Τα σετ: 3-1 (26-24, 22-25, 25-22, 25-19)
ΙΤΑΛΙΑ (Μπλενγκίνι): Χουαντορένα 25, Τζιανέλι 4, Ζάιτσεφ 18, Λάνζα 14, Μπούτι 6, Πιάνο 5 / Κολάτσι (λ), Σοτίλε, Βετόρι
ΠΟΛΩΝΙΑ (Αντιγκά): Νοβακόφσκι 7, Κούρεκ 21, Ντρίζγκα 1, Κούμπιακ 12, Μπούσχεκ 6, Μπιένεκ 12 / Ζατόρσκι (λ), Κονάρσκι, Κλος, Λομαζ 1, Μίκα 7
Μια πρόκριση που εξασφάλισαν οι Ιταλοί που πήραν το ασημένιο μετάλλιο με το χρυσό να πηγαίνει στις ΗΠΑ. Οι Αμερικάνοι νίκησαν με 3-1 στην Αργεντινή και στέφθηκαν πρωταθλητές για πρώτη φορά μετά από το 1985.
Τα σετ: 3-1 (25-20, 25-21, 17-25, 25-20)
ΗΠΑ (Σπίροου): Άντερσον 15, Ράσελ 18, Σάντερ 11, Λι 7, Κρίστενσον 6, Χολτ 12 / Σόζι Έρικ (λ), Σόζι Καβίκα, Τρόι
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Βελάσκο): Κόντε 22, Σολέ 9, Κρερ 7, Ντε Τσέκο 2, Ζορνέτα 9, Παλάσιος 13 / Κλόστερ (λ), Γκάροκ (λ), Ουριάρτε, Πογκλαχέν, Ράμος, Γκαούνα 4
Αναλυτικά τα αποτελέσματα
1η αγωνιστική - Tρίτη 08 Σεπτεμβρίου
Καναδάς - Ιταλία 1-3 (19-25, 20-25, 25-22, 13-25)
Αργεντινή - Ιράν 3-1 (25-27, 25-22, 25-22, 26-24)
ΗΠΑ - Αυστραλία 3-0 (25-23, 25-12, 25-15)
Ρωσία - Βενεζουέλα 3-0 (29-27, 25-16, 25-15)
Πολωνία - Τυνησία 3-0 (25-167, 25-15, 25-20)
Ιαπωνία – Αίγυπτος 3-2 (25-19, 23-25, 25-18, 17-25, 15-07)
2η αγωνιστική - Tετάρτη 09 Σεπτεμβρίου
Αυστραλία - Ιταλία 0-3 (17-25, 18-25, 15-25)
Βενεζουέλα – Αργεντινή 2-3 (32-30, 15-25, 26-24, 13-25, 10-15)
Αίγυπτος - Καναδάς 2-3 (22-25, 23-25, 25-21, 26-24, 12-15)
Τυνησία - Ιράν 1-3 (17-25, 25-21, 14-25, 20-25)
Πολωνία – Ρωσία 3-1 (26-28, 27-25, 25-19, 25-22)
ΗΠΑ - Ιαπωνία 3-1 (25-23, 21-25, 25-11, 25-14)
3η αγωνιστική - Πέμπτη 10 Σεπτεμβρίου
Ιταλία - Αίγυπτος 3-1 (20-25, 26-24, 25-22, 25-13)
Ιράν - Βενεζουέλα 3-0 (25-20, 25-17, 25-15)
Καναδάς - ΗΠΑ 0-3 (21-25, 20-25, 17-25)
Αργεντινή – Πολωνία 1-3 (18-25, 25-19, 21-25, 25-27)
Ρωσία - Τυνησία 3-0 (25-17, 25-16, 29-27)
Ιαπωνία – Αυστραλία 3-1 (25-17, 25-21, 25-27, 25-18)
Ρεπό - Παρασκευή 11Σεπτεμβρίου
4η αγωνιστική - Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου
ΗΠΑ – Ιταλία 3-0 (25-18, 25-23, 29-27)
Πολωνία - Ιράν 3-2 (18-25, 23-25, 25-15, 25-20, 15-11)
Αυστραλία - Αίγυπτος 3-2 (23-25, 26-24, 25-23, 20-25, 15-13)
Τυνησία - Βενεζουέλα 2-3 (25-19, 18-25, 25-22, 26-28, 13-15)
Ρωσία - Αργεντινή 3-1 (24-19, 21-25, 25-18, 25-20)
Ιαπωνία – Καναδάς 3-0 (25-17, 25-15, 25-21)
5η αγωνιστική - Κυριακή 13 Σεπτεμβρίου
Αίγυπτος - ΗΠΑ – Βενεζουέλα 0-3 (20-15, 13-25, 21-25)
Βενεζουέλα - Πολωνία 1-3 (27-25, 23-25, 16-25, 23-25)
Καναδάς - Αυστραλία 3-2 (32-34, 25-14, 25-21, 27-29, 20-18)
Αργεντινή - Τυνησία 3-0 (25-20, 25-19, 25-20)
Ιράν - Ρωσία 0-3 (24-26, 18-25, 20-25)
Ιταλία - Ιαπωνία 3-0 (25-21, 25-20, 25-15)
Ρεπό - Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου
Ρεπό - Τρίτη 15 Σεπτεμβρίου
Αίγυπτος – Αργεντινή 0-3 (18-25, 19-25, 21-25)
Ιταλία – Ιράν 3-0 (25-19, 25-23, 25-21)
Καναδάς – Πολωνία 1-3 (25-23, 15-25, 19-25, 19-25)
Αυστραλία – Ρωσία 0-3 (24-26, 16-25, 18-25
Ιαπωνία – Τυνησία 3-0 (25-21, 25-19, 25-18)
ΗΠΑ – Ιράν 3-1 (20-25, 25-19, 25-22, 25-21)
Αίγυπτος – Πολωνία 0-3 (20-25, 23-25, 18-25)
Ιταλία – Τυνησία 3-0 (25-18, 25-23, 25-22)
Αυστραλία – Αργεντινή 0-3 (21-25, 23-25, 16-25)
Ιαπωνία – Βενεζουέλα 3-0 (33-31, 26-24, 25-19)
8η αγωνιστική - Παρασκευή 18 Σεπτεμβρίου
ΗΠΑ – Τυνησία 3-0 (25-14, 25-19, 29-27)
Αίγυπτος – Ρωσία 0-3 (20-25, 24-26, 18-25)
Ιταλία – Βενεζουέλα 3-0 (25-16, 25-22, 25-18)
Καναδάς – Αργεντινή 1-3 (21-25, 25-23, 27-29, 22-25)
Αυστραλία – Πολωνία 0-3 (15-25, 22-25, 17-25)
Ιαπωνία – Ιράν 2-3 (25-22, 25-23, 18-25, 21-25, 12-15)
Ρεπό - Σάββατο 19 Σεπτεμβρίου
Ρεπό - Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου
Αίγυπτος – Τυνησία 3-2(23-25, 25-21, 23-25, 25-17, 15-11)
Καναδάς – Βενεζουέλα 3-0 (25-18, 25-22, 25-23)
Ιαπωνία – Αργεντινή 0-3 (24-26, 22-25, 21-25)
ΗΠΑ – Πολωνία 1-3 (25-17, 19-25, 23-25, 15-25)
Αυστραλία – Ιράν 3-0 (27-25, 27-25, 25-22)
04.30: Ιταλία - Αργεντινή 3-2 (22-25, 25-20, 25-21, 20-25, 16-14)
05.10: Αίγυπτος - Βενεζουέλα 3-1 (25-18, 20-25, 25-18, 25-20)
08.10: Καναδάς - Ιράν 3-0 (25-23, 29-27, 26-24)
08.15: Ιαπωνία - Πολωνία 1-3 (26-24, 25-27, 21-25, 19-25)
11.10: ΗΠΑ - Ρωσία 3-0 (25-23, 26-24, 25-17)
11.10: Αυστραλία - Τυνησία 3-0 (25-19, 25-17, 25-19)
11 αγωνιστική - Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου
Ιταλία – Πολωνία 3-1 (26-24, 22-25, 25-22, 25-19)
Αίγυπτος – Ιράν 0-3 (18-25, 11-25, 23-25)
Καναδάς – Τυνησία 3-0 (25-19, 25-21, 25-17)
Ιαπωνία – Ρωσία 2-3 (29-27, 17-25, 25-21, 17-25, 13-15)
Αυστραλία – Βενεζουέλα 3-1 (25-16, 25-21, 22-25, 25-21)
ΗΠΑ – Αργεντινή 3-1 (25-20, 25-21, 17-25, 25-20)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | |||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. |
Β. | ΣΕΤ | ΝΙΚΕΣ-ΗΤΤΕΣ |
1. | ΗΠΑ | 11 | 30 | 31-6 | 10-1 |
2. | Ιταλια | 11 | 29 | 30-8 | 10-1 |
3. | Πολωνία | 11 | 29 | 31-11 | 10-1 |
4. | Ρωσία | 11 | 23 | 25-12 | 8-3 |
5. | Αργεντινή | 11 | 21 | 26-16 | 7-4 |
6. | Ιαπωνία | 11 | 16 | 21-21 | 5-6 |
7. | Καναδάς | 11 | 13 | 18-22 | 5-6 |
8. | Ιράν | 11 | 12 | 16-24 | 4-7 |
9. | Αυστραλία | 11 | 12 | 15-24 | 4-7 |
10. | Αίγυπτος | 11 | 8 | 13-30 | 2-9 |
11. | Βενεζουέλα | 11 | 3 | 8-32 | 1-10 |
12. | Τυνησία | 11 | 2 | 5-33 | 0-11 |
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ | ||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | Ελλάδα |
2015 (Τόκιο): | ΗΠΑ | Ιταλία | Πολωνία | - |
2011 (Τόκιο): | Ρωσία | Πολωνία | Βραζιλία | - |
2007 (Τόκιο): | Βραζιλία | Ρωσία | Βουλγαρία | - |
2003 (Τόκιο): | Βραζιλία | Ιταλία | Σερβία Μαυρ. | - |
1999 (Τόκιο): | Ρωσία | Κούβα | Ιταλία | - |
1995 (Τόκιο): | Ιταλία | Ολλανδία | Βραζιλία | - |
1991 (Τόκιο): | ΕΣΣΔ | Κούβα | ΗΠΑ | - |
1989 (Τόκιο): | Κούβα | Ιταλία | ΕΣΣΔ | - |
1985 (Τόκιο): | ΗΠΑ | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | - |
1981 (Τόκιο): | ΕΣΣΔ | Κούβα | Βραζιλία | - |
1977 (Τόκιο): | ΕΣΣΔ | Ιαπωνία | Κούβα | - |
1969 (Αν.Βερολίνο): | Αν.Γερμανία | Ιαπωνία | ΕΣΣΔ | - |
1965 (Βαρσοβία): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Τσεχοσλοβακία | - |
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ - METΑΛΛΙΑ (1965-2015) |
||||
ΚΑΤΟΧΟΣ | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | Σύνολο |
ΕΣΣΔ | 4 | 1 | 2 | 7 |
Ρωσία | 2 | 1 | 3 | |
Βραζιλία | 2 | 3 | 5 | |
ΗΠΑ | 2 | 1 | 3 | |
Κούβα | 1 | 3 | 1 | 5 |
Ιταλία | 1 | 3 | 1 | 5 |
Αν.Γερμανία | 1 | 1 | ||
Πολωνία | 2 | 1 | 3 | |
Ιαπωνία | 2 | 2 | ||
Ολλανδία | 1 | |||
Τσεχοσλοβακία | 2 | 2 | ||
Βουλγαρία | 1 | 1 | ||
Σερβία Μαυροβούνιο | 1 | 1 |