Με πρώτο σκόρερ τον Βαλεντίν Μπρατόεφ με 16 πόντους και άξιο συμπαραστάτη τον πρώην διαγώνιο του ΠΑΟΚ, Νικολάι Ουτσίκοφ με 12 πόντους, η Βουλγαρία επικράτησε με 3-0 σετ της Φινλανδίας, στην πρεμιέρα του Δ' ομίλου του παγκοσμίου πρωταθλήματος. Πάνω από 4.500 Βούλγαροι στο "Palace of Culture and Sport" στην Βάρνα.
Για τους ηττημένους Φινλανδούς, ο Ούρπο Σίβουλα είχε 10 πόντους, ενώ ο Έμι Τερβαπόρτι του Ολυμπιακού αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι και είχε 2 πόντους.
Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-19, 25-22)
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Κονσταντίνοφ): Μπρατόεφ 16 (12/23 επ., 3 άσσοι), Ουτσίκοφ 12 (11/25 επ., 1 μπλοκ), Σκρίμοφ 11 (11/20 επ.), Γιοσίφοφ 9 (7/11 επ., 2 άσσοι), Νικόλοφ 7 (6/12 επ., 1 άσσος), Σεγκάνοφ 2 (2 άσσοι) / Σαλπάροφ (λ), Πέντσεφ.
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Σαμελβούο): Σίβουλα 10 (6/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σίνκονεν 8 (5/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρονκάινεν 7 (7/15 επ.), Σίριλα 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Κράστινς 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ) / Κέρμινεν (λ), Σούκονεν 4 (4/7 επ.), Μάκινεν, Καϊσλάσαλο 1 (μπλοκ), Μπρέιλιν.
ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ 2018
Α’ όμιλος (Φλωρεντία – Ιταλία)
Κυριακή 9 Σεπτεμβρίου
Ιταλία - Ιαπωνία 3-0 (25-20, 25-21, 25-23)
Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου
18.00: Άγιος Δομίνικος - Σλοβενία
21.30: Βέλγιο - Αργεντινή
Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου
18.00: Άγιος Δομίνικος - Ιαπωνία
22.15: Ιταλία - Βέλγιο
Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου
18.00: Ιαπωνία - Σλοβενία
21.30: Αργεντινή - Άγιος Δομίνικος
Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου
18.00: Βέλγιο - Σλοβενία
22.15: Ιταλία - Αργεντινή
Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου
18.00: Ιαπωνία - Βέλγιο
22.15: Άγιος Δομίνικος - Ιταλία
Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου
18.00: Βέλγιο - Άγιος Δομίνικος
21.30: Αργεντινή - Σλοβενία
Τρίτη 18 Σεπτεμβρίου
18.00: Ιαπωνία - Αργεντινή
22.15: Ιταλία - Σλοβενία
Βαθμολογία
1. Ιταλία 1 νίκη - 0 ήττες, 3 βαθμοί, 3-0 σετ, 75-64 πόντοι
2. Ιαπωνία 0 νίκες - 1 ήττα, 0 βαθμοί, 0-3 σετ, 64-75 πόντοι
3. Αργεντινή 0 νίκες - 0 ήττες, 0 βαθμοί, 0-0 σετ, 0-0 πόντοι
4. Βέλγιο 0 νίκες - 0 ήττες, 0 βαθμοί, 0-0 σετ, 0-0 πόντοι
5. Σλοβενία 0 νίκες - 0 ήττες, 0 βαθμοί, 0-0 σετ, 0-0 πόντοι
6. Άγιος Δομίνικος 0 νίκες - 0 ήττες, 0 βαθμοί, 0-0 σετ, 0-0 πόντοι
Β' όμιλος (Ρούσε - Βουλγαρία)
Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου
14.00: Γαλλία - Κίνα
17.00: Ολλανδία - Καναδάς
20.30: Βραζιλία - Αίγυπτος
Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου
17.00: Αίγυπτος - Καναδάς
20.30: Βραζιλία - Γαλλία
Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου
17.00: Κίνα - Ολλανδία
20.30: Γαλλία - Αίγυπτος
Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου
17.00: Καναδάς - Κίνα
20.30: Ολλανδία - Βραζιλία
Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου
17.00: Κίνα - Αίγυπτος
20.30: Ολλανδία - Γαλλία
Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου
17.00: Αίγυπτος - Ολλανδία
20.30: Βραζιλία - Καναδάς
Τρίτη 18 Σεπτεμβρίου
17.00: Κίνα - Βραζιλία
20.30: Καναδάς - Γαλλία
Γ' όμιλος (Μπάρι - Ιταλία)
Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου
15.00: Καμερούν - Τυνησία
18.00: Αυστρία - Ρωσία
21.30: ΗΠΑ - Σερβία
Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου
18.00: Αυστρία - ΗΠΑ
21.30: Καμερούν - Σερβία
Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου
18.00: Αυστρία - Καμερούν
21.30: Ρωσία - Τυνησία
Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου
18.00: Σερβία - Τυνησία
21.30: ΗΠΑ - Ρωσία
Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου
18.00: Καμερούν - ΗΠΑ
21.30: Σερβία - Αυστρία
Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου
18.00: Ρωσία - Καμερούν
21.30: Αυστρία - Τυνησία
Τρίτη 18 Σεπτεμβρίου
18.00: ΗΠΑ - Τυνησία
21.30: Σερβία - Ρωσία
Δ' όμιλος (Βάρνα - Βουλγαρία)
Κυριακή 9 Σεπτεμβρίου
Βουλγαρία - Φινλανδία 3-0 (25-21, 25-19, 25-22)
Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου
17.00: Ιράν - Πουέρτο Ρίκο
20.30: Κούβα - Πολωνία
Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου
17.00: Πουέρτο Ρίκο - Πολωνία
20.30: Ιράν - Βουλγαρία
Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου
17.00: Φινλανδία - Κούβα
20.30: Βουλγαρία - Πουέρτο Ρίκο
Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου
17.00: Κούβα - Ιράν
20.30: Πολωνία - Φινλανδία
Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου
17.00: Πουέρτο Ρίκο - Φινλανδία
20.30: Κούβα - Βουλγαρία
Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου
17.00: Κούβα - Πούερτο Ρίκο
20.30: Ιράν - Πολωνία
Τρίτη 18 Σεπτεμβρίου
17.00: Φινλανδία - Ιράν
20.30: Βουλγαρία - Πολωνία
Βαθμολογία
1. Βουλγαρία 1 νίκη - 0 ήττες, 3 βαθμοί, 3-0 σετ, 75-62 πόντοι
2. Φινλανδία 0 νίκες - 1 ήττα, 0 βαθμοί, 0-3 σετ, 62-75 πόντοι
3. Ιράν 0 νίκες - 0 ήττες, 0 βαθμοί, 0-0 σετ, 0-0 πόντοι
4. Κούβα 0 νίκες - 0 ήττες, 0 βαθμοί, 0-0 σετ, 0-0 πόντοι
5. Πολωνία 0 νίκες - 0 ήττες, 0 βαθμοί, 0-0 σετ, 0-0 πόντοι
6. Πουέρτο Ρίκο 0 νίκες - 0 ήττες, 0 βαθμοί, 0-0 σετ, 0-0 πόντοι
ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2018 | |||||
2014 (Πολωνία-Βαρσοβία): | Πολωνία | Βραζιλία | Γερμανία | Γαλλία | - |
2010 (Ρώμη): | Βραζιλία | Κούβα | Σερβία | Ιταλία | - |
2006 (Τόκιο): | Βραζιλία | Πολωνία | Βουλγαρία | Σερβία Μαυρ. | 17η |
2002 (Μπουένος Άιρες): | Βραζιλία | Ρωσία | Γαλλία | Γιουγκοσλαβία | 7η |
1998 (Τόκιο): | Ιταλία | Γιουγκοσλαβία | Κούβα | Βραζιλία | 13η |
1994 (Αθήνα): | Ιταλία | Ολλανδία | ΗΠΑ | Κούβα | 6η |
1990 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | Ιταλία | Κούβα | ΕΣΣΔ | Βραζιλία | - |
1986 (Παρίσι): | ΗΠΑ | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Βραζιλία | 13η |
1982 (Μπουένος Άιρες): | ΕΣΣΔ | Βραζιλία | Αργεντινή | Ιαπωνία | - |
1978 (Ρώμη): | ΕΣΣΔ | Ιταλία | Κούβα | Νοτ.Κορέα | - |
1974 (Πόλη του Μεξικό): | Πολωνία | ΕΣΣΔ | Ιαπωνία | Αν.Γερμανία | - |
1970 (Σόφια): | Αν.Γερμανία | Βουλγαρία | Ιαπωνία | Τσεχοσλοβακία | - |
1966 (Πράγα): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | - |
1962 (Μόσχα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Βουλγαρία | - |
1960 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Πολωνία | - |
1956 (Παρίσι): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | ΕΣΣΔ | Πολωνία | - |
1952 (Μόσχα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | Ρουμανία | - |
1949 (Πράγα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | Ρουμανία | - |
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ - METΑΛΛΙΑ (1949-2014) |
||||
ΚΑΤΟΧΟΣ | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | Σύνολο |
ΕΣΣΔ | 6 | 2 | 3 | 11 |
Βραζιλία | 3 | 2 | 5 | |
Ιταλία | 3 | 1 | 4 | |
Τσεχοσλοβακία | 2 | 4 | 6 | |
Πολωνία | 2 | 1 | 3 | |
ΗΠΑ | 1 | 1 | 2 | |
Αν.Γερμανία | 1 | 1 | ||
Κούβα | 2 | 2 | 4 | |
Ρουμανία | 2 | 2 | 4 | |
Βουλγαρία | 1 | 4 | 5 | |
Ρωσία | 1 | |||
Γιουγκοσλαβία | 1 | |||
Ολλανδία | 1 | |||
Ιαπωνία | 2 | 2 | ||
Γερμανία | 1 | 1 | ||
Αργεντινή | 1 | 1 | ||
Σερβία | 1 | 1 | ||
Γαλλία | 1 | 1 |
Πηγή: volleyball.gr