Δυο φορές έμεινε πίσω στα σετ, Γερμανία με 1-0 και 2-1, αλλά δεν… παραδόθηκε και στο τέλος δικαιώθηκε παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη που πανηγυρίστηκε έξαλλα.
Φυσικά όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ, όπου η Γερμανία πήρε αμέσως το προβάδισμα 2 πόντων που στο κρίσιμο σημείο έγιναν 3 (9-12). Η Βραζιλία προσπαθούσε να πλησιάσει αλλά δεν στο τέλος η Γερμανία είχε τις λύσεις. Η ακραία του Ολυμπικού, Φραντζίσκα Πολ μπήκε αλλαγή στα πρώτα 4 σετ και πήρε 2 πόντους με 2/3 επιθέσεις. Τώρα η Γερμανία θα αντιμετωπίσει το Αζερμπαϊτζάν για δεύυτερη φορά στη διοργάνωση
Τα σετ: 2-3 (25-14, 20-25, 25-16, 19-25, 11-15)
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Ντιμιτρόφ): Ραμπαντζίεβα 12 (11/37 επ, 1 μπλοκ, 47% υπ 39%άριστες), Κιτίποβα 4 (3/8 επ, 1 μπλοκ), Ρούσεβα 9 (9/12 επ), Ντιμίτροβα Εμίλια 15 (13/29 επ, 2 άσσοι), Βασίλεβα 23 (19/42 επ, 3 άσσοι 1 μπλοκ, 63% υπ - 63% άριστες), Σιμεόνοβα 16 (12/24 επ, 2άσσοι, 2 μπλοκ) / Φιλίποβα (λ, 38% υπ - 22% άριστες), Τοντόροβα (λ), Νένοβα 1 (1/1 επ), Ντιμίτροβα Ντομπριάνα, Πάσκοβα, Γιάνεβα, Ντιμίτροβα Γρεργκάνα, Ντάντσεβα
ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Κοσλόφσκι): Χάνκε 4 (4/8 επ), Φρομ 9 (6/22 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 29% υπ -24% άριστες), Γκέρτιες 16 (13/46 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ -30% άριστες), Λίπμαν 21 (20/41 επ, 1 μπλοκ), Σχέλζερ 11 (6/16 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Γκρίντινγκ 10 (6/8 π, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ντιρ (λ, 38% υπ - 21% άριστες), Κέμσις (0/1 επ), Πολ 2 (2/3 επ, 36% υπ -9% άριστες), Πέτκε (0/1 επ), Στιγκρότ (0/5 επ).
Προημιτελικά (Μπακού - Αζερμπαϊτζάν)
Πέμπτη 28 Σεπτεμβρίου
17.00: Ιταλία - Ολλανδία
19.30: Σερβία - Λευκορωσία
Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου
17.00: Αζερμπαϊτζάν - Γερμανία
19.30: Ρωσία - Τουρκία
Πλέι οφ (Μπακού - Αζερμπαϊτζάν)
Τρίτη 26 Σεπτεμβρίου
Λευκορωσία - Τσεχία 3-2 (18-25, 23-25, 27-25, 25-22, 17-15)
Ολλανδία - Κροατία 3-0 (25-18, 25-08, 25-21)
Τετάρτη 27 Σεπτεμβρίου
17.00: Πολωνία - Τουρκία 1-3 (22-25, 25-27, 25-18, 23-25)
19.30: Βουλγαρία - Γερμανία
Α' όμιλος (Μπακού - Αζερμπαϊτζάν)
Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου
Ουγγαρία - Αζερμπαϊτζάν 0-3 (23-25, 14-25, 16-25)
Πολωνία - Γερμανία 3-2 (23-25, 25-15, 18-25, 25-23, 15-5)
Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου
Πολωνία - Ουγγαρία 3-1 (25-22, 19-25, 25-17, 25-18)
Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου
17.00: Αζερμπαϊτζάν - Πολωνία 3-0 (25-14, 25-21, 25-23)
19.30: Γερμανία - Ουγγαρία 3-1 (25-21, 19-25, 25-21, 25-18)
Δευτέρα 25 Σεπτεμβρίου
17.00: Γερμανία - Αζερμπαϊτζάν 1-3 (25-19, 19-25, 18-25, 18-25)
Α' ΟΜΙΛΟΣ | ||||||
Θ. | Χώρα | Αγ. | Β | Ν | Η | Σετ |
1. | Αζερμπαϊτζάν | 3 | 9 | 3 | 0 | (9-1) |
2. | Πολωνία | 3 | 5 | 2 | 1 | (6-6) |
3. | Γερμανία | 3 | 4 | 1 | 2 | (6-7) |
4. | Ουγγαρία | 3 | 0 | 0 | 3 | (2-9) |
B' όμιλος (Τιφλίδα- Γεωργία)
Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου
Ιταλία - Γεωργία 3-0 (25-14, 25-12, 25-12)
Λευκορωσία - Κροατία 3-2 (10-25, 15-25, 25-21, 25-20, 15-9)
Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου
Γεωργία - Κροατία 1-3 (12-25, 13-25, 25-23, 23-25)
19.00: Ιταλία - Λευκορωσία 3-1 (27-25, 25-18, 18-25, 25-21)
Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου
Γεωργία - Λευκορωσία 0-3 (08-25, 11-25, 12-25)
Κροατία - Ιταλία 2-3 (23-25, 21-25, 25-19, 25-10, 11-15)
Β' ΟΜΙΛΟΣ | ||||||
Θ. | Χώρα | Αγ. | Β | Ν | Η | Σετ |
1. | Ιταλία | 3 | 8 | 3 | 0 | (9-3) |
2. | Λευκορωσία | 3 | 5 | 2 | 1 | (7-5) |
3. | Κροατία | 3 | 5 | 1 | 2 | (7-7) |
4. | Γεωργία | 3 | 0 | 0 | 3 | (1-9) |
Γ' όμιλος (Μπακού - Αζερμπαϊτζάν)
Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου
Ουκρανία - Ρωσία 2-3 (18-25, 25-20, 23-25, 25-23, 13-15)
Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου
Βουλγαρία - Ουκρανία 3-2 (25-23, 21-25, 23-25, 25-11, 15-4)
Τουρκία - Ρωσία 1-3 (23-25, 25-20, 23-25, 20-25)
Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου
Βουλγαρία - Τουρκία 3-2 (25-17, 10-25, 25-16, 20-25, 20-18)
Δευτέρα 25 Σεπτεμβρίου
Ρωσία - Βουλγαρία 3-2 (21-25, 25-20, 23-25, 25-21, 15-13)
Τουρκία - Ουκρανία 3-1 (25-20, 25-19, 20-25, 25-23)
Γ' ΟΜΙΛΟΣ | ||||||
Θ. | Χώρα | Αγ. | Β | Ν | Η | Σετ |
1. | Ρωσία | 3 | 7 | 3 | 0 | (9-5) |
2. | Βουλγαρία | 3 | 5 | 2 | 1 | (8-7) |
3. | Τουρκία | 3 | 4 | 1 | 2 | (6-7) |
4. | Ουκρανία | 3 | 2 | 0 | 3 | (5-9) |
Δ' όμιλος (Γκάντζα - Αζερμπαϊτζάν)
Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου
Σερβία - Τσεχία 3-0 (25-22, 25-16, 25-23)
Ολλανδία - Βέλγιο 3-1 (23-25, 25-12, 25-21, 25-14)
Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου
Τσεχία - Βέλγιο 3-1 (19-25, 25-23, 28-26, 25-19)
Σερβία - Ολλανδία 3-0 (29-27, 25-17, 25-23)
Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου
Βέλγιο - Σερβία 1-3 (26-24, 20-25, 22-25, 21-25)
Τσεχία - Ολλανδία 1-3 (21-25, 15-25, 25-21, 22-25)
Δ' ΟΜΙΛΟΣ | ||||||
Θ. | Χώρα | Αγ. | Β | Ν | Η | Σετ |
1. | Σερβία | 3 | 9 | 3 | 0 | (9-1) |
2. | Ολλανδία | 3 | 6 | 2 | 1 | (6-5) |
3. | Τσεχία | 3 | 3 | 1 | 2 | (4-7) |
4. | Βέλγιο | 3 | 0 | 0 | 3 | (3-9) |
EΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2015 (Ρότερνταμ & Αντβέρπ): | Ρωσία | Ολλανδία | Σερβία | Τουρκία | - |
2013 (Βερολίνο & Ζυρίχη): | Ρωσία | Γερμανία | Βέλγιο | Σερβία | - |
2011 (Μόντσα & Βελιγράδι): | Σερβία | Γερμανία | Τουρκία | Ιταλία | - |
2009 (Λοτζ): | Ιταλία | Ολλανδία | Πολωνία | Γερμανία | - |
2007 (Σαρλερουά & Λουξεμβ): | Ιταλία | Σερβία | Ρωσία | Πολωνία | - |
2005 (Ζάγκρεμπ & Πούλα): | Πολωνία | Ιταλία | Ρωσία | Αζερμπαϊτζάν | - |
2003 (Άγκυρα): | Πολωνία | Τουρκία | Γερμανία | Ολλανδία | - |
2001 (Βάρνα): | Ρωσία | Ιταλία | Βουλγαρία | Ουκρανία | 12η |
1999 (Ρώμη): | Ρωσία | Κροατία | Ιταλία | Γερμανία | - |
1997 (Μπρνο): | Ρωσία | Κροατία | Τσεχία | Βουλγαρία | - |
1995 (Άρνεμ): | Ολλανδία | Κροατία | Ρωσία | Γερμανία | - |
1993 (Μπρνο & Ζιλίν): | Ρωσία | Τσεχία | Ουκρανία | Ιταλία | 11η |
1991 (Ρώμη): | ΕΣΣΔ | Ολλανδία | Γερμανία | Ιταλία | 8η |
1989 (Στουτγκάρδη): | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | Ιταλία | Ρουμανία | - |
1987 (Γάνδη): | Αν.Γερμανία | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | - |
1985 (Αρνεμ): | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | Ολλανδία | Τσεχοσλοβακία | 12η |
1983 (Ρόστοκ): | Αν.Γερμανία | ΕΣΣΔ | Ουγγαρία | Βουλγαρία | - |
1981 (Σόφια): | Βουλγαρία | ΕΣΣΔ | Ουγγαρία | Αν.Γερμανία | - |
1979 (Λιόν & Παρίσι): | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | Βουλγαρία | Ουγγαρία | - |
1977 (Τάμπερε): | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | Ουγγαρία | Πολωνία | - |
1975 (Βελιγράδι): | ΕΣΣΔ | Ουγγαρία | Αν.Γερμανία | Βουλγαρία | - |
1971 (Ρέτζιο Εμίλια): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Πολωνία | Βουλγαρία | - |
1967 (Σμύρνη) | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Τσεχοσλοβακία | Αν.Γερμανία | - |
1963 (Κονστάντζα): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Ρουμανία | Αν.Γερμανία | - |
1958 (Πράγα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Πολωνία | Ρουμανία | - |
1955 (Βουκουρέστι): | Τσεχοσλοβακία | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Ρουμανία | - |
1951 (Παρίσι): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Γιουγκοσλαβία | Γαλλία | - |
1950 (Σόφια): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | - |
1949 (Πράγα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Πολωνία | Ρουμανία | - |
ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ | |||||
ΘΕΣΗ | ΧΩΡΑ | ΧΡΥΣΟ | ΑΣΗΜΕΝΙΟ | ΧΑΛΚΙΝΟ | ΣΥΝΟΛΟ |
1. | ΕΣΣΔ | 13 | 4 | - | 17 |
2. | Ρωσία | 6 | 3 | 9 | |
3. | Πολωνία | 2 | 4 | 5 | 11 |
4. | Αν.Γερμανία | 2 | 4 | 1 | 7 |
5. | Ιταλία | 2 | 2 | 2 | 6 |
6. | Ολλανδία | 1 | 4 | 1 | 6 |
7. | Τσεχοσλοβκία | 1 | 3 | 3 | 7 |
8. | Σερβία | 1 | 1 | 1 | 3 |
9. | Βουλγαρία | 1 | 2 | 3 | |
10. | Κροατία | 3 | 3 | ||
11. | Γερμανία | 2 | 2 | 4 | |
12. | Ουγγαρία | 1 | 3 | 4 | |
13. | Τουρκία | 1 | 1 | 2 | |
14. | Τσεχία | 1 | 1 | 2 | |
15. | Βέλγιο | 1 | 1 | ||
16. | Ουκρανία | 1 | 1 | ||
17. | Ρουμανία | 1 | 1 | ||
18. | Γιουγκοσλαβία | 1 | 1 |