Απογοήτευσε η πρωταθλήτρια του 2011 και οικοδέσποινα του Β΄ομίλου Σερβία καθώς πήρε την τελευταία θέση, ενώ εκτός ημιτελικών έμεινε και η φιναλίστ του 2011 Γαλλία. Αντίθετα παρουσιάζονται πολύ δυνατές η Ρωσία (φωτό) και η Πολωνία που είναι και τα φαβορί για να βρεθούν στον τελικό της Κυριακής, ενώ η Φινλανδία έκανε την έκπληξη και από την 12η θέση του 2011 μπήκε 4αδα. Τους σημερινούς αγώνες της 5ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου θα έχετε την ευκαιρία να παρακολουθήσετε από το laola1.tv και το volleynews.gr.
Ευρωπαϊκό Παίδων 2013
A΄ΟΜΙΛΟΣ (Λακτάσι)
1η ημέρα - Σάββατο 13 Απριλίου
16.00: Βέλγιο - Ιταλία 3-1 (25-23, 25-19, 20-25, 26-24)
18.30: Πολωνία - Αυστρία 3-0 (25-15, 25-22, 25-19)
21.00: Βοσνία Ερζεγοβίνη - Σλοβενία 0-3 (13-25, 15-25, 23-25)
18.30: Πολωνία - Αυστρία 3-0 (25-15, 25-22, 25-19)
21.00: Βοσνία Ερζεγοβίνη - Σλοβενία 0-3 (13-25, 15-25, 23-25)
2η ημέρα - Κυριακή 14 Απριλίου
16.00: Bέλγιο - Πολωνία 0-3 (12-25, 13-25, 21-25)
18.30: Ιταλία - Σλοβενία 3-1 (25-18, 25-18, 15-25, 25-23)
21.00: Αυστρία - Βοσνία 3-1 (25-20, 28-230, 25-21, 25-22)
18.30: Ιταλία - Σλοβενία 3-1 (25-18, 25-18, 15-25, 25-23)
21.00: Αυστρία - Βοσνία 3-1 (25-20, 28-230, 25-21, 25-22)
3η ημέρα - Δευτέρα 15 Απριλίου
16.00: Πολωνία - Ιταλία 3-0 (28-26, 25-21, 25-16)
18.30: Σλοβενία - Αυστρία 1-3 (17-25, 25-22, 20-25, 23-25)
21.00: Βοσνία Ερζεγοβίνη - Βέλγιο 1-3 (16-25, 14-25, 25-13, 13-25)
18.30: Σλοβενία - Αυστρία 1-3 (17-25, 25-22, 20-25, 23-25)
21.00: Βοσνία Ερζεγοβίνη - Βέλγιο 1-3 (16-25, 14-25, 25-13, 13-25)
Ρεπό Τρίτη 16 Απριλίου
4η ημέρα - Τετάρτη 17 Απριλίου
16.00: Ιταλία - Αυστρία 3-0 (26-24, 25-17, 25-13)
18.30: Βέλγιο - Σλοβενία 2-3 (22-25, 24-26, 25-15, 25-14, 12-15)
21.00: Πολωνία - Βοσνία Ερζεγοβίνη 3-0 (26-24, 25-21, 25-12)
18.30: Βέλγιο - Σλοβενία 2-3 (22-25, 24-26, 25-15, 25-14, 12-15)
21.00: Πολωνία - Βοσνία Ερζεγοβίνη 3-0 (26-24, 25-21, 25-12)
5η ημέρα - Πέμπτη 18 Απριλίου
Α΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ. | ΧΩΡΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Πολωνία | 4 | 12 | (12-0) |
2. | Βέλγιο | 4 | 7 | (8-8) |
3. | Ιταλία | 4 | 6 | (7-7) |
4. | Αυστρία | 4 | 6 | (6-8) |
5. | Σλοβενία | 4 | 5 | (8-8) |
6. | Βοσνία Ερζ. | 4 | 0 | (2-12) |
*Οι δύο πρώτες προκρίνονται στα ημιτελικά
B΄ΟΜΙΛΟΣ (Βελιγράδι)
1η ημέρα - Παρασκευή 12 Απριλίου
16.00: Τουρκία - Ρωσία 0-3 (17-25, 20-25, 06-25)
18.30: Βουλγαρία - Γαλλία 1-3 (19-25, 23-25, 25-21, 18-25)
21.00: Σερβία - Φινλανδία 1-3 (26-24, 20-25, 25-27, 24-26)
16.00: Τουρκία - Ρωσία 0-3 (17-25, 20-25, 06-25)
18.30: Βουλγαρία - Γαλλία 1-3 (19-25, 23-25, 25-21, 18-25)
21.00: Σερβία - Φινλανδία 1-3 (26-24, 20-25, 25-27, 24-26)
2η ημέρα - Σάββατο 13 Απριλίου
16.00: Τουρκία - Βουγαρία 3-2 (18-25, 25-22, 25-20, 23-25, 15-06)
18.30: Ρωσία - Φινλανδία 3-0 (25-21, 25-14, 25-11)
21.00: Γαλλία - Σερβία 3-0 (25-23, 25-22, 25-21)
18.30: Ρωσία - Φινλανδία 3-0 (25-21, 25-14, 25-11)
21.00: Γαλλία - Σερβία 3-0 (25-23, 25-22, 25-21)
3η ημέρα - Κυριακή 14 Απριλίου
16.00: Βουλγαρία - Ρωσία 0-3 (16-25, 18-25, 17-25)18.30: Φινλανδία - Γαλλία 3-1 (25-19, 19-25, 25-13, 25-21)
21.00: Σερβία - Τουρκία 2-3 (14-25, 25-21, 16-25, 25-19, 07-15)
Ρεπό - Δευτέρα 15 Απριλίου
4η ημέρα - Τρίτη 16 Απριλίου
16.00: Ρωσία - Γαλλία 3-1 (25-17, 25-14, 23-25, 25-15)
18.30: Τουρκία - Φινλανδία 3-2 (25-22, 17-25, 35-33, 18-25, 15-05)
21.00: Βουλγαρία - Σερβία 3-2 (25-22, 20-25, 25-27, 25-17, 15-12)
18.30: Φινλανδία - Βουλγαρία 3-0 (25-17, 25-22, 27-25)
21.00: Σερβία - Ρωσία 1-3 (30-28, 16-25, 24-26, 26-28)
18.30: Τουρκία - Φινλανδία 3-2 (25-22, 17-25, 35-33, 18-25, 15-05)
21.00: Βουλγαρία - Σερβία 3-2 (25-22, 20-25, 25-27, 25-17, 15-12)
5η ημέρα - Τετάρτη 17 Απριλίου
16.00: Γαλλία - Τουρκία 0-3 (19-25, 18-25, 10-25)18.30: Φινλανδία - Βουλγαρία 3-0 (25-17, 25-22, 27-25)
21.00: Σερβία - Ρωσία 1-3 (30-28, 16-25, 24-26, 26-28)
Β΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ. | ΧΩΡΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Ρωσία | 5 | 15 | (15-2) |
2. | Φινλανδία | 5 | 10 | (11-8) |
3. | Τουρκία | 5 | 9 | (12-9) |
4. | Γαλλία | 5 | 6 | (8-10) |
5. | Βουλγαρία | 5 | 3 | (6-14) |
6. | Σερβία | 5 | 2 | (6-15) |
*Οι δύο πρώτες προκρίνονται στα ημιτελικά
Η ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ
2011: Σερβία - 6η Ελλάδα
2009: Γαλλία
2007: Γαλλία
2005: Πολωνία
2003: Ρωσία
2001: Ρωσία
1999: Ρωσία
1997: Ιταλία - 2η Ελλάδα
1995: Ρωσία
2011: Σερβία - 6η Ελλάδα
2009: Γαλλία
2007: Γαλλία
2005: Πολωνία
2003: Ρωσία
2001: Ρωσία
1999: Ρωσία
1997: Ιταλία - 2η Ελλάδα
1995: Ρωσία