O Mανώλης Δημητριάδης και ο Δημήτρης Νιώπας κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητα τους αλλά και το φορμάρισμα τους στην άμμο. Στον τελικό νίκησαν την έμπειρη ομάδα των Βούλγαρων Αλεξάντερ Κόντερ, Μάρτιν Κριστόφ με 2-0 σετ.
Στους ημιτελικούς οι Δημητριάδης / Νιώπας νίκησαν με 2-0 σετ τους Νικήτα Εφραιμίδη και Κώστα Μπατζιλή με 2-0 σετ, ενώ στον βουλγαρικό εμφύλιο στον β΄ημιτελικός οι Κριστόφ, Κορντέφ νίκησαν τους Γκεόργκι Αλεξαντρόφ Μπότεφ, Νικολάι Καλόκλοφ Κόλεφ 2-0 σετ.
Nα σημειωθεί πως ο Νιώπας έπαιζε στην έδρα του καθώς ανήκει στον σύλλογο μπιτς βόλεϊ που διοργάνωσε το τουρνουά στους Νέους Επιβάτες και θα φιλοξενήσει και το προσεχές τουρνουά του πρωταθλήματος τζούνιορς.
Βασικός χορηγός του North Area Beach Volley Circuit τα τελευταία χρόνια, η Amstel Radler.
Η συνέχεια για τα τουρνουά της κατηγορίας North θα δοθεί στην Καστοριά που θα γίνει το 2ο τουρνουά. Μάλιστα οι δηλώσεις συμμετοχής ολοκληρώνονται απόψε Δευτέρα 25 Ιουνίου.
Α΄ΓΥΡΟΣ
Στίγγας / Τσολάκος - Botev / Kolev 0-2 (15-21, 16-21)
Εφραιμίδης Νικήτας / Μπατζιλής - Μπουτόπουλος / Παππάς 2-0 (21-19, 21-16)
Τσαγγαλίδης / Χατζηγώγος - Βιολάρης / Βογιατζόγλου 2-0 (21-13, 21-14)
Αγγουράς / Κόκκινος - Αντωνίου / Παπαδόπουλος 2-1 (21-22, 21-15, 15-12)
Αλεξανδρίδης / Αλεξανδρίδης - Δάνας / Θεοδωρίδης 0-2 (19-21, 13-21)
Hristov / Kordev - Εφραιμίδης Δημήτρης / Χαραλαμπίδης 2-1 (21-8, 19-21, 15-11)
Δημητριάδης / Νιώπας - Γιαννάκος / Κεσογλίδης 2-0 (21-12, 21-9)
Αυγητίδης / Ναζίρης - Γούρμος / Καλλιντέρης 1-2 (21-23, 21-13, 8-15)
Β΄ΓΥΡΟΣ
Botev / Kolev - Δημητριάδης / Νιώπας 0-2 (12-21, 15-21)
Εφραιμίδης Νικήτας / Μπατζιλής - Γούρμος / Καλλιντέρης 2-0 (21-18, 21-15)
Αγγουράς / Κόκκινος - Δάνας / Θεοδωρίδης 0-2 (15-21, 16-21)
Τσαγγαλίδης / Χατζηγώγος - Hristov / Kordev 0-2 (13-21, 17-21)
Στίγγας / Τσολάκος - Γιαννάκος / Κεσογλίδης 0-2 (21-23, 19-21)
Μπουτόπουλος / Παππάς - Αυγητίδης / Ναζίρης 2-0 (21-16, 21-10)
Αντωνίου / Παπαδόπουλος - Αλεξανδρίδης / Αλεξανδρίδης 0-2 (9-21, 16-21)
Βιολάρης / Βογιατζόγλου - Εφραιμίδης Δημήτρης / Χαραλαμπίδης 0-2 (19-21, 13-21)
Γ΄ΓΥΡΟΣ (Οι ηττημένοι στην 9η θέση)
9. Αγγουράς / Κόκκινος - Εφραιμίδης Δημήτρης / Χαραλαμπίδης 2-1 (21-16, 20-22, 15-13)
9. Botev / Kolev - Μπουτόπουλος / Παππάς 2-0 (21-18, 27-25)
9. Γούρμος / Καλλιντέρης - Γιαννάκος / Κεσογλίδης 0-2 (13-21, 11-21)
9. Αλεξανδρίδης / Αλεξανδρίδης - Τσαγγαλίδης / Χατζηγώγος 2-1 (15-21, 21-19, 15-7)
Δ΄ΓΥΡΟΣ (Οι ηττημένοι στην 5η θέση)
5. Δημητριάδης / Νιώπας - Αγγουράς / Κόκκινος 2-0 (21-10, 21-18)
5. Δάνας / Θεοδωρίδης - Botev / Kolev 0-2 (16-21, 19-21)
5. Hristov / Kordev - Γιαννάκος / Κεσογλίδης 2-0 (21-18, 21-12)
5. Εφραιμίδης Νικήτας / Μπατζιλής - Αλεξανδρίδης Δημήτρης / Αλεξανδρίδης Χάρης 2-0 (21-14, 21-13)
Ημιτελικοί (Οι ηττημένοι στην 3η θέση)
3. Δημητριάδης / Νιώπας Εφραιμίδης Νικήτας / Μπατζιλής 2-0 (21-15, 21-16)
3. Hristov / Kordev - Botev / Kolev 2-0 (21-18, 21-18)
Τελικός
Δημητριάδης / Νιώπας - Hristov / Kordev 2-0 (21-12, 21-12)
ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ NORTH 2018
22-24 Ιουνίου: Νέοι Επιβάτες - Παραλία Δήμου Θερμαϊκού
28-30 Ιουνίου: Καστορία - Λίμνη Καστοριάς, εγκαταστάσεις ΔΗΝΑΚ
6-8 Ιουλίου: Χαλκιδική, Ποτίδαια, Beach Bar «Αμμόλοφοι»
21-23 Ιουλίου: Χαλκιδική, Ολυμπιάδα, Beach Bar Peroquett
27-29 Iουλίου: Καστανιές Εβρου, Άρδας
ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ NORTH: ΕΔΩ