01-02-2024 00:06

Ο εκπληκτικός Ολυμπιακός νίκησε την Αρκάς και τον Γκρόζερ με 3-2

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι διάρκειας δύο και πλέον ωρών, ο Ολυμπιακός λύγισε την Αρκάς Σμύρνης με 3-2 σετ και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του CEV Cup.

Μετά από συναρπαστικό αγώνα 137 λεπτών η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι νίκησε με 3-2 σετ την τουρκική ομάδα και έχει μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Αρκάς στην πορεία της στο CEV Cup. Εντυπωσιακό είναι πως λίμπερο στον Ολυμπιακό από το τρίτο σετ και μετά αγωνίστηκε ο Βασίλης Καρασαββίδης η μεταγραφή του οποίου ανακοινώθηκε λίγες ώρες πριν τον αγώνα και πριν ολοκληρωθεί η χειμερινή μεταγραφική περίοδος.

Πραγματικό ρεσιτάλ έδωσε ο πασαδόρος του Ολυμπιακού Ντράγκαν Τράβιτσα. Κινήθηκε όσο πιο γρήγορα μπορούσε απέναντι στη δυναμική Αρκάς. Εάν μάλιστα οι ερυθρόλευκοι δεν έχαναν 22 σερβίς και ήταν πιο προσεκτικοί στο 4ο σετ ίσως να μπορούσαν να πάρουν και καθαρό τρίποντο. Σε κάθε περίπτωση στη ρεβάνς τον περιμένει μία μεγάλη δοκιμασία διότι για την πρόκριση στα ημιτελικά θα πρέπει να νικήσει με οποιοδήποτε σκορ, ενώ εάν χάσει με 3-2 σετ θα παιχτεί η πρόκριση σε «χρυσό» σετ 15 πόντων.

Πω, πω ένας Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός είχε αποτελεσματικότητα επίθεσης 53% έναντι 43% της Αρκάς. Ο Ιντάλγκο και ο Στερν ήταν οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού ενώ ο Κουμεντάκης πιέστηκε πολύ στην υποδοχή. Πολύ καλή και η παρθενική εμφάνιση του Καρασαββίδη και μάλιστα σε έναν δύσκολο και απαιτητικό αγώνα. Οπως φαίνεται θα πάρει τη θέση του Δημήτρη Γκαρά που έπαθε νέο τραυματισμό και χάνει τη χρονιά.

Από την Αρκάς κορυφαίος ήταν ο Γκρόζερ με 28 πόντους, ενώ πολύ δυνατός ήταν και ο Σούμπασι με 10 πόντους.

Καθοριστικό ήταν το 1ο σετ όπου η Αρκάς προηγήθηκε 15-10 αλλά ο Ολυμπιακός σταδιακά επανήλθε και με πρωταγωνιστή τον Ιντάλγκο σε σερβίς και επίθεση έκανε σερί 6-0 και το 15-19 έγινε 21-19 για τον Ολυμπιακό. Ο Γκρόζερ ισοφάρισε 24-24 αλλά ο Ολυμπιακός με επίθεση του Ιντάλγκο και μπλοκ του Παγιένκ στον Μαντιράτσι έκανε το 26-24 για το 1-0.

Μεγάλες μάχες έγιναν και στο 2ο σετ όπου ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί 21-20 με τον Κουμεντάκη. Ομως ο Παγιένκ έχασε το σερβίς (21-21) και έστειλε τον Γκρόζερ στο σερβίς ο οποίος με 4 συνεχόμενους άσσους έδωσε πραγματικό ρεσιτάλ και τελείωσε το σετ 25-21.

Σετ ανατροπών ήταν και το 3ο. Η Αρκάς προηγήθηκε 10-6 και 16-13 με τον Μετίν αλλά ο Ολυμπιακός έδωσε και πάλι απαντήσεις. Με δύο άσσους του Τζούριτς και μπλοκ του Παγιένκ προσπέρασε 17-16. Ακολούθησε ράλι πόντο πόντο μέχρι το 25-25 και με το χαμένο σερβίς του Σούμπάσι και το λάθος του Γκρόζερ στην επίθεση ο Ολυμπιακός πήρε δύο... δώρα για το 27-25 και το 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ πάλι η Αρκάς ξέφυγε 14-10 με τον Γκρόζερ. Ο Ολυμπιακός μάζεψε τη διαφορά με Τζούριτς, Στερν και Κουμεντάκη αλλά δε μπόρεσε να κάνει και την ανατροπή καθώς ο Μαντιράτσι έκλεισε το σετ 25-23 για το 2-2.

Με τα σερβίς του Στερν και του Ιντάλγκο ο Ολυμπιακός μπήκε με προβάδισμα 5-1 στο τάι μπρέικ κι εκεί τελείωσε τον αγώνα. Ο Ιντάλγκο ήταν ασταμάτητος και με δική του επίθεση και δικό του άσσο έκλεισε το καθοριστικό σετ με 15-7 κάνοντας το 3-2.

Διαιτητές: Γκόιτρε (Ιταλία), Νιεβιαρόφσκα (Πολωνία).

1ο σετ: 4-8, 12-16, 21-19, 26-24
2ο σετ: 8-5, 16-15, 21-20, 21-25
3ο σετ: 6-8, 13-16, 21-19, 27-25
4ο σετ: 6-8, 12-16, 18-21, 23-25
5ο σετ: 5-1, 10-5, 12-5, 15-7

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 62 επιθέσεις (53% αποτελεσματικότητα), 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων (18 χαμένα σερβίς) και της Αρκάς προήλθαν από 14 άσσους, 52 επιθέσεις (43% αποτελεσματικότητα), 10 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων (22 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-2 (26-24, 21-25, 27-25, 23-25, 15-07) σε 139'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 11 (8/13 επ., 3 μπλοκ), Στερν 19 (17/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (13/25 επ., 29% υπ. - 16% άριστες), Τράβιτσα 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Τζούριτς 9 (3/6 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 18 (14/27 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 43% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 27% υπ. - 9% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 57% υπ. - 43% άριστες), Κομητούδης, Γκουσταβάο 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Ζουπάνι, Δαλακούρας 2 (2/4 επ.).

ΑΡΚΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γκλεν Χόαγκ): Κιγιάκ 1 (1/1 επ.), Μαντιράτσι 17 (14/35 επ., 3 άσσοι, 37% υπ. - 30% άριστες), Μετίν 11 (6/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σούμπασι 15 (10/24 επ., 5 μπλοκ, 48% υπ. - 37% άριστες), Γκρόζερ 28 (18/46 επ., 9 άσσοι, 1 μπλοκ), Οζτούρκ 4 (3/6 επ., 1 άσσος) / Καράτας (λ, 32% υπ. - 25% άριστες), Τσακίρ (λ), Γουκσέλ, Τορμπασλί.

Α ΑΓΩΝΕΣ
Τετάρτη 31 Ιανουαρίου 2024
LKH Arena Λούνεμπουργκ, 20:00: SVG Λούνεμπουργκ (Γερμανία) - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων 3-0 (25-19, 25-19, 25-16)
Διαιτητές: Αντονέλα Βερασκίνα (Ιταλία), Σουλεϊμάν Γιάλτσιν (Ολλανδία)
Μελίνα Μερκούρη Ρέντη, 20:30 (COSMOTE SPORT 7HD): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Αρκάς Σμύρνης (Τουρκία) 3-2 (26-24, 21-25, 27-25, 23-25, 15-07)
Διαιτητές: Μάουρο Κάρλο Γκοϊτρέ (Ιταλία), Μαγκνταλένα Νιεβιαρόφσκα (Πολωνία)
Steengoed Arena Μαασέικ, 21:30: Γκρινγιάρντ Μαασέικ (Βέλγιο) - Φενερμπαχτσέ (Τουρκία) 0-3 (22-25, 33-35, 16-25)
Διαιτητές: Φιλίπ Ενκερλί (Ελβετία), Τόμας Μπούτσαρ (Τσεχία)
Πέμπτη 1 Φεβρουαρίου 2024
RCWS Podpromie Ρεσόφ, 19:00: Ασέκο Ρεσόβια Ρεσόφ (Πολωνία) - Αλουρόν CMC Bάρτα Ζαβιέρτσιε (Πολωνία)
Διαιτητές: Σέρχι Χούλκα (Ουκρανία), Ντανιέλ Απανόβιτς (Γερμανία)