27-04-2018 20:27

Δεύτερη νίκη με Αλεξίεφ

Ο Ολυμπιακός νίκησε και δεύτερη φορά τον ΑΟΠ Κηφισιάς με 3-0 σετ στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος Volley League Πάμε Στοίχημα και έκανε το 2-0 στις νίκες. Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάζονται μία ακόμα νίκη. Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων θα είναι την Δευτέρα 30 Απριλίου στο γυμναστήριο της Ηλιούπολης που ειδικά για αυτή τη σειρά θα χρησιμοποιήσει ως έδρα ο ΑΟΠ Κηφισιάς.
Ο Ολυμπιακός είχε πρωταγωνιστές τους Αλεξίεφ, Ράουβερντινκ και είχε την ουσία απέναντι στη μαχητική Κηφισιά που έπαιξε σαφώς καλύτερα από τον πρώτο αγώνα και είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του 2ου και του 3ου σετ.

Με το σερβίς του Ντρίζγκα και του Ράουβερντινκ ο Ολυμπιακός έκανε εντυπωσιακό μπάσιμο στον αγώνα με προβάδισμα 6-1. Στο 9-4 ήταν σειρά του Αλεξίεφ να πιέσει από τα εννιά μέτρα και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +9 (13-4) ενώ με την επίθεση του Ράουβερντινκ έφτασε στη μέγιστη τιμή της (20-10). Η Κηφισιά ισορρόπησε και με σερί 5-0 από επιθέσεις του Χαντ μείωσε σε 23-19 και «γέμισε» το σετ το οποίο τελείωσε με χαμένο σερβίς από τον Καναδό διαγώνιο της Κηφισιάς.

Στο 2ο σετ η Κηφισιά με την άνοδο του Ντε Σόουζα ισορρόπησε τον αγώνα και πέρασε και μπροστά με 6-4 και 13-12. Το σερβίς του Αλεξίεφ και η κυριαρχία του Μπέμε έβαλαν και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά με 15-13. Η Κηφισιά με τον πολύ καλό Σοάρες ισοφάρισε 17-17, αλλά ο Ολυμπιακός στο 20-19 που έγινε μετά από μπλοκ του Παπαγγελόπουλου καταφέρε να κάνει σερί 4-0 από το σερβίς του Ανδρέα Ανδρεάδη οποίος για άλλη μία φορά με την είσοδο του έδωσε λύσεις. Ο Οϊβάνεν, ο Πετρέας και ο Αλεξίεφ με κόντρα επιθέσεις και ο Ανδρεάδης με άσσο έκαναν το 24-19 και το σετ έκλεισε 25-20 με την επίθεση του Αλεξίεφ.

Στο 3ο σετ η Κηφισιά πίεσε ακόμα περισσότερο. Παρότι βρέθηκε να χάνει 8-4 η Κηφισιά με Χάντ, Βόιτσικ και Σονάρι έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 10-9. Ο Χαντ με επιθέσεις και ο Παπαγγελόπουλος με μπλοκ έκαναν το 14-11. Η Κηφισιά κράτησε τα ηνία του αγώνα σετ μέχρι το 18-16. Η είσοδος του Ζουπάνι φρεσκάρισε τον Ολυμπιακό και ισοφάρισε 19-19. Ο Χαντ έβαλε για τελευταία φορά την Κηφισιά μπροστά με 20-19. Οι Οϊβάνεν, Πετρέας και Αλεξίεφ έκαναν σερί 3-0, ο Ολυμπιακός προσπέρασε 22-20 και κράτησε μέχρι το τέλος το πολύτιμο προβάδισμα. Τους καθοριστικούς πόντους πήραν Αλεξίεφ και Ράουβερντινκ.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Ονόπας

1ο σετ: 8-2, 16-7, 21-12, 25-20
2ο σετ: 5-8, 16-15, 21-19, 25-20
3ο σετ: 8-4, 13-16, 21-20, 25-23

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 45 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν από 0 άσσοι, 37 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπαλων.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-20, 25-23) σε 82'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 11 (9/19επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 7 (6/8, 1 μπλοκ), Μπέμε 6 (4/5, 2 μπλοκ), Ντρίζγκα 1 (1/1), Αλεξίεφ 12 (10/17, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 32%αρ.), Ράουβερντινκ 11 (10/21, 1 μπλοκ, 69%υπ., 38%αρ.) / Στεφάνου (λ. - 55%υπ., 27%αρ.), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι 3 (3/4), Στιβαχτής, Δαρίδης (λ), Ανδρεάδης 4 (2/3, 1 μπλοκ, 1 άσσος).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χαντ 19 (19/30επ.), Ντε Σόουζα 11 (10/15επ., 1 μπλοκ, 67%υπ., 67%αρ.), Παπαγγελόπουλος 5 (2/6, 3 μπλοκ), Βόιτσικ 6 (5/10, 1 μπλοκ), Σονάρι 2 (1/6, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης / Κάπελας (λ. - 52%υπ., 30%αρ.), Πολυχρονιάδης (λ), Παπαδόπουλος, Μανίκας, Μελλές, Γαβριήλ.