα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | Ρουμανία | - |
1949 (Πράγα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | Ρουμανία | - |
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ - METΑΛΛΙΑ |
||||
ΚΑΤΟΧΟΣ | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | Σύνολο |
ΕΣΣΔ | 6 | 2 | 3 | 11 |
Βραζιλία | 3 | 2 | 5 | |
Ιταλία | 3 | 1 | 4 | |
Τσεχοσλοβακία | 2 | 4 | 6 | |
Πολωνία | 2 | 1 | 3 | |
ΗΠΑ | 1 | 1 | 2 | |
Αν.Γερμανία | 1 | 1 | ||
Κούβα | 2 | 2 | 4 | |
Ρουμανία | 2 | 2 | 4 | |
Βουλγαρία | 1 | 4 | 5 | |
Ρωσία | 1 | |||
Γιουγκοσλαβία | 1 | |||
Ολλανδία | 1 | |||
Ιαπωνία | 2 | 2 | ||
Γερμανία | 1 | 1 | ||
Αργεντινή | 1 | 1 | ||
Σερβία | 1 | 1 | ||
Γαλλία | 1 | 1 |